Soovite, et teie laspest kasvaks tugev ja terve inimene? Siis hoolitsege selle eest, et ta ei kasvaks üles piinlikkuseni puhtaks nühitud ja steriliseeritud keskkonnas.
USA teadlased saavad lõpuks ametlikult kinnitada, et varases lapsepõlves kõiksugu mikroobidega kokku puutumine mõjutab märkimisväärselt täiskasvanueas tundlikkust kõiksugu allergiate ja autoimmuunsete haiguste suhtes.
Olgu selleks siis heinapalavik, astma või põletikuline soolehaigus, vahendab Physorg.com.
Katse käigus selgus, et kui panna bakterivabad hiired esimestel elunädalatel mikroobidega keskkonda, siis nende immuunsüsteem normaliseerus ja kõnealuseid haigusi õnnestus edaspidi vältida. Kui seda tehti aga täiskasvanud hiirtega, siis samasugust tulemust ei ilmnenud.
Teadlaste sõnul on see näide sellest, kui oluline on immuunsüsteemil mikroobidega kohanemine just kõige varasemal eluperioodil. Nende sõnul on võimalik edasiste uurimuste käigus asuda tuvastama konkreetseid mikroobidega seotud faktoreid, mis on vastutavad allergiakaitse ja autoimmuunsete haiguste vastase reaktsiooni tekke eest. Seejuures rõhutavad teadlsed, et hiirtel tuvastatud mehhanism vajab edasise töö käigus kindlasti ka inimeste peal testimist.
Allikas: Kõnealune uuring ilmus ajakirja Science veebilehel/ Vahendas: teadus.err.ee
Lapsevanem