Kui laps on valmis, tuleks hakata lisatoitu andma 4. ja 6. elukuu vahel. Seni saab beebi kõik vajaliku kätte rinnapiimast või piimasegust. Lehmapiim esimesel eluaastal ei sobi, sest sisaldab raskestiseeditavaid valke.
Lapse seedesüsteem ei ole enne pooleaastaseks saamist tahketeks toitudeks valmis. Lisatoiduga õige ajani ootamine vähendab toiduallergia ohtu ja lühendab üleminekuaega lusikaga toitmiselt ise söömisele. Eesti arstid soovitavad üldiselt beebile kuuenda elukuuni ainult rinnapiima anda, kuigi vanemad võivad kinnitada, et nende lapsed on lisatoiduks ka varem valmis.
Kuidas aru saada, kas laps on valmis?
Kui laps on tahke toidu söömiseks valmis, annab ta sellest ise märku:
- Pea hoidmine. Laps peab oskama kindlalt pead hoida.
- Kadunud on keele väljatõukamise refleks. Et tahket toitu vastu võtta ja alla neelata, peab beebil olema kadunud refleks toitu keelega suust välja lükata.
- Toe najal istumine. Kui beebi ei ole valmis söötmistoolis istuma, peab ta siiski oskama sirgelt istuda ja korralikult neelata.
- Mälumisliigutused. Lapse suu ja keel arenevad samaaegselt seedesüsteemiga. Tahke toidu söömiseks peab laps oskama toitu keelega kurgu poole lükata ja neelata. Kui ta õpib õigesti neelama, väheneb ka ilastamine. Samal ajal võib laps aga ka hammaste tuleku pärast ilastada.
- Kaalus juurdevõtmine. Enamik beebidest on lisatoiduks valmis, kui nende sünnikaal on kahekordistunud ja nad on vähemalt neljakuused.
- Suurenev isu. Laps tundub näljane ka pärast 8-10 (rinnapiima või pudelitoidu) söögikorda päevas.
- Beebi tunneb huvi täiskasvanute toidu vastu. Laps jälgib tähelepanelikult iga sinu suutäie liikumist ja sirutub kahvli järele, kui sellega sööd.
Kuidas alustada?
Tavaliselt alustatakse riisipudruga, mis on gluteenivaba ja teiste toitudega võrreldes vähem allergeenne. Söögikorra alustuseks anna beebile rinda või rinnapiimaasendajat. Seejärel anna lusikaotsaga eelnevalt rinnapiima või -asendajaga lahjendatud putru maitsta. Kui talle maitseb, anna lisaks 1-2 teelusikatäit. Kasuta lapse toitmisel kummiotsaga lusikat, mis igemeid ei vigasta.
Kui tundub, et beebit lusikalt söömine ei ahvatle, lase tal toiduga tutvuda – nuusutada ja maitsta ning oota, kuni ta on päris söömiseks valmis. Ära pane tahkemat toitu beebi pudelisse, muidu ta ei saagi aru, et seda tuleb süüa püstiasendis ja lusika abil.
Alustuseks paku lisatoitu kord päevas ja lapsele sobival hetkel. Ära tee seda siis, kui beebi on pahur või väsinud. Alguses beebi ilmselt palju ei söö, kuid anna talle aega harjuda. Mõned beebid peavad tahke toidu söömist rohkem harjutama. Varsti on laps valmis sööma päevas mitu supilusikatäit lisatoitu. Kui toidukogus suureneb, lisa menüüsse tahkemaid toite ning teinegi söögikord.
Millal on kõht täis?
Lapse isu on söögikordadel erinev, nii ei saa ärasöödud toidukoguste pealt kindlalt öelda, millal tal kõht täis on. Kui laps naaldub söötmistoolis tahapoole, keerab pea eemale, hakkab lusikaga mängima või keeldub järgmise lusikatäie ees suud avamast, on kõht ilmselt täis. Mõnikord aga hoiab beebi uue lusikatäie ees suud kinni, kuna pole veel eelmisega lõpetanud.
Kas jätkata ka rinnapiima või piimaseguga?
Laps vajab rinnapiima või selle asendajat esimese eluaasta lõpuni. Mõlemast toidust omastab ta kergesti seeditavaid ja vajalikke vitamiine, rauda ja valke. Tahke toit ei asenda kõiki toitaineid, mida laps esimese eluaasta lõpuni vajab.
Kuidas teist sorti tahket toitu pakkuda?
Paku uut sorti lisatoite järk-järgult ja ükshaaval ning pidades vähemalt kolm päeva vahet. Nii jõuad õigel ajal jälile, kui beebil peaks mõne toiduaine suhtes allergia tekkima (märkideks on kõhulahtisus, punnis kõht, suurenenud gaasid või lööve). Kui su perekonnas on kellelgi toiduallergiat esinenud või esineb lapsel vastavaid märke, pea edaspidi uute toitude pakkumisel nädal vahet.
Kuigi on hea, kui laps proovib erinevaid toite, võtab tal iga uue maitse ja toidu tekstuuriga harjumine aega. Igal lapsel on toidu suhtes oma eelistused, kuid üleminek uutele toitudele peaks toimuma selles järjekorras:
1. Pool-vedelad pudrud
2. Purustatud, püreestatud või läbi sõela pressitud puu- ja köögiviljad.
3. Hoolikalt tükeldatud tavatoidud, sh liha ja teised valgurikkad toidud
Kui toidad last valmis beebitoiduga, ära tee seda otse purgist, muidu pead ülejäägi ära viskama. Toit saab kokku bakteritega, mille tõttu see võib rikneda ega pruugi järgmisel söögikorral enam kõlblik olla. Tõsta purgist parasjagu toitu mõnda teise väiksesse sööginõusse ning toida last sellest. Lahtises purgis säilib beebi toit paar-kolm päeva. Hoia lapse sööginõud alati puhtana.
Mõned lasteasjatundjad soovitavad esimeste köögiviljadena pakkuda kollaseid, sest neid on kerge seedida. Teised soovitavad alustada rohelistega, sest kollased on tavaliselt magusamad ning nii võib beebi magusa maitsega ära harjuda ning teised köögiviljad hiljem ära põlata. Otsus on sinu päralt. Igal juhul ära jäta lapse menüüst välja ühtegi toitu, kuna see sulle ei maitse. Väldi toite, mis võivad põhjustada allergiad ning mida on suurem oht kurku tõmmata.
Kui beebi teatud toitu ei taha, ära sunni, vaid proovi nädala pärast uuesti. Võibolla ei hakka ta teatud toiduainet kunagi sööma. Võibolla aga mõtleb mitu korda ümber ning see muutub hoopis tema lemmiksöögiks. Lisatoitu saava lapse väljaheide muutub värvuselt ja lõhnalt. Kui seni oli laps ainult rinnapiimal, on lõhnaerinevus eriti tuntav. See on normaalne, lisatoitu saava lapse väljaheide lõhnabki tugevamalt. Kui väljaheide tundub liiga tihke (riisipuder, banaanid ja õunapüree võivad põhjustada kõhukinnisust), anna lapsele vahelduseks teisi puu- ja köögivilju ning kaera- või odrajahuputru.
Mitu korda päevas peaks lisatoitu andma?
Alguses saab beebi poolvedelat teraviljaputru kord päevas. Kuskil kaheksandaks elukuuks peaks ta saama tahket toitu kolm korda päevas. Siis peaks päevamenüüsse kuuluma:
- Rinnapiim või rauaga rikastatud rinnapiimaasendaja
- Rauaga rikastatud puder
- Kollased ja rohelised köögiviljad
- Puuviljad
- Piiratud koguses valke sisaldavad toiduained nagu kanaliha, kodujuust ja liha
Milliseid söötmisvahendeid läheb vaja?
Piisab söötmistoolist ja igemetele ohutumast kummist otsaga lusikast. Kui laps sööb tahket toitu juba meelsasti, kuluvad ülemäärase segaduse vältimiseks ära ka pudipõll, plastmassist alt iminapaga kauss ning põrandale võib laotada ka riide.
Kus last toita?
Korralike söömisharjumuste juurutamiseks (st laua taga ja mitte televiisori ees) tuleks last võimalusel alati söötmistoolist toita. Muul ajal ei ole hea ka sõrmedega söödavat toitu anda, sest beebi võib selle kurku tõmmata ja vaibale näiteks lödistatud banaaniraja jätta. Kui beebi ei ole valmis söötmistoolist sööma, toida teda enda süles. Peamine, et ta oleks istuvas asendis.
Kuidas juurutada tervislikke toitumisharjumusi?
- Ära toida last üle. Jälgi, kui beebi annab märku, et tal on kõht täis.
- Ära sunni last sööma toite, mis talle ei meeldi. Austa tema eelistusi ning väldi toiduteemalisi võimuvõitlusi.
- Jälgi, et beebi saaks piisavalt valke, süsivesikuid, puuvilju ja köögivilju. Piira magusat, soolast ja rasvarikkaid toite.
- Väldi kiirtoite.
- Ära kasuta toitu preemiana mingite saavutuse eest. Selle asemel pühenda lapsele palju tähelepanu, kallista ja jaga suudlusi.
- Toida last söötmistoolis, mitte televiisori ees või n-ö jooksu pealt.
Millist toitu millal pakkuda?
Dr Külli Mitt on soovitanud sellist jaotust:
Aedvili: kartul, lillkapsas, kapsas, porgand keedetult, kurk püreena – ettevaatlikult harjutamist alustada 6. kuul, 8. kuul juba lisatoiduna
Aedvili: kaalikas , peet, spinat; püreena naeris – harjutamist võib alustada 6. kuul, lisatoiduna 12. elukuust
Puuvili ja marjad: pirn ja õun keedetult, banaan, mustikad, sõstrad, vaarikad, pohlad, murakad, jõhvikad jt püreena – ettevaatlikult harjutamist alustada 6. kuul, 8. kuul juba lisatoiduna
Liha ja muna: sea-, lamba-, looma-, vasika-, kanaliha (hautatult ja püreena), munakollane – ettevaatlikult harjutamist alustada 6. kuul, 8. kuul juba lisatoiduna
Puder: riis, tatar, hirss, mais – ettevaatlikult harjutamist alustada 6. kuul, 8. kuul juba lisatoiduna
Puder: kaer, rukis, oder, nisu, manna – ettevaatlikult harjutamist alustada 6. kuul, 12. kuul lisatoiduna
Piim ja piimatooted: jogurt, kohupiim, puding, keefir – ettevaatlikult harjutamist alustada 10. kuul, 12. kuul lisatoiduna (keefiri võib anda ka varem, 6. kuust juba kindlasti)
Mahl (kui laps joob tassist) – ettevaatlikult harjutamist alustada 8. kuul, 10. kuul lisatoiduna
Allikas: www.babycenter.com; paikeselapsed.kolhoos.ee