Kuigi ebaregulaarsed menstruatsioonid premenopausis on märk vanusega seotud viljakuse vähenemisest, on rasestumine siiski viimase menstruatsioonini võimalik.
Teie arst saab teid sobiliku rasestumisvastase vahendi valikul oluliselt aidata, kuid ta ei saa teie eest otsustada.
Põhimõtteliselt on hormonaalsed rasestumisvastased vahendid sama sobivad kui mittehormonaalsed vahendid. Siiski on mõned asjad, millega tuleb arvestada.
Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid
Enamik üle 40-aastastest naistest on pere soovitud suuruse saavutanud ja rasestumisvastase vahendi tõhusus on seetõttu olulise tähtsusega. Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid on väga tõhusad, kuid neid peab välja kirjutama arst. Enne retsepti väljastamist hindab arst kasu ja riski vahekorda inimese jaoks, st võrdleb hormoonpreparaatidest tulenevat kasu võimalike ohtudega.
Kaasaegsed väikeseannuselised pillid sisaldavad hormoone eriti väheses koguses ja neid võib välja kirjutada ka üle 40-aastastele naistele.
Menopausis naised saavad kasu ka pillide positiivsetest kõrvaltoimetest. Lisaks võivad pillid leevendada algavaid menopausi sümptomeid ja vältida ebaregulaarseid veritsusi.
Palju arutatud tromboosirisk on oluliselt suurem raseduse või abordi ajal kui pille võtvatel naistel.
Hormoonspiraal on menopausis naiste jaoks eriti sobivad. Hormoonspiraal on T-kujuline emakasisene vahend, milles on hormoonimahuti. Vahend paigaldatakse emakaõõnde, kus see vabastab kuni viie aasta jooksul pidevalt väikeseid progestiiniannuseid. Hormoonspiraal on hästi talutav.
Üks eriline hormoonspiraali eelis on see, et selle kasutamise ajal väheneb püsivalt emaka limaskesta taastamine. Mida kauem emakasisest vahendit kasutada, seda väiksema veritsusega, lühemad ja vähem valulikud on menstruatsioonid. Menstruatsioonid jäävad sageli täielikult ära. Hormoonspiraal on seetõttu sobiv ka menopausi ajal tavaliste menstruatsioonihäirete raviks.
Mittehormonaalsed rasestumisvastased vahendid
Põhimõtteliselt on kõik mittehormonaalsed rasestumisvastased vahendid sobilikud. Ainsad erandid on kõik loomulikud pereplaneerimise meetodid (nt temperatuurimeetod, kalendrimeetod), sest premenopausis naistel on ebakorrapärased menstruatsioonitsüklid. Ka ovulatsiooniaja määramiseks kasutatav kalkulaator ei ole menopausis naistele sobilik.
Kondoomide väärtus seisneb selles, et nad kaitsevad suhteliselt hästi sugulisel teel levivate haiguste eest.
Paljud teises elupooles paarid pöörduvad tagasi katkestatud suguühte juurde, sest vanematel meestel on sageli kujunenud selle meetodi jaoks vajalik kogemus ja enesekontroll. Siiski tuleb rõhutada, et katkestatud suguühe mõjutab seksuaalelu kvaliteeti ja selle ebaõnnestumise määr on kõrge.
Steriliseerimine
Steriliseerimine on väga tõhus rasestumisvastane meetod, millega kaasneb väikesemahuline kirurgiline protseduur.
Naiste steriliseerimine toimub munajuhade läbitavuse katkestamise teel. Steriliseerimine ei mõjuta munasarjade tööd ega suguhormoonide tootmist. Seetõttu ei mõjuta see menstruatsioonitsüklit.
Meestel toimub steriliseerimine (ehk vasektoomia) seemnejuhade mõlemapoolse läbilõikamise või blokeerimise abil. Vasektoomia takistab ainult sperma väljumist. See ei mõjuta sugutungi ega erektsiooni saavutamise võimet.
Kuid steriliseerimisotsust tuleb alati väga hoolikalt kaaluda, sest viljakuse taastamine ei ole kerge.
Allikas: Meelespea.net
Rasedus