Tervishoid

Kui laps ei taha haiguse tõttu vedelikku juua, mida teha?

Väikestel lastel tekib vedelikupuudus väga kiiresti. Seega peaksid proovima kõiki variante, et laps saaks piisavalt vedelikku tarbida ning tal ei tekiks dehüdratsiooni.
Joogiks sobib pakkuda kas vett, mahla, teed või muid jooke, mida laps armastab, välja arvatud karastusjoogid. Suuremate laste puhul peaks vedeliku kogus küündima kuni poolteist liitrini ööpäevas,  imikutele  piisab aga 600-800 milliliitrist. Lisaks võib pakkuda mahlajää kuubikud limpsida, loomulikult juhul, kui lapsel pole hingamisteede põletikku.
Imikule on parim rinnapiim, mis aitab võidelda infektsiooniga. Kui imik piisavalt rinnapiima joob, ei ole vajadust vett lisaks anda.
Mõned nipid, kuidas lapsele vedeliku manustamine huvitavamaks muuta:

  • Otsi kodust mõni huvitavam pudel, millest laps tavaliselt ei joo. Hea oleks, kui sellest oleks ka mugav juua. Pudelivahetus võib osutuda tema jaoks väga põnevaks ning äkki ta nõustub ta sealt jooma.
  • Kui laps ei taha vett juua, proovi talle anda lahjendatud mahla või kummeliteed, millele võid lisada maitseks natuke suhkrut või mett (ei soovitata lapsele enne 2. eluaastat).
  • Pista jäärestiga sügavkülma  mõned mahlakuubikud limpsimiseks (ei sobi hingamisteede haiguste korral).
  • Võid proovida ka mänguliselt asjale läheneda: reasta lapse nukud ja mänguloomad istuma ning hakka neid söötma-jootma. Vahepeal võid proovida ka lapsele jooki pakkuda. Mõnikord niisugune mänguline lähenemine aitab.
  • Lusikas või kõrs võib olla hea abimees lapse jootmisel. Võid hoida sahtlis peidus mõnda põnevamat kõrt või lusikat, et saaksid vajadusel selle abiks võtta.
  • Kui laps suudab ka püsti seista, siis võid meelitada ta hambaid pesema. Paljudele lastele meeldib kraani all jooksva veega mängida ja samal ajal hambaharjaga vett limpsida.
  • Imiku jootmiseks on variant kasutada ka ilma nõelata süstalt, millega saab mugavalt lapsele suunurgast vett sisse pritsida. Ettevaatust! Tee seda tasapisi, liiga palju korraga pritsides võib vesi talle kurku minna.
  • Vana hea rosinakissell. Keeda rosinatest kissell ja paku lapsele selle vedelikku, soovi korral saab ta maiustada rosinatega.
  • Kui väikelaps keeldub joomisest, proovi alternatiiviks pakkuda arbuusi, viinamarju, granaatõuna või kurki.
NB! Kui laps on endiselt loid ja apaatne, mine kindlasti haiglasse. Isegi kui tal mingit tõsist haigust ei ole, kuid ta ei joo piisavalt, tasub tema seisukord lasta spetsialistidel üle vaadata. Võimalik, et ta vajab turgutust tilguti abil ja täpsemaid uuringuid.
Erinevate allikate põhjal

Write A Comment