Beebi

Miks rauavaegus tekib?

Esimese eluaasta teisel poolel on rauavaeguse põhiliseks põhjuseks lehmapiimaga või joogijogurtiga toitmine. Sageli ei saa lehmapiimatoidul olev laps ka lisatoitu, milleks on juurviljapüree ja liha.
Lehmapiimast imendub rauda võrreldes rinnapiimaga vähe. Imiku piimasegud põhinevad samuti lehmapiimal, kuid on rauaga rikastatud. Kui lehmapiim on ja jääb kuudeks ainukeseks toiduks, siis kujuneb esimese eluaasta lõpuks rauavaegus.
Toitumissoovituste järgi peaksid kõik imikud olenemata sellest, kas imik saab rinnapiima või imiku piimasegu, saama 4-6 -kuu vanusest alates lisatoitu ( juurviljapüree, puuviljapüree, puder) ning kohe varsti peaks lisanduma liha. Hästi on teada, et vorst, viiner või sardell ei asenda liha.
Lehmapiima võiks hakata andma alles teisel eluaastal.
Rauavaeguse põhjused teisel eluaastal
Kõige sagedasemaks rauavaeguse põhjuseks on toitmine põhiliselt või ainult lehmapiimaga pikka aega. Toitine lutipudelist on oluline tegur, miks laps o n ainult lehmapiimatoidul. Söötmine lutipudelist veel teiselgi eluaastal on meil praegu veel üsna levinud. Laps on võimeline tassist jooma juba teisel elupoolaastal. Kui last ei võõrutata sel perioodil lutipudelist, siis eelistab ta söömist lutipudelist ja toitub põhiliselt piimast või joogijogurtist.
Lutipudelist ööpäeva jooksul saadud suur piima – või jogurtikogus katab suurepäraselt lapse toiduenergia vajaduse. Laps kasvab hästi, kuid laua juures keeldub muud toitu söömast, sest kõht ei ole tühi. Nii jääb söömata ka liha ja muu toit ning tasapisi kujuneb rauavaegus. Arsti poole pöördutakse murega, et laps ei söö midagi. Osa lapsi satub hambaarsti vastuvõtule, kuna piimahambad lagunevad. Lutipudelist sööva lapse hammastel on pidev kontakt kas piimasuhkru või mahlas oleva puuviljasuhkruga, viimased aga soodustavad kaariese teket.
Laps hakkab toidulauas huvi tundma ka muu toidu suhtes kui lõpetate pudelist toitmise.Esilagu on laps paar päeva rahutum ja pahuram, kuid seejärel hakkab koos teistega sööma.
Teiseks oluliseks rauavaeguse põhjuseks teisel eluaastal on hiline rinnast võõrutamine ja/või toitmine ainult rinnapiimaga. Juba teisel elupoolaastal peaks ka rinnapiimatoidulolev laps saama kindlasti lisatoitu.
Kolmandaks põhjuseks, mis võib viia rauavaeguse kujunemisele, on liha mittesöömine. Viiner, vorst, sardell ei ole KINDLASTI liha asendus.
Harva on rauavaeguse põhjuseks haigus, millega kaasneb raua imendumishäire sooles. Üheks sagedasemaks on teraviljavalgu talumatus ehk tsöliaakia.
 

Write A Comment