Raseduskalender

4. nädal

Nüüd kasvab sinu sees juba uus elu. Looterakud poolduvad kiiresti. Vähem kui neli päeva pärast viljastumist on tekkinud 16 rakku ja moodustunud on kobarloode, mis lahkub munajuhast ja liigub edasi emakasse. Seal kinnitub ta emaka limaskestale. Neljanda nädala lõpuks on laps alles ühe millimeetri pikkune pisikest kullest meenutav embrüo ning ultrahelis ta veel välja ei paista. Küll aga on võimalik emakaõõnes näha lootemuna ning emaka muundunud limaskesta. Lootemuna sees on rebukott, kust loode saab toitained ja esmased vererakud. Järk-järgult hakkab moodustuma platsenta. Alguse saavad tulevase lapse aju ja selgroog ning neljandast kümnenda nädalani ka elundid. Sel perioodil on embrüo väliste ärritajate suhtes vägagi vastuvõtlik ning tema areng kergesti haavatav.

28. päevase tsükli korral peaks sul neljanda nädala lõpus algama järgmine menstruatsioon. Kuigi mõned naised tunnetavad oma uut seisundit juba varem, on päevade ärajäämine üldjuhul raseduse esimene sümptom.Väliselt on sinu keha veel endine, küll aga võid olla tavapärasest väsinum, sest su hormonaalne tasakaal on muutumas. Samuti võid tunda kõhus kergeid krampe, mis sarnanevad menstruatsioonivaludega. Need annavad märku emaka suurenemisest. Mõnel naisel võib esineda ka vähest veritsust, kui viljastatud munarakk kinnitub emaka limaskesta külge.

Apteekides on müügil kodused rasedustestid, mis võivad näidata rasedust juba paar päeva pärast ärajäänud menstruatsiooni. Täpseima vastuse saad, kui kasutad testimiseks esimest hommikust uriini ning järgid täpselt pakendil toodud juhiseid. Kui tulemus on negatiivne, kuid arvad end siiski lapseootel olevat, korda testi nädala pärast. Positiivse vastuse korral võid esimese arstivisiidi aja kinni panna, kuid arvesta, et ämmaemanda või günekoloogi juurde on mõtet minna alles 6−8 nädalat pärast viimast menstruatsiooni või 2−4 nädalat peale positiivset rasedustesti.

16 kommentaari

 1. Päevad on juba oodatust 5 päeva hiljaks jäänud.. Ma ei julge testi osta, kuna kardna, et see on negatiivne. Krambid on küll, nagu hakkaks päevad, aga pole hakanud.. (Y) Ootan veel paar päeva ja siis ostan testi. 🙂

 2. 4. nädala alguses oli udupeen määrimine. 3 päeva oli kõht selline raske, nagu paistes, kiskus. Jube imelik on olla. Minu jaoks on kummaline see, et hommikul vara on mul hea tuju. Tavaliselt ma paugun ja mürisen lõunani, sel ajal siis ma tegelikult ärkan üles.
  Jube kus ma söön! Pidevalt näljane. Pea tuikab kergelt. Oi ja kuidas tahaks magada, isegi poeskäimine ajab uniseks.
  Aga noh, need asjad võivad olla ju ükskõik millest… ja päevad võivad ka veel hakata 🙁
  Ehk suudan kiusatusele vastu panna ja testin end nädala pärast. kui muidugi punased pole tulnud.

 3. Liitusin täna kahe triibu klubiga. 🙂 Lõpuks ometi. Oli jah selline tunne, et päevad hakkavad aga ometigi ei tulnud midagi ja kuna mul käib nagu kellavärk siis võtsin kummutisahtlist varakult valmis ostetud testri ja tegin ära.

 4. Päevad peaksid algama alles järgmisel nädalal, aga kõhus on valud ja rinnad on hellad, mida enne päevi nii vara pole varem olnud. Ei tea, kas suudan järgmise nädalani testi tegemisega oodata 😛

 5. Mul on ka päevad regulaarselt, kordagi pole kõikumisi olnud, nüüd ei tulnud ja neli päeva tagasi tegin testi, mis osutus positiivseks.
  Rinnanibud, mis ei tundnud midagi on muutunud tundlikuks ning kõhus justkui torkaks aegajalt.
  Vahepeal natuke iiveldab ja söögiisu on kasvanud samuti väsimus.

 6. juba teine päev on üle läinud kui pidid päevad hakkama ja rinnad ka valutavd, aga rinnad on mul koguaeg valutanud kui päevad hakkavad. ei julge veel testi teha kuna kardan et see on negatiivne.päevade ära jäämiseks kardan seda et mötlen ja loodan nii palju rasedaks jäämisele ja sellest on juba stress tulnud 🙁

 7. Tegin hommikul testi.. pärast pooleaastast proovimist sain lõpuks kaks triipu 😀
  Kahtlustasin juba varem kuna pea käib tõesti ringi ja söögiisud on ka suurenenud.. eile ka pakitses kõhus nagu hakkaks päevad aga ei hakanud… sel nädalal olekski muidu pidanud hakkama 🙂

 8. Tere! ka mina sain lõpuks oodatud triibud:) ma polex veel ise teinud testi aga töökaaslane mainis mulle 30dets et kuule sa oled rase mille peale ma muidugi naersin ta välja sest oleme mehega üritanud 8aastat ja kuidas siis nüüd äkki,et pole ju võimalik aga lõpuks tegin testi ja oh üllatust oligi positiivne(L).Nüüd siis 5nädalat ja loodan et kõik läheb hästi vanem laps juba sai 13 ja seega on aeg tõsiselt küps.;)

 9. jupiiiiiii, aasta aega võttis aega ja nüüd lõpuks ometi + testil. loodan et arst kõike kinnitab ja saan elukaaslasele häid uudiseid teatada.

 10. Minul on eelnevalt olnud kaks katkemist ja lapsesaamise soov nii suur 🙁 . Detsembrist alates hakkasime uuesti proovima ja nüüd ei suutnud ma lihtsalt ennem ära oodata kui päevad peaksid hakkama ja tegin testi 3 päeva varem..sain kaks triipu,üks oli hästi hele aga ikkagi triip 🙂 . Täna hommikul kordasin ja kaks tugevat..arvestuse järgi peaks siis olema 3+5 🙂 Niiiiii õnnelik

 11. Umbes neljandal nädalal sain rasedustestile kaks triipu – kõige toredam on see, et siis oli täpselt vana-aastaõhtu. Teatasin mehele kinkekotis rasedustest+ väike body. Ise värisesin nagu haavaleht aga olin tohutult õnnelik. Alustasime uut aastat ootusärevalt ning alates sellest hakkasime jälgima ka iganädalaselt Nupsu raseduskalendrit.

Write A Comment