Rasedus

Mis on Braxton Hicksi kokkutõmbed?

Helista kohe arstile, kui sul enne 37. rasedusnädalat esinevad tuhud üle nelja korra tunnis

Braxton Hicksi kokkutõmbed on ebaregulaarsed emaka kokkutõmbed, mis algavad märkamatult kuuendal nädalal. Tundma hakkad neid poole raseduse pealt, kui üldse.
Nimi tuleb Briti arsti John Braxton Hicksi nimest, kes 1872. aastal neid kokkutõmbeid esmakordselt kirjeldas.
Raseduse edenedes kipuvad Braxton Hicksi kokkutõmbed sagenema, ent kuni raseduse viimaste nädalateni peaksid need esinema hooti, ebaregulaarselt ja valutult. Samas võib neid teinekord olla raske eristada enneaegse sünnituse algusest. Üldiselt muutub kõht Braxton Hicksi kokkutõmmete ajal umbes minutiks kõvaks ja ümaraks.
Ära riski tervisega, püüdes endale ise diagnoosi panna! Helista kohe arstile, kui sul enne 37. rasedusnädalat esinevad tuhud üle nelja korra tunnis.
Paar nädalat enne ennustatavat tähtaega võivad tuhud muutuda tugevamaks ja sagedasemaks ning põhjustada ebamugavustunnet. Erinevalt eelmistest valututest ja juhuslikest Braxton Hicksi kokkutõmmetest on nüüd nende ülesanne emakat küpsemaks muuta ning emakakaela tasapisi pehmendades ja ehk isegi veidi avada. Seda nimetatakse tihi sünnituseelseks perioodiks.
Kuidas teha vahet Braxton Hicksi kokkutõmmete ja päris tuhude vahel?
Loetud päevad või nädalad enne sünnitust võivad Braxton Hicksi kokkutõmbed muutuda rütmiliseks, valulikuks ja esineda sagedamini, tekitades teinekord tunde, et nüüd ongi sünnitus käes. Erinevalt päris sünnitusest toimub see aga hooti, mitte järjest ja regulaarselt.
Mida teha, kui Braxton Hicksi kokkutõmbed tekitavad ebamugavust?
Kui sünnituseni on veel mõned nädalad, proovi toimida nii:
• Muuda tegevust või asendit. Vahel pakub kergendust kõndimine, teinekord leevendab kokkutõmbeid puhkamine (õiged tuhud muutuvad üha tugevamaks ja neid ei leevenda miski).
• Keha lõdvestamiseks mine sooja vanni.
• Joo paar klaasi vett, sest teinekord võib tuhude põhjuseks olla ka vedelikupuudus.
• Tee lõdvestusharjutusi ja proovi aeglaselt ning sügavalt hingata. Braxton Hicksi kokkutõmbeid see ära ei võta, ent leevendab ebamugavustunnet (hea võimalus harjutada perekooli loengutes õpitut).
Millal helistada oma arstile või ämmaemandale?
Helista kohe arstile, kui sul enne 37. rasedusnädalat muutuvad emaka kokkutõmbed sagedasemaks, rütmilisemaks või valulikumaks või kui sul on alljärgnevad märgid enneaegsest sünnitusest:
• Valu alakõhus, menstruatsioonile sarnased krambid või emaka kokkutõmbed üle nelja korra tunnis
• Vaginaalne veritsus või määrimine
• Vesine, limane või verine eritis tupest
• Suurenenud surve vaagnas (tunne, et laps surub end alla)
• Valud alaseljas, eriti kui sul neid muidu ei esine
Kui just arstiga pole teistmoodi kokku lepitud, ei ole pärast 37. rasedusnädalat vaja ühendust võtta enne, kui algavad õiged sünnitusvalud, mis käivad regulaarselt iga viie minuti tagant ja kestavad 60 sekundit korraga.
Allikas : www.babycenter.com

3 kommentaari

  1. Pingback: 34. nädal | Perekool

  2. Pingback: 36. nädal | Perekool

  3. Pingback: 37. nädal | Perekool

Write A Comment