Mäng

Video: Lugemispesa – loo lapsele koht, kus on mõnus lugeda


LugemispesaSelleks, et laps saaks lugemise selgeks, on kõige parem moodus luua talle keskkond, kus tal tekib loomulik huvi tähtede ja lugemise vastu.
Üks võimalus on luua koju lugemispesa.
Vali lapse toas nurk või muu koht, kuhu saate koos pesa punuda. Seal võiks olla kindlasti midagi pehmet: padjad, tekk, madrats, tugitool või kott-tool. Võimaluse korral eraldage pesa muust ruumist näiteks riiuli või riidega. Mõned lugemispesad on ehitatud laest langeva võrgu või õhukese riide alla: tekib lugemistelk.
Lugemispesas peaksid olema raamatud eksponeeritud: see tähendab, et need on lapsele nähtavad ja kaanega tema poole. Kõiki raamatuid ei saa nii sättida, kuid osa võiks kindlasti olla kas riiulis, maas, aknalaual või spetsiaalses riidele õmmeldud võrksahtlitega taskutes.
Lugemispesas võiksid olla seintel tähed. Seal võib olla peale raamatute ka klotse, millel on tähed, tähekaarte ja tähepuslesid. Seintele saab kinnitada ka postkaarte, lapse joonistatud pilte, kirjutisi, seal võiks olla kalender, raamatutegelaste pilte jms.
Lugemispesas võiks olla ka koht, kus saab ise raamatuid meisterdada. Selleks võib teha autorilaua, kus on paber, käärid, pliiatsid, nöör, auguraud, klammerdaja, liim ja ajakirjad. Seal saab laps välja lõigata pilte, tähti ja sõnu. Koos lapsega saab meisterdada raamatu, joonistada või kleepida sinna pilte. Iga lehekülje alla võib täiskasvanu kirjutada suurte tähtedega lapse kommentaari oma pildi kohta. Nii kujunebki lapse enda loodud lugu ja valmib raamat. Kindlasti saab laps esimesele leheküljele kirjutada pealkirja ja oma nime. Niisugune raamat on ka väärt kingitus lähedastele.
Selleks, et raamatust loetu oleks lapsele elav ja köitev, sobivad lugemispessa ka mitmesugused nukud, millega loetu põhjal etendusi teha. Kõige lihtsamad nukud saab nii, kui joonistada näppudele silmad ja suu. Lihtne on teha ka paberist nukke ja käpiknukke. Sügisel saab tegelasteks teha ka tammetõrudest ja kastanitest loomi ja mehikesi. Koos lapsega saab kuuldut ja nähtut läbi mängida ja tänu sellele temaga erinevatel teemadel vestelda.
Lugemispesas võivad olla seinal ka reeglid, mis aitavad paremini raamatuid hoida. Reeglid on sõnastatud positiivses võtmes: me hoiame raamatuid, oleme üksteise vastu sõbralikud, koristame koos lugemispesa jms.
Mõnikord elab lugemispesas raamatukoi või lugemiskoi. Ta on väga sõbralik, tal on suured kõrvad, sest ta kuulab tähelepanelikult, suured silmad, et lugeda, palju käsi ja jalgu, et raamatut käes hoida, lips ees, sest ta on väga viisakas, ja suured pehmed tiivad, mida saab endale ümber tõmmata. Mõnikord on ta riidest ja mõnikord paberile joonistatud, aga tema ülesanne on valvata, et lugemispesas oleks kõigil mõnus olla.
Kõige olulisem on, et lugemispesa oleks täiskasvanul teadlikult loodud. Sinna võib meisterdada sildi „Lugemispesa“. Seal on alati positiivne õhkkond.
Video valmis koostöös Eesti Lugemisühinguga ning Eesti Lastekirjanduse Keskusega
Autorid: Maili Liinev ja Kaarel Veike

3 kommentaari

  1. Pingback: Loo lapsele koht, kus on mõnus lugeda | Jmadisson's Weblog

  2. Pingback: Lugemispesa | Jmadisson's Weblog

Write A Comment