Rasedus

Veel tugiisiku rollist sünnitusel

Sünnitaja vajab lähedase inimese juuresolekut ja tuge. Kõige hirmsam sünnituse juures on olla üksi jäetud oma hirmu ja valuga.
Paljud naised eelistavad lapse isa juuresolekut, et viia lõpule see, millele üheksa kuud tagasi koos algus on pandud. Sünnitus on pereks kasvamise protsess. Isa on lisaks toetajale ka armastaja. Tema hellitavad silitused mõjuvad soodsalt sünnituse arengule. Lähedase inimese kohalolek loob turvatunde, mis suurendab taluvusvõimet ja vähendab pinget.
Sünnitusabiliseks või tugiisikuks võib ka olla hea sõbranna või ema ehk inimene, kelle läheduses sa tunned ennast mugavalt ja vabalt. Kui su mees kardab sünnitust, ära sunni teda jääma. Sul endal on raskem, kui pead ka teda jälgima ja tema pärast muretsema.
Hingamine, massaaž
Abiline hingab koos sünnitajaga raskete tuhude ajal, aitab hingamisel õiget rütmi leida, kui see kipub kaduma; aitab leida mugavamat asendit.
Masseeritakse ja silitatakse hellalt ja rahustavalt ning julgustatakse ja toetatakse. Massaaživõtteid, silitusi ja valutustamispunkte on võimalik tundma õppida sünnitusmaja juures olevates perekooli loengutes.
Tuhu ajal on hea, kui on, kellel käest kinni hoida või kui on kellegi najale toetuda. See annab jõudu ja aitab keskenduda.
Rahu, keskendatus
Avanemisperioodi pikkade tundide jooksul on oluline tagada sünnitajale rahu ja aidata tal keskenduda. Kogu tähelepanu peab olema suunatud sünnitaja julgustamisele – nii pilgu, sõnade kui puudutustega.

Vahendaja roll

Kui abilistel tekib mingeid kahtlusi või küsimusi, küsigu ta seda vaikselt ämmaemanda või arsti käest, ilma, et see häiriks sünnitajat või paneks teda muretsema. Aita täita meditsiinipersonali nõuandeid ja juhatusi.
Anna ka meditsiinipersonalile edasi sünnitaja erisoovid, mille suhtes olete varem kokku leppinud. Sünnitusele keskendununa ei ole sünnitaja alati valmis suhtlema.
Sünnitajale toeks olemine nõuab suurt kannatlikkust, rahu, tähelepanelikkust, soovi mõista ja aidata. Sünnitaja vajab kedagi, kes aitaks tal ennast usaldada. Sünnitus on suur ja raske töö – kui see on lõpuks tehtud, tunnete enneolematut rahuldust, erutust ja tohutut tänulikkust teineteise suhtes. Selle sündmuse koos kogemine õpetab teid teineteist nägema võib-olla täiesti uuest küljest.
Osuta sünnitajale abi ka väikeste teenetena: ulata talle juua, tupsuta laubalt higi, niisuta huuli, ulata oma käsivars või kael toetamiseks. Tuleta talle meelde, et sünnituse edenemiseks on tähtis, et põis oleks tühi. Aita tal tõusta ja asendeid vahetada. Kõik suured asjad maailmas algavad väikestest. Just väikeseid teeneid osutades saad olla sünnituse juures suureks abiks.
Allikas: Ingrid Kaoküla, Eesti Ämmaemandate Ühing, Ämmaemanduskeskus

Write A Comment