Blogi

Video: Kuidas last turvaliselt riietada?


Lastele rõivaid ostes tuleb peale kena välimuse ning materjali mugavuse tähelepanu pöörata ka riietuse turvalisusele. Ei tee paha üle vaadata ka olemasolev garderoob, sest lemmikdressidki võivad lapse tervise ohtu seada.
Kinnitusnöörid
Kinnitusnöörid võivad tekitada vigastusi ning halvimal juhul isegi puua, kui need kuhugi kinni jäävad. Kui laps ronib mänguplatsil või puu otsas, mängib aedade ja uste läheduses, võivad nöörid lihtsasti takerduda ja palju pahandust teha. Lahenduseks on trukkide ja kinnituskrõpsudega joped ja dressid. Ka toariided võiksid olla ilma paelteta.
Väikesed osad
Nööpide, litrite, pärlikeste ning muude rõivakaunistuste kinnitusi tuleb hoolikalt kontrollida. Samuti tuleb vaadata, kas riietel on terava otsaga lukke, haake või kaunistusi, mis lahti tulles võiksid kahjustada lapse õrna nahka.
Nimesildid
Laste riideid ja koolitarbeid sildistades peaksid vanemad mõtlema ka sellele, et sildid, millel on lapse nimi kõigile selgelt nähtav, võivad silma jääda ka soovimatutele võõrastele. Juhul kui nimesildid siiski pannakse, võiks need õmmelda või kinnitada riiete ja tarvete siseküljele.
Päikesekaitse
Hoolimata sellest, millises maailma kohas te ka elaks, on otsene päikesekiirgus lapse nahale liiast. Selle vältimiseks tuleb kanda tiheda koega riideid, kust päikesekiired nii lihtsalt läbi ei pääse. Kuigi tume kaitseb UV-kiirguse eest rohkem, tõmbab ta ka enam soojust ligi. Niisiis peab hoolikalt mõtlema ka riietuse värvusele. Müüakse ka spetsiaalseid, täielikult UV-kiirgust tõkestavaid lasteriideid.
Müts on seejuures olulisimaid riietusesemeid, sest kaitseb lapse nägu kahjulike kiirte eest. Samas tuleb tähele panna, et mütsi serv lapse nägemist ei segaks.
Jalanõud
Kui lapsele meeldib toas ringi joosta, võiks ta kanda libisemisvastaseid sokke. Nii sise- kui ka välisjalanõud peavad olema mugavad ning universaalsed, et nendega oleks turvaline ka joosta ja mängida. Võimaluse korral tuleb vältida mitmesuguseid kõrgendusi, nagu kontsad või kõrged täistallad. Need võivad põhjustada nikastusi ja kukkumist. Kingapaelad peavad olema tugevasti seotud. Veel parem on osta jalanõud, mida kinnitatakse krõpsuga.
Helkurid
Välisriiete soetamisel tuleb silmas pidada helkurite kvaliteeti. Poelettidel on müügil lastetooteid, mille helkur ei ole Eestis kehtivate turvanõuete kohane. Helkur tuleb rõivastele kinnitada nii, et see oleks nähtav võimalikult mitmest suunast. Kuna maanteel peab kõndima vasakpoolsel teepeenral, tuleb rippuv helkur kinnitada paela ja haaknõelaga enda riiete paremale, sõiduteepoolsele küljele, näiteks tasku serva külge nii, et helkur jääb rippuma umbes põlve kõrgusele (umbes samal kõrgusel asetsevad ka sõidukituled). Päeval, kui helkurit ei ole vaja, saab sel moel kinnitatud helkuri panna taskusse, et see lahti ei tuleks ega kaoks.

Write A Comment