Potitreening

Potitreeningu 7 etappi

Lapsed õpivad potilkäimise ära erineva kiirusega. Foto: Dreamstime / Hallgerd

Potitreeningus võib eristada seitset etappi, alustades lapse valmisolekust potil käimine ära õppida kuni valmisolekuni võõras kohas tualetis käia.
Valmisoleku märgid

Potitreeningu esimene etapp algab sellega, kui laps:

 • ilmutab huvi poti kasutamise vastu
 • ärritub märja mähkme peale
 • tõmbab ise oma pükse üles ja alla
 • püsib kuivana umbes kaks tundi
 • annab märku vajadusest pissile minna/et on seda äsja teinud
 • proovib imiteerida teisi pereliikmeid
 • seedeelundkonna toimimine on enam-vähem etteaimatav

Potitreeningu tutvustamine
Kui olete märganud, et laps on potil käimiseks valmis, on aeg tutvustada talle poti kasutamise põhimõtet. Selleks võib talle näidata ja lugeda vastavaid pildi- ja juturaamatuid, samuti lasta tal endal potiga tutvust teha. Lapsed proovivad tihti pereliikmeid imiteerida, seega võid talle näidata, kuidas potti kasutatakse.
Potil istumine
Kui laps on poti kasutamise põhimõttega tutvust teinud, võib ta proovida pereliikmeid imiteerida ja istuda potile samal aja kui sina tualetti kasutad. See on ühtlasi paras aeg alustada hügieeni, nt pühkimise ja käte pesemise õpetamisega.
Poti kasutamine
Anna lapsele nii palju juua, et ta iga 30 minuti tagant potil käiks. Korduv kükitamine tekitab tal n-ö lihasmälu. Kui laps esimest korda potti kasutab, kiida teda ja ütle, et ta sai suure asjaga hakkama. Kallistamine, kiitmine ja premeerimine on väga head motivatsioonivahendid.
Poti kasutamine üksinda
Potilkäimisega harjumise ja oma keha parema kontrollimise tulemusena hakkab laps peagi üksinda potil käima, tulles sellest sulle pärast rääkima. Siin on kiitmine ja julgustus jällegi omal kohal.
Üleminek tualetti
Kui laps on potiga juba harjunud ja oskab ka selle kaant kasutada, on aeg õpetada teda tualetis käima. Selleks puhuks võid osta tualetti laste prill-laua, mis muudab poti väiksemaks ja laps ei pea kartma, et ta sisse kukub.
Poti kasutamine võõras kohas
Viimane samm potitreeningu pikal teel on lapse oskus kasutada võõrast tualetti kodust väljaspool. Avalike tualettide kasutamiseks on müügil kaasaskantavad ja ühekordsed prill-lauakatted.
Mõned lapsed läbivad potitreeningu seitse etappi mängleva kergusega paari nädala jooksul, samas kui mõnedel kulub selle kuid. Sinu lapse edusammud sõltuvad nii tema arengust, sinu teadmistest/õpetamisest kui ka erinevatest abivahenditest.
Allikas: iVillage.com

3 kommentaari

 1. Kusjuures meil sai kõik alguse hoopis teisiti.
  Mõned päevad peale kahe aastaseks saamist leidsin , et on viimane aeg loobuda mähkmetest.
  Tulemus oli see et laps lasi püksi,voodi tegi märjaks ja see häirinud teda.Ma siis loobusin üritamisest ja mõtlesin et proovin mõne päeva pärast uuesti.
  Laps oli nagu ära vahetatud.Ta läks ise potile,öösiti polnud enam pissihäda,mis oli muidu igaöine(st hommikuks oli mähkme ümber loik) ja väljas käies olid püksid alati kuivad.
  Meil arenes kõik omamoodi ja väga kiiresti.:)

 2. Meil on potitamine keskfaasis….päeval oleme mässuta aga magame ja väljas käime ikka mässuga (laps on 1,8a).
  Meil oli nii, et kui laps oli 1,4a, siis proovisime nii ja naa, aga tulemust ei andnud miskit….hull kisa oli alati 🙂 Ja paar kuud hiljem hakkas ta ise küsima potile “kaka-kaka” ja läks poti juurde ja istus sinna, kuigi mähe oli all….Me algul ei saanudki aru milles asi 🙂 Ja sellest päevast peale on ta ilusti potil hakanud käima….Varsti proovime ka magada ilma mässuta 🙂 😉

 3. Ja veel arvan, et ei ole mõtet last sundida…Laps teeb seda mida ta tahab ja millal ta selleks ise valmis on!!!! Meie laps on selle tõestuseks 🙂 😉

Write A Comment