Rasedus

Nurisünnituse tagamaadest

Rasedus võib katkeda väga mitmel põhjusel, alustades kromosoomiveast ja lõpetades kofeiini ületarbimisega, nagu võis välja lugeda eelmisel nädalal ilmunud uudisest.
Teadlaste väide, et päevas üle 200mg kofeiini tarvitavad naised kahekordistavad nurisünnituse tõenäosust, on külvanud paanikat ja tekitanud lapseootel naiste hulgas hirmu, kirjutab Newsweek.
Kohv pole loomulikult ainus paharet. Nurisünnitust põhjustavate tegurite nimekiri on pikk ja mitte sugugi kõiki neist pole võimalik vältida või muuta. Või mõista. Rohkem kui pooltel juhtudel on nurisünnituse põhjuseks kromosoomiviga.
„See on looduse viis mõista anda, et asi ei toimi ja õige oleks sellele lõpp teha,“ väidab Duke‘i ülikooli günekoloog Susann Clifford. Juhuslik kromosoomiprobleem on nurisünnituse põhjuseks 70 protsendil juhtudest enne kuuendat rasedusnädalat, 50 protsendil juhtudes kuuendal kuni kümnendal nädalal ja vaid viiel protsendil rasedustest, mis katkevad pärast 10. rasedusnädalat.
Võimalik ohtu vähendada
Mõningaid riskitegureid nagu eelnevad nurisünnitused ja naise vanus pole võimalik kontrollida. Kromosoomivea kujunemine on vanematel naistel lihtsalt tõenäolisem. Kui üldiselt on nurisünnituse oht pärast kuuendat rasedusnädalat umbes 15 protsenti, siis 35-aastasel naisel on see 25 ja 40-aastasel naisel 42 protsenti.
Õnneks on mitmeid võimalusi nurisünnituse riski juba enne rasestumist vähendada (11. rasedusnädalal haiglasse minnes on seda ilmselgelt liiga hilja tegema hakata). Enne ja pärast viljastumist tuleks lisaks võtta foolhapet sisaldavaid vitamiine, mitte suitsetada, vältida passiivset suitsetamist ja kokkupuudet mürgiste kemikaalidega ning säilitada tervislik kehakaal. Ülekaalulisus suurendab nurisünnituse (ja sünnidefektide) tõenäosust ja on üha enam ka lapse surnult sündimise põhjuseks.
Toore liha söömisel võib nakatuda näiteks E. coli viirusesse või haigestuda toksoplasmoosi. Toksoplasmoosi ohtu suurendab ka õues käiva kassi liivakasti puhastamine, kui loom on juhtumisi söönud ära mõne nakatunud linnu või närilise.
Nurisünnituse vältimise eesmärgil on oluline säilitada ka meelerahu: eelmisel aastal tehtud Briti uuring näitab, et üha enam nurisünnitusi on põhjustatud stressist.
Vältida tuleks alkoholi ja narkootikume, paratsetamooli tuleks eelistada ibuprofeenile, mis võib suurendada lootevee kogust. Kindluse mõttes peaks vältima sushit ja kõrge elavhõbedasisaldusega kala, näiteks konservtuunikala söömist.
Vereklompide teke
Listeria bakteri vältimiseks tuleks hoiduda pehmetest juustudest nagu brie ja gorgonzola. Samuti peaks vältima kokkupuudet kemikaalidega, mille hulka kuuluvad ka putukatõrjevahendid, elavhõbe ja bensiin, mis muidugi ei tähenda, et lapseootel naine ei tohiks autoga tankimas käia.
Kindlasti peaks enne viljastumist olema vaktsineeritud tuulerõugete ja punetiste vastu, sest kõik haigused, mis põhjustavad sünnidefekte, põhjustavad ka nurisünnitust. Ja tuginedes viimasele uuringule ei tohiks ka kofeiiniga üle pingutada. Kofeiin läbib platsenta ja tõstab nii vererõhku kui ka pulssi.
Kõik ülejäänud võimalikud riskitegurid vajavad rohkem uurimist. Näiteks kuuma vanni ja mikrolaineahju kahjulikkust pole tõestatud, kuid kofeiini-uuringu autori dr De-Kun Li sõnul on tema neid uurinud ja soovitab kuuma vanni vältida ning hoiduda mikrolaineahjust vähemalt 1,5 meetri kaugusele. Nimelt tõstavad need kehatemperatuuri ja kuumas vannis pole võimalik seda higistamisega alandada.
Kui naisel on esinenud vähemalt kaks nurisünnitust, saab uuringute abil tuvastada võimalikke kromosoomiprobleeme ja emakapõletikku. Vereproov võimaldab diagnoosida diabeeti, autoimmuunsust ja hormonaalseid probleeme.
Umbes igal viiendal nurisünnitanud naisel takistavad tekkinud vereklombid embrüo pesastumist. See probleem on kergesti ravitav verd vedelamaks muutvate preparaatidega. Lehekülje PreventPregnancyLoss.org asutaja Darci Kleini sõnul peitub siin väga oluline tähelepanek. Kleinil avastati pärast kahte nurisünnitust just nimelt see probleem ja olles saanud ravi, tõi ta ilmale täiesti terve poisslapse.
Mitmikel suurem risk
Kleini arvates on kassiliivast tingitud nurisünnituste osa väga marginaalne ja ta rõhutas, et eelkõige peaks nurisünnitanud naisel kontrollima võimalikke haigusi. Et seda ei tehta, elab naine üle mitu nurisünnitust ja annab lõpuks alla, olgugi, et tegemist ei pruugi olla üldsegi ravimatu probleemiga.
Nurisünnituse tõenäosus on suurem ka mitmikke ootavatel naistel ja neil, kes rasestuvad kunstliku viljastamise abil. Folliikulite stimuleerimiseks kasutatavad ravimid ergutavad mitme munaraku valmimist korraga ja on täiesti võimalik, et mõned neist ei ole täispikaks raseduseks lihtsalt valmis.
Ühtlasi põhjustavad nurisünnitust ka rasedusaegsed kromosoomuuringud: looteveeuuringu tõttu katkeb üks rasedus 300-st, koorioni biopsia puhul üks rasedus 100-st.
Õnneks on tervisliku raseduse tagamiseks rohkem lubatud kui keelatud. Uuringud on näidanud, et raseduse katkemist ei mõjuta kuidagi trenn ega seks, seega võib neid kahte julgelt nautida.
Parim soovitus korra nurisünnitanud naisele on jätkata proovimist. Kindlasti ei tohiks süüdistada ennast ega ka kedagi teist. Arstid soovitavad mõelda nii, et üks nurisünnitus viljaka eluetapi jooksul on igati normaalne.
Loe ka:
„Kohvi joomine suurendab nurisünnituse ohtu“
„Nurisünnitus mõjutab ka järgnevaid rasedusi“
„Trenn suurendab nurisünnituse ohtu“

Write A Comment