Sünnitus

Emapiimapank-kellele ja miks?

vastsyndinu-haiglasSageli ei teki enneaegsete laste emadel kohe rinnapiima. Doonorpiim asendab lapsele oma ema rinnapiima kuni selle tekkeni ja on talle äärmiselt oluline edaspidiste terviseriskide vähendamisel.
2010. aastal loodi Ida-Tallinna Keskhaiglas emapiimapank, mis vahendab doonorpiima vastsündinutele, kes seda vajavad.
Emapiimapangas on doonori rinnapiima töötlemiseks ja käitlemiseks loodud nõuetele vastavad tingimused. Kõigepealt võtame rinnapiimast toiteväärtuse analüüsi ning seejärel pastöriseerime piima spetsiaalses pastörisaatoris.
Doonorrinnapiima saavad eelistatult sügavalt enneaegsed ning seejärel suuremad enneaegsed vastsündinud. Võimalusel saavad doonorrinnapiima ka haiged ajalised lapsed. Niipea, kui lapse oma ema rinnapiima kogus on piisav, tuleb lõpetada doonorrinnapiima andmine ning laps saab edasi oma ema rinnapiima.
Nõuded rinnapiima doonorile
Rinnapiimadoonoriks võivad olla kõik terved imetavad naised, kelle laps on noorem kui 6 kuud. Rinnapiima loovutamine on vabatahtlik ja tasustamata. Nakkusohtude vältimiseks läbivad kõik doonorkandidaadid meie haiglas vajalikud testid (küsimustiku, veretesti).
Doonorpiima loovutajaks sobib vaid naine, kes:

    • ei suitseta ega kasuta nikotiinpreparaate (-nätsud, -plaastrid, põsktubakas)
    • ei tarbi sageli alkoholi
    • ei ole praegu ega ka kunagi varem tarbinud uimasteid ja narkootilisi aineid
    • ei ole saanud viimase 12. kuu jooksul vereülekandeid
    • ei ole läbi teinud kudede või organite siirdamist viimase 12. kuu jooksul
    • ei ole tätoveerinud või augustanud oma keha viimase 12. kuu jooksul
    • ei ole taimetoitlane
    • ei kasuta homöopaatilisi preparaate
    • ei ole viimase 12. kuu jooksul olnud vahekorras seksuaalpartneriga, kellel võib esineda HIV, HTLV või hepatiidi viiruskandlus või kes on kasutanud süstlanõela illegaalsete narkootiliste ainete süstimiseks
    • ei ole kroonilise infektsiooni kandja: HIV, HTLV, hepatiit B ja/või C, malaaria, tuberkuloos
      ei ole saanud vähiravi viimase 5 aasta jooksul.

Mis saab Sinu loovutatud rinnapiimast emapiimapangas?
Rinnapiim peab emapiimapanka jõudma külmutatuna, kus sellest võetakse mikrobioloogiline ehk bakterite kasvu analüüs. Seejäral rinnapiim suletakse, kodeeritakse, määratakse selle toiteväärtus ja pastöriseeritakse 62,5 ºC juures 30 min jooksul. Pärast pastöriseerimist pannakse rinnapiim sügavkülmikusse.
Kui sa oled valmis heategevuslikult abistama väikesi enneaegseid ja haigeid vastsündinuid ning soovid saada rinnapiimadoonoriks, täida eelnevalt välja prinditud terviseankeet ning võta ühendust emapiimapanga nõustajatega telefonil 620 7188.
Emapiimapank asub Ida-Tallinna Keskhaigla Ravi tn üksuses
Ps. 2015. aastal annetas 31 rinnapiimadoonorit ühtekokku 237 liitrit doonorrinnapiima.

Write A Comment