Teadliktreening.com on kirjutanud ühest väga olulisest teemast. Teema, mis igapäevaselt esile ei kerki aga millega lapsevanem peab last kasvatades kokku puutuma. Laps ja sport. Kuidas teha…
Ärge tekitage lapses pingeid liialt kõrgete ootustega. Lähtuge tema individuaalsetest võimetest ja suutlikkusest. Ärge võrrelge teda mitte teiste lastega, vaid tema tänast taset eilsega. •…
„Andekad lapsed saavad iseseisvalt hakkama.“„Õppekavad andekatele lastele on elitaarsed.“ Taolised müüdid pärsivad paljude andekamate laste arenguvõimalusi. Rahvusvaheline Andekate Laste Liit (NAGC) koostas nimistu enim levinud…
Lastele rõivaid ostes tuleb peale kena välimuse ning materjali mugavuse tähelepanu pöörata ka riietuse turvalisusele. Ei tee paha üle vaadata ka olemasolev garderoob, sest lemmikdressidki…
“Lapse sõprust ja lugupidamist ei võideta teda alandades ega tema kapriise rahuldades.” -Rudolf Dreikurs-
Võta isiklik vastutus kindlustamaks lapse turvalisus internetis. Arutage koos, mis on interneti kasutamisel aktsepteeritav ja mis mitte. Hari iseennast. Ürita ennast hoida kursis arengutega interneti…
Olge pedantselt õiglane ja oma nõudmistes järjekindel. Lapsed on piisavalt tähelepanelikud nägemaks meie lõtvumist oma põhimõtetes. Olge tähelepanelikud sõprussidemetel. Teismelise eas hakkab meie mõju lapsele…
Sinu lapse ebaviisakas käitumine ei pruugi olla tahtlik. Vahel lapsed lihtsalt ei taipa, et viisakas ei ole täiskasvanutele vahele segada, nina nokkida või inimesi valjuhäälselt…
Kuidas olla koolis toimuvaga kursis? Edukas õppe- ja kasvatustöö vajab panust kolmelt osapoolelt: koolilt, lapsevanematelt ja lapselt endalt. See, kui palju iga konkreetne lapsevanem peaks…
Briti arengupsühholoog väidab, et lapsed omandavad valetamis- ja manipuleerimisoskuse juba enne aastaseks saamist, ning selgitab, mis eesmärgil nad seda teevad. Praeguseni on kehtinud teooria, mille…
Toitumisspetsialist ning raamatu “Toidu mõju lapse ajule, arengule ja käitumisele” kaasautor Madleen Simson jagab lapsevanemale soovitusi tervislikust toitumisest. Millised tervise- ja toitumisalased raamatud võiksid olla…
Pidevalt jagatakse lapsevanematele näpunäiteid, kuidas oma lapsi kasvatada. Kes võtab õppust, kes mitte. Kahjuks ei õpeta lastele keegi, kuidas kasvatada oma vanemaid. Ja paljud lapsed on…
Väikestel lastel tekib vedelikupuudus väga kiiresti. Seega peaksid proovima kõiki variante, et laps saaks piisavalt vedelikku tarbida ning tal ei tekiks dehüdratsiooni. Joogiks sobib pakkuda…
Üks hea võimalus, kuidas õpetada laps konflikte lahendama, on temaga koos mängimine. Mängud on miniatuursed stsenaariumid reaalsest elust. Ükskõik, kas sa mängid lauamängu, kaardimängu või…
Kuidas oma teismelist last rämpstoidu juurest tervislikuma toidu juurde suunata? Sellega on võimalik algust teha kohe ja seda eriti lihtsate nippidega: Värske puuvili, mida vahepalakas…
Haige, palavikuga laps peaks olema voodis ja talle peab andma piisavalt juua, sest palavik põhjustab dehüdratsiooni ehk vedelikupuudust. Kui laps ei taha juua tassist, tuleks…
Piimhappebakterite soodsast toimest meie seedimisele ja immuunsussüsteemile on enamik meist juba kuulnud. Piimhappebaktereid on erinevaid ning igaühel on erinev toime meie organsimile. Täiskasvanud inimese organismis elab…
Kui lapsed kasvavad, võib nendega kokku leppida nende ülesannete, näiteks toa koristamise suhtes. Pikka juhendite joru on lapsel raske vastu võtta. Jaga ülesanded väikesteks osadeks,…
Madleen Simson ja Egle Oja soovitavad oma raamatus “Toidu mõju lapse ajule, arengule ja käitumisele “tervislikke retsepte, mis sobivad erinevate toidutalumatuste all kannatavatele inimestele. Alljärgnevalt…
Et meie organism toimiks, vajame kütust. Inimese kütuseks on täisväärtuslik toit, millest organism omastab vajalikud vitamiinid ja toitained. Millised need on ja milleks neid vaja…
Kas paremaid tulemusi õppetöös saavutab laps, kes istub rohkem õpikute ja arvuti taga, et teadmisi ammutada? Või hoopiski see, kes teeb päevas tund aega mõõdukalt…
Lasteombudsman Indrek Teder koostas juhendi „Abivajavast lapsest teatamine ja andmekaitse“, mille järgi on igaüks kohustatud teatama abivajavast lapsest valla- või linnavalitsuse lastekaitsetöötajale või politseile. Juhendiga soovib lasteombudsman ärgitada senisest…
Tuleva aasta 1. jaanuarist jõustub uus riiklik immuniseerimiskava, mis viib sisse 15–17–aastaste noorukite revaktsineerimise läkaköha vastu. Võrreldes kehtiva immuniseerimiskavaga asendatakse noorukite revaktsineerimisel difteeria-teetanuse (dT) vaktsiin…
Kuidas on võimalik lapsed lugema panna ja säilitada nende huvi lugemise vastu? Miks on lugemine nii oluline? Lugemine … aitab kujundada laste väärtushinnanguid. tekitab elamusi…
Euroopa Komisjoni projekti raames tehtud uuringus osales 1038 Tallinna üldhariduskoolide 8.-9. klasside õpilast vanuses14 -15 aastat. Õpilastel paluti täita kodeeritud anonüümsed küsimustikud nende tervise- ja…