Lutipudelisuu on hambakaariese vorm, mille puhul lapsel tekivad hambaaugud väga varajases eas ning enamikel juhtudel põhjustab seda sage magusate jookide joomine lutipudelist.
Lapsed sünnivad imemisinstinktiga, mistõttu neil on kalduvus lutipudelit liiga kaua imeda.
Kuid kaaries ähvardab neidki lapsi, kes joovad magusaid jooke tassist ning söövad suhkrurikkaid toite. Lutipudelisuu tähendab peamiselt hambaemaili kahjustumist. Magusates jookides (sh lehmapiim, piimasegu, rinnapiim, puuviljamahl) sisalduv suhkur jääb hammastele väga pikaks ajaks, luues bakteritele kasvuks hea pinnase.
Kuigi kõige sagedamini saavad kahjustada ülemised eesmised hambad, võib kaaries pureda ka teisi hambaid. Ameerika haiguste ennetus- ja kontrollikeskuse kinnitusel kahjustab lutipudelikaaries 17 protsendi 2-4 aastaste laste hambaid.
Umbes kuuekuuselt hakkavad lastel piimahambad suhu tulema, mis aegamisi asenduvad jäävhammastega. Kuigi piimahambad on ajutised, võivad viimased neist suus püsida teismeeani.
Piimahammastega õpib laps toitu mäluma ning nad on vajalikud kuni jäävhammaste tulekuni. Kui laps kaotab hambad juba beebieas, võivad tühjale kohale trügida külgnevad hambad. See võib segada jäävhammaste normaalset kasvu või takistada nende kasvamahakkamist üldse.
Kui kaaries ilmneb juba ühel hambal, levib ta kiiresti teistelegi. Ulatusliku hambakaariesega lapsed on infektsiooniriskis, nad kannatavad hambavalu all ning on neil hammastega probleeme kogu ülejäänud elu. Puseriti kasvavad hambad võivad avaldada lapsele psühholoogilist mõju või põhjustada kõnedefekte. Lutipudelisuud on raske ravida. Seetõttu on oluline seda ennetada.
Võimalikud põhjustajad
Nagu öeldud, tähendab lutipudelisuu hambaemaili kahjustust, mida põhjustab hammaste liiga kauaaegne kokkupuude magusate jookidega. Bakterid ründavad hambaid vähemalt 20 minuti jooksul peale sööki. Kui lapsed joovad sageli lutipudelust või lonksutassist, on nende hambad pideva bakterite rünnaku all.
Sülg aitab suhkrurikast keskkonda neutraliseerida ning puhastab hambaid, kuid süljeeritus aeglustub magamise ajal märgatavalt. Kui lapsel lastakse lutipudelit imedes magama jääda, ei kaitse sülg bakteririkast keskkonda suus enam samal tasemel. Seetõttu ongi lutipudeliga magama jäämine laiaulatusliku kaariese peamine tekkepõhjus.
Ka öine sage imetamine võib varajast hambakaariest põhjustada. Kui laps saab rinnapiimale lisaks suhkrut sisaldavaid toite ja jooke, siis kaarieserisk suureneb. Veelgi enam, kombinatsioon rinnapiimast või pudelisegust ja suhkrut sisaldavast toidust loob kaariese levikule parema pinnase kui magus jook üksi.
Suus elutsevaid baktereid on võimalik ka edasi kanda. See juhtub näiteks siis, kui täiskasvanu mälub toitu enne lapsele andmist enda suus või tõmbab luti, lusika või lutipudeli luti enne lapsele andmist enda suust läbi. Hambakaaries võib tuleneda ka perekondlikust eelsoodumusest. Kui perekonnas on enne esinenud ulatuslikku hambakaariest, on suur tõenäosus, et see avaldus ka lastel.
Sümptomid
Suus levima hakkavast laiaulatuslikust kaariesest võib juba varakult märku anda hammaste tundlikkus kuumale, külmale ja magusale. Hamba pinnale ilmuvad igemete lähedal valged triibud ja täpid. Ajapikku muutuvad need kohad pruuni-plekilisteks või hakkavad hambad kildhaaval lagunema.
Sageli lagunevad esimestena ülemised eesmised hambad, kuna need ilmuvad suhu esimeste hulgas ning puutuvad seega bakteririkka keskkonnaga kõige enam kokku. Alumisi eesmisi hambaid kaitseb tavaliselt lapse keel, kui ta lutipudelit või rinda imeb. Siiski levib kaaries kiiresti ning ohus on kõik piimahambad.
Diagnoos ja ravi
Lutipudelikaariest diagnoosib hambaarst. Kui kaaries on juba palja silmaga vaatlusel diagnoositav, võib hammaste päästmiseks olla liiga hilja. Siis on vajalik hammaste taastamine ja ravi. Oma ala spetsialistid otsivad pidevalt uusi võimalusi lutipudeli kaariese varajaseks avastamiseks. Kõige tõsisematel juhtudel tuleb kahjustunud hambad välja tõmmata. Tavaliselt on seda vaja teha enne lapse kolmandat sünnipäeva. Protseduur viiakse läbi haiglas üldnarkoosi all.
Ennetamine
Lapsele ei tohi päeva jooksul liiga sageli lutipudelist juua anda. Kui lutipudelis ei ole just vesi, ei tohiks laps lõuna- ega ööunne jääda lutipudelit imedes. Lastele ei tohiks anda enne magamaminekut suhkrut sisaldavaid jooke, sest magamise ajal süleeritus väheneb. Seetõttu aga püsib suhkur suus ja hammastel pikema aja jooksul.
Pärast iga söötmist tuleb lapse igemeid puhta marlilapiga puhastada. Seda võib harjutada alates sünnist kuni esimeste hammaste tulekuni. Kui suhu ilmub esimene hammas, tuleb hakata seda harjama ning ülejäänud igemepiirkonda õrnalt masseerima. Hambaniiti tuleks hakata kasutama siis, kui juba kaks hammast on kõrvuti või kõik hambad on suus.
Tavaliselt on lapsel teiseks sünnipäevaks kõik hambad suus. Hambaarst võib kaarieseohu vähendamiseks ja hammaste tugevdamiseks soovitada neid fluoriidiga töödelda. Regulaarne hammaste eest hoolitsemine hoiab lapse suu tervena.
Veel nõuandeid lutipudelisuu vältimiseks:
- Harjuta last tassist jooma enne kui ta saab üheaastaseks.
- Ära kunagi kasta lutti enne lapsele andmist otsapidi magusasse jooki.
- Ära kasuta lutipudelit luti asemel.
- Ära pane lutipudelisse suhkrut sisaldavaid jooke.
- Ära pane midagi enne lapsele andmist enda suhu (sööki, lutti ega muud objekti). Muidu levivad kaariest tekitavad bakterid täiskasvanult lapsele.
- Uuri, kas sinu kodukoha vesi sisaldab fluoriidi. Kui ei, konsulteeri hambaarstiga, kas peaks vähemalt kuuekuusele imikule fluoriidi lisaks andma.
- Väldi öist imetamist. Teadlased ei ole küll kindlad, kuivõrd tekitab rinnapiim kaariest ning rinnapiima peetakse imikutele üldiselt kasulikuks. Siiski ladestub ka rinnapiimas sisalduv suhkur lapse hammastele.
- Külasta vähemalt üheaastase lapsega regulaarselt hambaarsti.
Küsimused arstile
Enne arsti juurde minekut valmista sind huvitavad küsimused ette ning kirjuta üle. Nii võib kindel olla, et midagi ei lähe meelest ning arsti ja patsiendi vahel saavad areneda lapse tervise seisukohalt kasulikud ja sisukad arutelud.
Lutipudelisuud puudutavad küsimused:
1. Kuidas kõige paremini lutipudelisuu teket ennetada?
2. Ma imetan last. Kuidas vältida niisama rinna andmist (näiteks öösiti), mis võib kaariest põhjustada?
3. Kuidas ära tunda esimesi lutipudelisuu sümptomeid?
4. Kuidas te lutipudelisuud diagnoosite?
5. Millised on ravivõimalused?
6. Millised on ravi kõrvalmõjud?
7. Kas laps peaks vältima teatud kindlaid sööke või jooke?
8. Kas lapsel on nüüd kogu ülejäänud elu hammastega probleeme? Kuidas neid probleeme vähendada?
9. Kas peaksin lutipudelisuu tõttu lapsega sagedamini hambaarsti juures käima?
10. Kuidas ma teada saan, kas minu kodukohas sisaldab vesi fluoriidi?
Allikas: iVillage.com