Raseduskalender

17. nädal

Loode kaalub nüüd platsentast rohkem. Kuigi tema kõrvad ei ole veel välja arenenud, kuuleb ta helisid ja oskab haigutada. Beebi seedib sisseneelatavat lootevett ja moodustuma hakkab mekoonium ehk esmasroe. Loote vereringe on välja arenenud ning nabanöör muutub tugevamaks ja paksemaks, et täita lapse kasvavaid vajadusi.17. nädalal hakkab beebi naha alla rasvkudet koguma. See on oluline kehatemperatuuri hoidmiseks.

Praeguseks võid sa olla juurde võtnud ligi viis kilogrammi. Aga ei maksa muretseda, kui kaalu on lisandunud veidi rohkem või hoopis vähem. Kogu raseduse ajal võiksid kokku juurde võtta 10−15 kilogrammi. Võib juhtuda, et higistad tavapärasest rohkem, nina on kinni ja vajad palju värsket õhku. Need sümptomid on tingitud keha suurenenud verevarustusest ning kaovad pärast sünnitust.

Ehk oled sa üks neist rasedatest, kellel tekivad venitusarmid. Kui see nii on, siis tea, et enamasti muutuvad need pärast sünnitust heledamaks ning vaevumärgatavaks. Rasedusega kaasnevaid venitusarme täielikult vältida ei saa, ent midagi saad sa oma naha heaks teha küll. Katsu vältida üleliigset kaalutõusu, toitu tervislikult ja tee trenni – nii hoiad naha elastsena. See, kas venitusarmidele mõeldud kreemid aitavad või mitte, on vaieldav, kuid kreemitamine leevendab vähemasti kõhul sügelust.

Kui torkiv valu kõhupiirkonnas ei anna asu, proovi magada vasakul küljel. Nii soodustad vereringet. Kui see nipp ei aita ning kõht valutab jätkuvalt, räägi murest oma arstile. Kuigi suurenenud kõhuga on see senisest ebamugavam, kinnita autoga sõites kindlasti turvavöö ja jälgi, et alumine rihm jookseks kõhu alt. Soovi korral võid osta spetsiaalselt rasedatele mõeldud turvavöösuunaja.

20 kommentaari

 1. turvavöö suunaja oleks ju hirmus hea jne……..
  kollasin mööda eesti erinevaid linnu ja nendes asuvaid kauplusi ringi ja uskuge või mitte -90% klienditeenindajatest vaatas kysivalt otsa —nemad pole kuulnud ega näinud……..
  minul ongi jäänud see siis nyyd ostmata ja enam ei pabista sest varsti endal lõpp käes , aga kui keegi omab sellist asja või infot kuidas seda muretseda siis ma arvan et järgmistele oleks sellest infost palju kasu
  😉
  igatahes jaksu uutele “ootajatele”

 2. Merilin Lille (Võikar)

  Minu kõht on küll jube suur,ma ei kujuta ette,mis siis hiljem veel on 🙂 miskipärast tekkis vähene veritsus-tegi ärevaks …

 3. mul ka kõht täitsa ees juba…muidugi tahaks suuremat…ommikul oli selline imelik voolus…teeb ärevaks küll…tuim valu ka aga ei midagi väljakannatamatut:)

 4. Endalgi on juba üsna suur kõht nagu juba viimane kuu käimas,kuid siiski 4.jas. Kõhus on tunda koguaeg sellist rasket tunnet nagu köht oleks gaase täis, ning magada on tõesti kehva ühe külje peal..

 5. mul ka jube suur k6ht ees juba.raske liikudagi.jube mis veel l6pu kuudel olla v6ib.mul on ka päris tihti raske tunne kõhus.seest läheb kuumaks vahepeal.aga ei tea mis see olla võib.tahaks juba et pisike liigutama hakkaks.

 6. mul siis hetkeline rasedus on 16+5 ja ootan ka väga liigutusi aga mul alakõht natukene tuim kuna eelmine oli keisriga nüüd ootan juba liigutusi.ja need imelikud kiskumised seal naha all on natukene vastikud aga need pidavat normaalsed olema , kõht ka juba suht punnis varjata ei suudaks :):D

 7. Minul siis saab homme 17 nädalat ja mina ütlen ausalt,et mulle ütles arst,et hakkan liigutusi tundma hiljemalt 20 nädalat, aga mina juba tunnen kuidas beebi suudab päevas 4-5 korda märku anda,et ta olemas on ja see on tõesti imeline tunne,nii et kuigi mul beebi eesseinas siis mina tunnen juba hästi!
  Kõht küll veel pisike,aga olen ka selle üle õnnelik,et liigutusi tunnen!

 8. Minul on 17+3:) olen 5kg juurde vött. aga arvan et löpuks on neid lisakilosi päris polju :S Mind vaevab ninaveritsus. otseselt ta ei voola välja. aga kui nuuskan on köik verine :S ja liigesed ka jubedalt valutavad kui nati pikemalt jalutama jään. Aga kuigu on köik super. juba esimesed asjad ka valmis ostetud 🙂 Kui vaid saaks teada kumb on 🙂

 9. Minul alles 16+4 ja kõtu juba väikene ees , liigutusi vist ei ole veel tundnud kuigi on kohti kus tunnen nagu keegi liiguks kõhuseinast ühele poole ja teisele poole 😀 ei tea kas see on tema 😀 Nina on küll kinni , õhku jääb kohati väheks eriti hommikul ärgates kuigi aken lahti .. 🙂

 10. Täna peaks siis 17 nädal hakkama. Kõhtu pm ei ole, õhtuks muidugi kujuneb juba välja midagi. Süda taob vahest meeletult, ka vedeliku vajadus on suurenenud. Nina on juba pikemat aega kinni ning see kujunes ka nohuks vahepeal.
  Võiks juba see kõht ka kiiremini kasvada, siis oleks väheke raseda tunnet ka 😀

Write A Comment