Blogi

Miks me peaksime ülistama Girl Poweri algatajaid?

Naised võivad hääletada, töötada, abielluda, lahutada või üldse mitte abielluda

Spice Girls tegi 2008. aastal võimsa comebacki! Spice Girls vallutas maailma popmuusika lavad 1990. aastatel moodsate naiste kehastusena ainulaadse firmamärgi Girl Power egiidi all. Scary, Sporty, Baby, Posh ja Ginger on esmaklassiline näide noortest naistest, kes teavad, mida nad elult tahavad ning on valmis kõigeks, et seda saavutada.
Nüüd on nad laval tagasi ja meil on võimalus tagasi vaadata, kuidas nad on pidanud kombineerima oma püüdlusi samasuguste „naiste“ probleemidega nagu me kõik 21. sajandil.
Igaüks meist võiks samastada end ühega Spice Girlsi viisikust isegi siis, kui me ei ole nende muusika fännid. Kümme aastat hiljem võime vaid imetleda, kuidas Sporty on võidelnud oma kaaluprobleemiga, kuidas Scary ja Ginger on hakkama saanud uhkete üksikemadena, kuidas Poshist on saanud maailma stiiliikoon ning üks enim fotografeeritud naisi maailmas mitte ainult Davidit püüdes, vaid suutes lisaks sünnitada „kõige selle vahepeal“ kolm last. Baby Spice on aga elanud „printsessi“ elu, millest igaüks meist mingil eluetapil unistanud on.
Nüüd on Spice Girls emadena tegemas comebacki. Endiselt püüavad nad tõestada, et naine võib olla just see, kes ta tahab ning igaühel on võimalus oma tulevik kontrolli alla saada. Nad on ühed viimased pikas naiste nimekirjas, kes on läbi sajandite võidelnud Girl Poweri eest – alates 1800. aastate naisõiguslastest kuni Hillary Clintonini. Kõik nad on aidanud 20. sajandi naisele anda meie praeguse vabadus.
Naised võivad hääletada, töötada, abielluda, lahutada, taasabielluda või üldse mitte abielluda. Meil kõigil on õigus perekonnale, kui me seda tahame ja millal me seda tahame. Kui välja arvata Jimmy Choo kingad ja Gucci kleidid, puutuvad isegi sellised ikoonnaised nagu Spice Girls kokku samade igapäevaprobleemidega kui kõik teised Euroopa naised.
Meil on tänapäeval olemas palju vabadusi – kui me ei saaks valida, millal ja kas me üldse saame lapsi, oleksid meie valikud oluliselt piiratud. Mesilasvaha, ürdisegud ja seanahast tehtud kondoomid võisid abistada kaugemas ja lähemas minevikus, kuid tegemist ei olnud siiski kõige usaldusväärsemate rasestumisvastaste meetoditega!
Tänu kõige tähtsamale Girl Poweri esindajale – pillidele – on asjalood tänapäeval hoopis teistsugused. 1960. põletasid naised rinnahoidjaid, võitlesid rahu eest, trükkisid ja levitasid feministlikke loosungeid ning võtsid kontrolli alla oma elu ja laste saamise. Tänapäeval on meil võimalik mitte ainult saada haridust ja liikuda karjääriredelil ülespoole, vaid ka õigus luua perekond alles siis, kui tööalaselt on kõik saavutatud või siis, kui me ise selleks valmis oleme.
Paremad lastehoiuvõimalused ja „koduperemehe“ programm võimaldavad meil pöörduda tagasi tööle, kui me seda soovime. Naised, kes tahavad ka pärast lapse sündi taas karjäärile pühenduda ja mitte katkestada tööd teise lapse sünni tõttu, saavad kasutada pikaajalisi usaldusväärseid kontratseptsioonimeetodeid.
Võrreldes 1960. aastatega on naiste olukord oluliselt muutunud. Kuigi pillid on endiselt populaarseim kontratseptsioonimeetod, muutub pidevalt ka aeg, millal ja kuidas naised lapsi saavad. Naiste eluiga on pikem, nad sünnitavad lapsi üha hiljem ja on oma karjääris edukamad kui kunagi varem.
Pidevalt on räägitud vanusepiirist emaks saamisel, kuid kuigi paljud naised on pidanud oma emaks saamise aastaid möödunuks, on neil siiski võimalus ka küpses eas lapsi saada, kui nende eelistused peaksid muutuma. Kui Madonna (taas üks algatajatest!) võib saada lapsi 40. eluaastates, siis miks ei võiks seda ka mõned teised naised!
Hormoonspiraal on täiuslik valik neile, kes otsivad usaldusväärset probleemitut pikaajalist kontratseptsioonimeetodit. Hormoonspiraal on Soome suurim farmatseutiline ekspordiartikkel. Seda kasutab enam kui 10 miljonit naist kogu maailmas ja rohkem kui 98% naistest on oma valikuga rahul. Hormoonspiraal on raseduse vältimisel sama tõhus kui steriliseerimine, kuid selle eemaldamine tagab kiire ja täieliku viljakuse taastumise. Hormoonspiraal toimib 5 aastat ja vastab igas eas naiste vajadustele. Kui soovite lapsi saada hiljem või olete pere loomise lõpetanud, annab hormoonspiraal ikka vabaduse kontrollida oma elu ja jääda iseendaks.
Liina lugu.
„Kahe kohaga“ ema
Liina on 31-aastane abielus naine ja kaheaastase lapse ema. Varsti pärast tütre Kristi sündi läks ta tagasi tööle müügijuhiks, mistõttu tütart hoiab kas lapsehoidja või vahel ka Liina vanemad. Liina on pühendunud ema, kes hindab vabadust teha karjääri ka lapse kasvatamise kõrvalt. Tulevikus soovivad nii Liina kui ka tema abikaasa väga peret suurendada. Enne rasedust kasutas Liina rasestumisest hoidumiseks pille ja 6 nädalat pärast sünnitust lasi ta endale paigaldada hormoonspiraali.
“Kui ma ootasin oma tütart, oli mul hea meel, et ei pidanud muretsema rasestumisvastaste vahendite pärast. Teadagi miks! Enne kui me otsustasime lapse saada, kasutasin ma kombineeritud pille ja nüüd ma nautisin seda luksust, et ei pea iga päev tabletti võtma. Ma olin kindel, et loobun hormoonide kasutamisest.
Töötasin päris tütre sünnini välja – isegi raseduspuhkuse ajal suhtlesin kontoriga nii telefoni kui ka e-posti teel. Võiks isegi öelda, et ma olin kontrollifriik! Siiski olin ma läheneva sünnituse tõttu väga elevil ja planeerisin kõik ette ära alates lapsehoidjatega vestlemisest kuni imikutoidu retseptideni välja. Ma tahtsin olla praktiline ema, kuid samas otsustasin minna tagasi tööle nii ruttu kui võimalik.
Just pärast Kristi sündi, kui minu vajalike toimingute nimekiri oli meetreid pikk, avastasin, et ma ei olnud eriti mõelnud sünnitusjärgsele raseduse vältimisele.
Mul olid veel alles varem kasutatud pillid, kuid ma kartsin nende mõju imetamisele ja lapsele. Ühel vähestest „omaenda hetkedest“ sirvisin läbi üheksa kuu jagu ema ja lapse ajakirju ning leidsin artikli pikaajalise kontratseptsiooni kohta. Minu kergenduseks sain ideaalse lahenduse a) oma imetamismuredele, b) pillide unustamise muredele ja c) soovimatute hormoonide tarbimisele! Lahenduseks oli emakasisene süsteem – hormoonspiraal.
Minu günekoloogil oli hea meel, et olin valinud hormoonspiraali. Tema sõnul on see hea meetod ka imetamise ajal, sest vaid väike kogus hormoone vabaneb emakasse, mis ei satu rinnapiima. Ma ei pidanud võtma suurt kogust hormoone. Lasin hormoonspiraali paigaldada oma järgmise arstivisiidi käigus ja sellega oli asi lõppenud….taas mitmeks aastaks üks asi vähem, mille pärast muretseda!
Ma olen küll ehk väga töökas ema, kuid soovin, et Kristi saaks omale õe või venna paari aasta pärast, kui ta on juba kooli läinud. Niipea, kui me oleme valmis saama teist last, lasen hormoonspiraali eemaldada ja võin kas või järgmisel kuul rasestuda. Nagu te juba ilmselt aimate, meeldib mulle asjade korrasolek ja hormoonspiraal annab mulle võimaluse hoida kontrolli alla ka pereplaneerimist. Seega jääb mul rohkem energiat, et võidelda igapäevase stressirohke eluga.”
Lisateavet hormoonspiraali kohta saate: www.meelespea.net
 
 

Write A Comment