Koolilaps

Suvepuhkus lastelaagris – mida võiks lapsevanem teada

Suvelaager võib olla ainus võimalus suvel loodusesse pääseda

Suvi on ukse ees ja paljudes peredes tuleb teemaks suvepuhkus. Osa ajast veedetakse sageli koos perega, kuid kogu kolmekuust koolivaheaega ei saa vanemad reeglina lastega olla. Selleks, et laste suvi ei mööduks marsruudil telekas-arvuti-külmkapp-voodi ja tegevused üksluiseks ei muutuks, võiks üle vaadata, mida pakuvad erinevad laagrikorraldajad.
Suvepuhkus mitmel moel
Laste- ja noortelaagreid korraldatakse igal suvel üle Eesti. See on hea võimalus lastele veeta lõbusalt ja arendavalt aega, leida uusi sõpru ning õppida iseseisvalt hakkama saama tavapärasest erinevas keskkonnas. Kuna paljudel lastel pole maal suvilat, vanaema või sugulasi, võib laager olla ainus võimalus linnatänavatelt loodusesse saada.
Laias laastus on kaht eri tüüpi laagreid – nn linnalaager, kus lapsed lähevad öösiti koju ja linnaväline laager, kus laps on kodust eemal 5-12 päeva. Lisaks korraldavad oma osalejatele laagreid erinevad huviringid. Kui sa pole päris kindel, kas laps on laagrieluks valmis, sobivadki esialgu laagrid tuttavate kaaslastega ja/või kodusööbimisega. Valmisolek pikemaks ööbimisega puhkuseks ei sõltu niivõrd vanusest kui lapse sotsiaalsetest oskustest ja iseseisvusest. Igal juhul on aga julgem laagrisse sõita koos hea sõbraga. Sel juhul on soovitatav juba planeerimise ajal sõbra vanematega nõu pidada ja ka tuusikud koos ära osta. Laagrid on populaarsed ja üksikult tegutsedes ei pruugi vabu kohti jätkuda.
Vanematele lastele korraldatakse ka töö- ja puhkelaagreid, kus neil on võimalik jõukohase tööga taskuraha teenida. Kui laps on otsustanud töölaagri kasuks, võiks kindlasti üle rääkida, mis on tema jaoks selle eesmärk. Ainult lustimise mõtetega võib rikkuda kogu grupi meeleolu või mõjutada tööandja suhtumist noorte palkamisse. Töölaagri puhul on ka oluline, et vanemad teaks noorte tööhõivet reguleerivaid seaduseid, sest nii saab kaitsta lapse õiguseid.
Suur valik ja erinev hind
Kindlasti on paljud tänased lapsevanemad isegi lapsena laagrites käinud. Eks formaat oli ja on pea samasugune, kuid suurimaks erinevuseks on praegu kahtlemata kvaliteedi tõus ja mitmekesisus. Nõuded lastelaagritele on karmimad, konkurents laagrite vahel suurem, palju erinevaid meetodeid tegevuste läbiviimiseks, vanemad nõudlikumad ja ka lapsed teavad täpsemalt, mida nad puhkuselt soovivad.
Tänapäeval pakutakse väga palju erinevate teemade ja tegevustega puhkuseid erinevas eas lastele. Keelehuvilistele, väikestele näitlejatele, hobusesõpradele, looduslapsele, noorele sportlasele ja seiklushimulisele matkasellile – igaüks leiab just temale sobiva.
Puhkuse valikul mängib kahjuks suurt rolli ka laagrituusiku hind. 2011. aasta hinnad jäävad 80-200 euro vahele. Kui see käib üle jõu, võib uurida kohalikust linna- või vallavalitsusest toetusvõimaluste kohta. Samuti on sageli odavamad kohaliku noortekeskuse või omavalitsuse korraldatud laagrid.
Mida võiks teada ja arvestada?
Eesti ja USA laagritest kasvataja, juhataja ja kasvatajate koolitaja kogemustega Monika Soosaar annab konkreetseid soovitusi, mida võiks arvestada lapse laagrissesaatmisel. Ennekõike, ütleb ta, ole kindel, et laps ise tõesti tahab laagrisse minna. Mõned hirmud on täiesti normaalsed ja ületatavad, kuid täielik vastumeelsus võib rikkuda nii suvepuhkuse kui suhtumise laagritesse ka tulevikus.
 Millal on laps valmis laagrieluks

  • Kui kodust eemal ööbimine ei ole lapse jaoks probleemiks
  • Kui laps saab hakkama isikliku hügieeni ja oma riietuse eest hoolitsemisega
  • Kui laps julgeb suhelda eakaaslaste ja teiste täiskasvanutega
  • Laps mõistab reegleid ja kindla päevakava järgimine on vastuvõetav
  • Kui laps suudab luua ja hoida sõprussidemeid. Kuigi laager on hea koht sõprade leidmiseks, ei ole tegu võluvitsaga, mis muidu ujedat ja endassehoidvat last teistega sõbrustama paneks.

 Enne laagrit

  • Selgita lapsele, et laagris on päevaplaan ja kodukord, mida peavad kõik järgima
  • Selgita lapsele, et iga osaleja on osake laagrist ja kõigil on vastutus, et ühine puhkus toredalt läheks; julgusta tegema koostööd ja aitama kaaslasi
  • Räägi üle kõik, mis on seotud ohutusega vees, metsas, teedel jne.
  • Teavita personali kindlasti lapse tervislikest eripäradest ja allergiatest – küsi kõike, mille kohta soovid infot
  • Mõtle ise, kas sina vanemana oled valmis last endast eemale saatma. Lapsed võtavad vanemate hirme ja tundeid väga kergelt üle.
  • Kasuks tuleb, kui õpetad last oma asju pakkima ja süsteeme looma (koht mustade riiete jaoks, kuidas pakkida märjad riided jms)
  • Räägi lapsega, et laagris on palju tegevusi ja mõni neist ei pruugi meeldida, kuid neist loobumise asemel proovigu kaasa lüüa. Ehk teevad tegevuse meeldivamaks seltskond või oskavad kasvatajad ka lapse jaoks igavamad asjad huvitavaks muuta.

 Laagri ajal

  • Lapsevanemana on sul õigus uurida laagripersonali pädevuse kohta. Sealhulgas kasvatajatunnistuste olemasolu, ujumisoskus, esmaabi korraldus jms.
  • Esimese koju igatseva telefonikõne peale pole vaja autot käima panna. Räägi lapsega, püüa mõista, mis tunde põhjustas (tüli sõbraga, kaotus spordimängus, igavus) ja vajadusel vestle ka laagrikasvatajaga – tema on kohal ja saab last aidata
  • Püüa mitte pidevalt kontrollida lapse tegevust telefoni teel. Leppige näiteks kokku õhtune helistamisaeg ja paluge lapsel endal helistada. Programm võib olla tihe ja pidev telefoni kaasaskandmine pigem segab last aktiivselt tegutsemast.
  • Laager peaks olema seiklus, mis jätab vahvaid mälestusi. Just seetõttu korraldatakse ka tänapäeval ööhäireid. Kui laagrirahvas ise infot ei anna, võite küsida, kas kasvatajad plaanivad öist seiklust lastele korraldada. Nii hoiate ära ehmatuse, kui laps uneajal laagrist helistab. (Parem muidugi infot uurida lapse teadmata, muidu üllatus rikutud)
  • Telefonis vesteldes julgusta last rääkima asjadest, mis väga meeldinud on. Ära korralda ülekuulamist ja loomulikult – kui lapsel on muresid, julgusta kasvatajalt nõu küsima. Kui tunned, et pead jõulisemalt sekkuma, veendu, et oled olukorda täielikult mõistnud ja püüa leida lahendus koostöös laagripersonaliga.

Write A Comment