Rasedus

Millised on preeklampsia sümptomid?

Preeklampsia on rasedusele eripärane haigusseisund, millele on iseloomulik vererõhu kõrgenemine, veepeetus ning suur valgusisaldus uriinis. Rasedat võivad vaevata peavalud, tursed või nägemishäired (nt. nägemise hägustumine, nägemisvälja ahenemine).

Preeklampsia ohustab 10-14 protsenti esmasünnitajat

Kaugele arenunud haiguse puhul võib ema tunda kõhu ülaosas valu, mis on seotud maksatalituse häiretega.
On juhtumeid, mil naine vajab opereerimist; eriti tugev preeklampsia võib põhjustada ema ja lapse surma.
Tavaliselt, kuid mitte alati kujuneb preeklampsia esmasünnitajatel ning raseduse lõpufaasis (pärast 20. nädalat). Haiguse sagedus varieerub 10 ja 14 protsendi vahel esmasünnitajate, ning 5 ja 7 protsendi vahel korduvsünnitajate puhul. Preeklampsia risk on veidi suurem seda eelnevalt põdenud emadel, aga ka mitmikuid kandvatel naistel.
Preeklampsia kujunemise põhjuseid ei teata, kuid mida aeg edasi, seda rohkem selle kohta teada saadakse. Väga raske haigusseisundi korral võib emal kujuneda tugev maksakahjustus, samuti võib langeda vere hüübimiseks vajalike trombotsüütide arv ning neerude talitus võib olla tugevalt häiritud. Sellisel juhul on tegemist HELLP sündroomiga, mis hilise avastamise korral võib emale ja lapsele elu maksta. Sageli on  ainus võimalus preeklampsia peatamiseks ja eklampsia tekke vältimiseks (enneaegne) sünnitus.
Preeklampsia ravi võib varieeruda voodireziimist, rangest toitumisest ja stressi vältimisest kuni hospitaliseerimise, vererõhku alandavate tabletide söömise ja sünnituse esilekutsumise või keisrilõikeni. Haiguse seisundit kontrollitakse ultraheli, KTG-uuringute ja bioprofiiltesti abil.
Preeklampsia korral on oht, et platsenta ei suuda beebit piisavalt toitainetega varustada, mistõttu on seda haigust põdevate emade lapsed enneaegsed ning platsenta on õhuke. Kui ollakse kindlad, et beebil on n-ö väljaspool parem, kaalutakse sünnituse esilekutsumist.
Kui tunned, et su vererõhk ja kaal on ilma põhjuseta tõusnud, käed ja jalad on hommikuti paistes, uriinis on valgusisaldus liiga kõrge ja/või kui sul esineb peavalusi ja nägemishäireid, räägi sellest kindlasti oma arstile. Parim võimalus preeklampsia varajaseks avastamiseks on käia regulaarselt arstlikus kontrollis.
Allikas: http://www.ivillage.com

2 kommentaari

  1. Pingback: Mitmikrasedusega kaasnevad riskid | Perekool

Write A Comment