Raseduskalender

12. nädal

Loode on ligi 8 sentimeetrit pikk ning kaalub umbes 20 grammi. Ta ujub emakas ringi ning tal on tekkinud imemis- ja neelamisrefleks. Kasvava beebi kopsud arenevad ning ta teeb esimesed primitiivsed hingamisliigutused, mida nimetatakse lootehingamiseks. Moodustuvad närvirakud, mistõttu loode on võimeline mingil määral valu tundma. Tema nägu on tuntavalt inimnäo moodi ning igemete sees vormuvad piimahammaste alged.Kui arst või ämmaemand su lapse kiireid südamelööke kuulab, võiks arvata, et tegu on traaviva hobuse kabjaplaginaga. See heli on aga kinnituseks, et raseduse katkemise tõenäosus on nüüdseks väga väike.

Kui oled esmasünnitaja, võivad kõhulihased rasedust veel väliselt varjata. Järgmiste lapseootuste korral hakkab paisuv kõhuke 12. nädalast aga juba teistelegi silma paistma. Emakas kasvab ja tõuseb üles, ettepoole üle häbemeluu ning arst tunneb seda sinu kõhtu katsudes. Hetkel on su emaka põhja kõrguseks 12−14 sentimeetrit, ent see näit kasvab ligi sentimeeter nädalas, ulatudes raseduse lõpuks 37−42 sentimeetrini.

Et rasedus hakkab üha enam välja paistma, on käes sobiv aeg laiemale pereringile, sõpradele ja kolleegidele beebiootusest teada anda. Ka pead ilmselt oma garderoobi uuendama, sest vanadesse riietesse sa enam ei mahu. Muide, see, et sa lapseootel oled, ei tähenda, et peaksid ülejäänud kuud lotendavates dressides ja tossudes mööda saatma. Sa võid rasedana end äärmiselt mugavalt, ent samas ka kaunilt riietada. Arvesta rõivaste soetamisel siiski, et su mõõdud suurenevad veel üsna palju.Ja lõpetuseks – vaevalt, et sa seda meeldetuletust vajad, ent kui sa pole siiani veel suitsetamisest loobunud, tee seda kindlasti.

18 kommentaari

  1. Minul sain täna 12 nädalat, teisipäeval käisime arsti juures (11+5) ning siis oli meie tibu 5.4cm pikkune 🙂 Arst ütles, et täpselt mõõdus.

  2. Ma olen üks õnnelikest kel raseduse ajal ei iiveldanud, ainsateks sümptomiteks pakitsevad rinnad, tihe vetsus käimine ja aeg-ajalt kõrvetised. Täna sai täna 12+0 ja alates eilsest rinnad enam ei pakitse. Kas võib olla et sümptomid muutuvad veel kergemaks? Kuidas teil sümptomitega on?
    Ma ei tahaks üldse muretseda aga hinges tõstab pead väike hirm ja paanika.

Write A Comment