Reklaam

Parimad laste vitamiinid – soovitused ja nõuanded

Laste vitamiinid ja vitamiinid täiskasvanutele on mõnevõrra erinevad. Erinevus on nii selles, milliseid vitamiine vajavad lapsed ja milliseid täiskasvanud kui ka selles, millisel kujul neid võetakse ja loomulikult on erinevad ka toimeühikute kogused.

Laste vitamiinid on spetsiaalselt mõeldud lastele kasutamiseks ning tootel on toodud info vitamiinide sisalduse ja ka koguse kohta, kui palju tohib iga päev vitamiini võtta. Laste vitamiinid võivad olla väga hea maitsega (nt Formula Vitale Kids+ Multi kummikarudena), mistõttu tuleks neid hoida kõrgemal ehk lastele kättesaamatus kohas, et lapsed ei võtaks neid üle ettenähtud piirmäära.

Ideaalis võiksid vitamiinid lastele tulla nende toidust. Siinkohal on antud soovitus lähtuda toidupüramiidist kui tasakaalustatud toitumisest, kus tarbitakse rasvu, valke, süsivesikuid, kiudaineid, mineraale, soolasid ja vitamiine. Seega peaks lapsed tarbima erinevaid põhitoitude gruppe, milleks on piim ja piimatooted, teraviljatooted, kartul, puu- ja köögiviljad, marjad, kaunviljad, seened, muna, kala, linnuliha ja liha. Täiendavalt veel ka toidurasvad ja pähklid. Sageli on lastel omad eelistused toidu osas ja kui nad mõnes toidugrupis olevaid tooteid üldse ei tarbi või tarbivad neid liiga vähe, siis võib tekkida vitamiinide puudus.

Millised aga on need laste vitamiinid, mida oleks soovitatav iga päev võtta?

Millised on need laste vitamiinid, mida tuleks võtta?

D vitamiini on soovitatav võtta kõikidel lastel alates imikutest, sest beebidel puudub D-vitamiini depoo. D vitamiini on vaja võtta ka seetõttu, et see toetab immuunsüsteemi, aitab hoida luid ja hambaid ning lihaste talitlust. D vitamiini küll leidub osades toitudes (mida lapsed ei pruugi süüa – nt rasvane kala, maks, munakollane), kuid eriti laste puhul on vajalik D-vitamiini tarbida lisaks toidule.

Kui D vitamiin on hädavajalik, siis on ka C vitamiin lastele igati näidustatud, sest see toetab immuunsüsteemi, mis kipub lastel nõrgem olema. Eriti lasteaialastel, kes on sageli haiged kuna nende organism ja immuunsüsteem ei ole veel piisavalt tugevad.

Kui täiskasvanutel ei ole suurt vahet, kas nad võtavad C-vitamiini (või ükskõik millist teist vitamiini) kas tablettide või kapslite kujul, siis laste c-vitamiin (ja ka mitmed teised vitamiinid) on saadaval erineval ja lastele kasutamiseks mugaval kujul. Näiteks tilkadena, mida on mugav anda imikutele ja ka väikelastele. Samas on osad vitamiinid – näiteks Formula Vitale Kids+ Multi – kummikarudena, mis on nagu kummikommid ehk need on vitamiinid lastele, mis maitsevad hästi ja näevad lõbusad välja (näiteks D-vitamiin kummikarud). Lastele võivad meeldida ka näiteks Marsimehe marjamaitselised närimistabletid.

Kui lapsele aga ei meeldi igapäevaselt võtta erinevaid vitamiine, siis üheks võimaluseks on soetada  vitamiine kompleksina ehk multivitamiinid lastele (nt Formula Vitale Kids+ Multi) on hea võimalus vitamiinid lastele muuta lihtsasti tarbitavaks. Multivitamiinid sisaldavad näiteks B-grupi vitamiine, D-vitamiini, E-vitamiini ja kõike seda ühes tootes.

Igale lapsele sobivad laste vitamiinid on leitavad igast apteegist, kust saab apteekrilt ka vajadusel küsida nõu või konsulteerida eelnevalt oma perearstiga.

Comments are closed.