Raseduse ajal peab toituma võimalikult mitmekesiselt. Juur- ja puuviljad on olulised C- vitamiini allikad, kalas leiduv eluks vajalik raud, jood, D-vitamiin jne. Samuti on oluline teadlikkus, millised on need toiduained-grupid, mida vältima peaksite.
Bakterimürgid, mida leidub teatud toitudes või mis on tekkinud vale toiduvalmistamismeetodi tulemusena, võivad verest platsenta kaudu lapseni jõuda. Samuti on raseduse ajal immuunsus nõrgem seega on väga oluline, et toiduga edasikanduvate infektsioonide oht oleks minimaalne. Enam levinud infektsioonid on listerioos ja salmonelloos, vähem levinud toksoplasmoos.
TOIDUD, MIDA PEAKSITE VÄLTIMA:
Kõik pastöriseerimata juustud, fetajuust, valgehallitusjuust (Brie, Camembert) ning sinihallitusjuustu (Stilton ja Danish Blue), isegi juhul, kui need on pastöriseeritud.
- Lamba- ja kitsepiim ning nende tooted.
- Kõik värsked pasteedid, olgu need liha-, kala- või juurviljapasteedid.
- Kuumutamata küpsetatud- jahutatud toidud ja eelküpsetatud linnulihatoidud, sest neid ei saa ohutult edasi soojendada.
- Toored ja pooltoored munad, nendest valmistatud magustoidud või kastmed.
- Toorest lihast toidud.
- Toores kala, kaasa arvatud sushi.
- Toored või pooltoored koorikloomad ( austrid, rannakarbid, külmutatud krevetid ja krabid).
- Kofeiin. Kindlasti peaks piirama kofeiini tarbimist. Keskmine tass kohvi sisaldab 75-150 mg kofeiini. Seega võib raseduse ajal juua üks kuni kaks tassi kohvi päevas, silmas on peetud keskmist mitte suurt kruusi. Samuti peaks arvestama, et kofeiini leidub tees, koolajookides, energiajookides, kakaos ja šokolaadis.
- Alkohol. Paljud teaduslikud andmed näitavad, et igapäevane alkoholi tarbimine või tõsised joomingud võivad põhjustada raskeid komplikatsioone. Rasedad naised, kes tarbivad rohkelt alkoholi, seavad oma sündimata beebid alkoholisündroomi ( FAS) tekkimise ohtu. See on mõiste, mille alla kuuluvad mitmed kaasasündinud hälbed, sealhulgas südamerikked, õpiraskused või näo ja jäsemete arenguhäired ning samuti kasvuprobleemide või surma oht.