Raseduskalender

9. nädal

Sel nädalal lõpeb embrüonaalne periood. Loode on ligi 4 sentimeetrit pikk, tal on jäsemed ning sõrmed ja varbad. Pea on kasvanud kõige kiiremini ja moodustab ligi poole kogu loote suurusest. Närvide ühendused saavad alguse peaajust. Tema süda on jagatud neljaks kambriks ja arenevad südameklapid. Tööle on hakanud loote neerud ning ta on võimeline urineerima. Sinu tulevase lapse nägu joonistub järjest selgemini välja. Tema suu, nina ja ninasõõrmed on paremini eristatavad ning moodustunud on ülemine huul. Peamised liigeste ühenduskohad − õlad, küünarnukid, randmed, põlved ja hüppeliigesed − toimivad, võimaldades lootel jäsemeid liigutada. Samas ei ole kõhus kasvav laps veel päriselt nii-öelda teadvusel ning tema silmalaud ei avane enne 27. nädalat.

Rasedushormoonid muudavad limaskestad kohevaks ja õrnaks, seetõttu võib sul esineda ninakinnisust ja -verejooksu ning igemete veritsust. Samalaadsed muutused toimuvad ka tupe limaskestas ning su seksuaalsus võib raseduse kestel palju muutuda. Sa ei pruugi tahta olla seksuaalvahekorras, kuigi loodet see tegevus ei kahjustaks.

Nõuanded on ikka samad: toit olgu tervislik, portsjonid väikesed, ent söögikorrad sagedased. Ära unusta, et peaksid vältima kõike, mis võib lapsele ohtlik olla. Enne ravimite kasutamist konsulteeri kindlasti ämmaemanda või arstiga, ka juhul, kui tegu on väikese palaviku või nohu-köhaga.

17 kommentaari

 1. Meil siis hetkel veel 11.nädal käsil;)Esmaspäevast hakkab 12nes:D Perre sünnib teine laps.Iiveldab nüüdsest ainult õhtul hilja ja üpris tugevalt:( Teine rasedus-märgatav kõht juba ees(L)

 2. mul siis ka ülehomsest 9. nädalat täis.
  ja kõik teksad mis enne parajad on nüüd vöökohast väikesed ja kui liibuvam särk selga panna siis punnu juba suti paistab 😀

 3. Meil on 9. nädal lõppemas. Teksadega on sama lugu, ei taha enam hästi jalga mahtuda 😀 Ja väike punuke on ees kaa 🙂
  Iiveldused on vähemaks jäänud, et mitte öelda, neid enam peaaegu ei olegi (Y)

 4. Tere meie saime siis ka 9+2 vanaks.Eile käisin arsti juures ja oi kus teine vehkis jalgadega,niii mega armas oli vaadata et võttis kohe pisara lahti.
  Kõik tulevased emmed,jõudu ja jaksu!!!!!!!!!!!!!!

 5. oi minul nii hommikud kui ka õhtud väga paha olla…riietega annab ikka tunda jah juba,kuigi oma pisikest ei ole veel näinud.
  Olen ise Norras ja siinsed arsti räägivad et esimese UH saab alles 18 nädala,aga tahaks ikka varem oma pisikest näha ja teada kas ikka kõik korras ja kas süda lööb jne,arstile teist korda alles minek 21.nov

 6. Iiveldus on natuke vähenenud.Väsimus on endiselt aga elab üle.Aga söögiisu on suhteliselt kadunud.Ei taha midagi süüa kui siis ainult viinamarju:)Esimesse UH peaksin 28.märts minema kuigi tahaksin oma pisikest nii väga juba näha.

 7. Iiveldas korralikult ja tihti üheksanda nädala alguses. Süüa sai vastavalt isule, erinevad spetsiifilised lõhnad tegid iivelduse hullemaks.
  Üheksanda nädala lõpus hakkasid tugevad peapööritused ja peavalud pihta (just ärgates hommikul). Kerged valusähvatused olid samuti kõhust veidi allpool. UH-s oli Põnn seljaga kõhu poole, ilmselt tudus. 😛
  Praegu 10-nes nädal.

 8. Sellel ajal oli jube iiveldus. Kõik need toidud, mis siis iiveldust leevendasid, ajavad nüüd südame pahaks. Raseduse alguses olid mul hommikuks parankad öökapile pandud, sest kui ma kohe midagi suhu ei pannud, oli süda terve päeva paha. Lutsukad olid ka head:)

 9. Mul on tänasega 9+3 nädalat. Käisin täna arstil. Loode on juba 2,9 cm pikk. Vahest on valud, pistmine ja ebamugavustunne alakõhus. Puhitab. Tihti on uimane ja loid olek. Unisus on. Isu on hea. Iiveldus läks üle juba ennem, 7 nädala ajal. Nina on tihti kinni ja kõrvad lukus. Iga päev joon kas taasi kohvi või kakaod, teeb erksamaks ja enesetunde paremaks, muidu on v.rõhk madal koguaeg. Ja muidugi püksid on kitsaks jäänud vöö kohast. Ei saa enam kõhtu sirgelt sees hoida. Väike punu on ees juba. Ja rinnad on paisunud, hommikuti ja õhtuti on tihti hästi valusad. Nahk kisub üle kogu keha, nii kuivaks läinud, tahab koguaeg niisutamist saada.

Write A Comment