Rasedus

Mis on ultraheli uuring?

Ultraheli kasutatakse nii sünnitusabis kui günekoloogiliste probleemide tuvastamisel

Iga rase käib tänapäeval regulaarselt ultraheliuuringutel, kust muu hulgas võib teada saada ka lapse soo. Mida ultraheli endast aga täpselt kujutab ning kuidas neid uuringuid läbi viiakse?
Mis on ultraheli?
Ultraheli on sünnituseelne läbivaatus, mille korral helilained läbivad ema kõhu ja peegelduvad loote kudedelt tagasi, saates loote pildi ekraanile. Vastavalt kudede tihedusele moodustub pilt heledamatest ja tumedamatest aladest. Pilt ilmub ekraanile punktidena, millest tihedamad koed (näiteks luustik), ilmnevad valgena ja pehmemad koed (näiteks vedelikud) mustana.
Millist tüüpi ultraheli raseduse ajal kasutatakse?
Raseduse uurimiseks kasutatakse kahte erinevat meetodit – alakõhu ehk transabdominaalset (mööda alakõhtu liikudes) ja tupesisest ehk transvaginaalset ultraheli. Alakõhu ultraheli võib kasutada kogu raseduse vältel, ent enim leiab see kasutust teisel ja kolmandal trimestril. Esimesel trimestril tehakse tupesisene ultraheli, mis lisaks embrüole annab hea ülevaate ka emakast, vaagnast, lootekotist ja teistest vaagna struktuuridest.
Kuidas ultraheli protseduur välja näeb?
Alakõhu ultraheli korral peab naise põis olema täis, seega tund enne protseduuri läbiviimist tuleks juua palju vett. Põis lükkab teised elundid eemale ja hõlbustab loote erinevate osade tuvastamist. Alakõhu ultraheli korral asetatakse eelnevalt õliga kokku määritud kõhule sond ja seda ringi liigutades saadakse lootest pilt. Protseduur võtab aega 10-30 minutit.
Tupesisese ultraheli puhul pole eelnev vedeliku tarbimine vajalik. Selle meetodi puhul asetatakse sond tuppe. Et see sarnaneb tampooni paigaldamisega, on mõnedel naistel seda kergem ise teha. Tupesisene ultraheli võtab aega 10-15 minutit.
Ultraheli näidustused
Ultraheli kasutatakse nii sünnitusabis kui günekoloogiliste probleemide tuvastamisel. Alljärgnevalt on loetletud peamised ultraheli kasutamise põhjused:
• Lahknevused raseduse suuruse määramisel
• Loote vanuse määramine
• Mure loote arengu pärast
• Mitmikraseduse kahtlus
• Kõrge riskiga rasedus
• Loote võimalikud väärarengud
• Loote võimalik surm
• Emaka strukturaalsed probleemid
• Platsenta paiknemise määramise vajadus
• Platsentaga seotud kõrvalekalded
• Emakavälise raseduse ja teiste ebaharilike raseduste kindlakstegemine
• Ebaharilik veritsus
• Võimalik munasarjakasvaja
Ultraheli plussid
Sünnitusabis on tegemist asendamatu diagnostikavahendiga, mis annab selge ülevaate lootest ja teda ümbritsevast keskkonnast. Ultraheli aitab hajutada rasedusega seotud hirme ja kahtlusi. Ühtlasi annab see visuaalselt pildi, mida võib vaja minna teiste protseduuride, näiteks lootevee-uuringute ja tuharseisus lapse ümberpööramise läbiviimiseks.
Miinused
Eestis ultraheliuuringud patsiendile küll raseduse ajal midagi maksma ei lähe, kuid muidu on protseduuri suhteliselt kallis.
Ultraheli täpsus
Ultraheli peetakse usaldusväärseks ja täpseks diagnostikavahendiks. Ära unusta, et ultraheli pilti võib tõlgendada väga mitmeti. Arstide arvamused lähevad sageli lahku just raseduse lõpupoole.
Ultraheliga seotud riskid
Tänaseni pole otseseid kõrvalmõjusid kindlaks tehtud.
Allikas: www.ivillage.com

Write A Comment