Raseduskalender

11. nädal

Kuigi sina seda veel enne kuud-paari ei tunne, liigutab beebi 11. nädalal juba aktiivselt käsi ja jalgu ning mida rohkem ta areneb, seda energilisemaks ta muutub. Kuna loote sõrmed on eraldunud, suudab ta varsti käsi rusikasse pigistada. Tema koordinatsioon on juba nii hea, et ta on võimeline oma pead katsuma. Eriti pakub talle huvi suu, mida ta saab nüüd avada ning milles on kuju võtnud keel. Areneb haistmis- ja maitsmismeel, mistõttu tulevane beebi tunneb varsti esimest korda maitset. Loote pea on veel suur, aga selle kasv hakkab aeglustuma. Moodustunud on munandid või munasarjad. Kõige olulisem arenguetapp on nüüdseks läbi, ees seisab kuni sünnituseni kestev kiire kasvamise ja küpsemise periood.

Sinu süljeeritus võib olla suurenenud ning ehk oled märganud ka kasvanud söögiisu? Arvesta siiski sellega, et kuigi pead sööma mõlema eest, ei tähenda see toiduportsjonite kahekordistamist. Uudse vaevusena võib sind kimbutada unetus, mille põhjusena ei saa välistada ka ärevust emakssaamise ees.

Pea meeles, et kõik, mis on kahjulik sulle, on seda ka lapsele. Kui pärast lõunasööki on kõht ikka veidi tühi, võta magustoidu asemel hoopis puuvilja. Rasedatel valutab tihti pea ning vajaduse korral tuleks võtta peavalu leevendavat ravimit. Eestis käsimüügis olevad ravimid ei ole reeglina ohtlikud.Mida paremini sa iseenda eest hoolitsed ja ka teistel seda teha lased, seda tervem ja rõõmsameelsem on sinu kõhus kasvav beebi.

17 kommentaari

 1. Mina, jumal tänatud, juba saan jälle süüa enam-vähem normaalselt. Kaks eelmist nädalat maadlesin iivelduse ja isupuudusega nii et jube. Pärast haiglas tilgutite all veedetud kolme päeva hakkas iiveldus üle minema ja söögiisu ka tasapisi normaliseeruma.

 2. Merilin Lille (Võikar)

  mul iiveldus 4 nädal juba ja oksendan ikka nii,et mitu korda ja vaat et soolikad seest välja. Hommikuti ei saa süüa ega juua midagi. Erilist söögiisu ka pole. Vahest on iiveldus õhtuni välja, kui olen suutnud oksendamist vältida. Loodetavasti see ei kesta lõpuni 😉

 3. Mul aeg-ajalt iiveldab, kuid tundualt vähemaks on jäänud, söögiisu on pea olematu. Emotsioonid on laes, loodan, et söögiisu tuleb ka juba varsti.

 4. ma ootan oma teist last ja täna siis sai 11 nädalat täis ja ausalt öelda pole ma see rsedus ültse oksendanud ja söögiisu on ainult puuviljatele ja liha ma ültse ei suuda süüa,kuna siis süda paha!
  Nii et edu emmed 😛

 5. 11. nädal kohe käes. vahepeal olin juba rõõmus, et olen ka oma hommikustest iiveldustest lahti saanud..aga nüüd kolisid need lihtsalt lõunaaja peale. Oksendanud olin siiani ainult paar korda..ja seda kusagil 8..9 nädalal..kuni tänaseni. Nüüd oli kolmas kord. söögiisud on kõikuvad. see, mida ükspäev isuga söön ajab teine päev vastu. õnneks saan üldiselt normaalsemalt süüa. ei ole enam ainult värske peal.

 6. Eile sai 11 nädalat.Iiveldab endiselt nii mis hull ja oksendama olen just rohkem hakanud.Isu pole üldse.Süüa midgai eriti ei saa.Jube lausa.Arst lohutas küll,et oh see läheb varsti üle aga ei tea midagi.Jube halb on olla!

 7. 11. nädal käes, hästi ruttu läheb kõht tühjaks 😀 iiveldust kui sellist ei ole, vahepeal on ainult natukene paha, aga seda harva. Järgmine nädal ämmaemanda juurde rasedakaarti tegema 🙂

 8. Hirmsasti tahaks süüa,aga iiveldab koguaeg.Natukene nagu oleks parem,aga süüa ei saa.Hirmsasti tahaks heeringat ja külmsuitsuskumbrriat.Olen esimest korda rase ja ootan kaksikuid.Väike närv on sees,kardan,et ei saa hakkama.:)Kõik räägivad,et asjatult kardan,eks paistab.

 9. Õnneks mul iiveldas 7-8 nädal ainult. Oksendanud pole kordagi. Isu puudus on, ainult puuviljad tunduvad head. Esimese lapsega ka ei oksendanud kordagi ja isu oli ainult hapukurgi järele.

 10. Minul sai ka täna 11 nädalat …enam ei iivelda..esimesed nädalad olid jubedad aina iiveldas aga ei ole kordagi oksendanud.Söön suht kõike ..ikka tervislikult..teen palju juurvilju ,riisi,tatart..Kana ei taha üldse 😀
  Mis mind veel väga häirivad on igasugu lõhnad..ma kohe üldse ei kannata oma koera lõhna..mul temast kohe nii kahju aga see lõhn on kohutav.
  Mul oli üldse kunstlik viljastus niiet pean ennast rohkem igas asjas tagasi hoidma aga muidu ei kurda ..kõik on kenasti saab see kriitilne aeg ka kohe täis 😀
  Ilusat beebiootus aega kõigile 🙂

 11. Käisin eile hambakivi eemaldamas, sest igemed põletikus. Nüüd väike palavik ja kole paha olla. Kahju ülejäänud perest, kes mu tujusid taluma peavad, eriti elukaaslane… Kõht on ikka tühi, aga süüa eriti ei taha. Ja kui suur mu kõht juba on! Kaalust pole veel juurde võtnud, aga ümbermõõt on väga palju kasvanud.

 12. Mul esimene laps ja 11 nädalat täitus paar päeva tagasi. Iiveldamine on mul tagasi tõmmanud. Aga öösiti käin sagedasti kempsus. Surub vist põie peale. Väsimus on endiselt minu kaaslaseks. Muus osas olemine mõnus 🙂

Write A Comment