Lapsevanem

Kuidas vältida toidutülisid?

Paljudel lastel tekib mingis vanuses toiduga pirtsutamise faas, mille ajal nad jonnivad toiduvalikul. Kas on põhjust mursetsemiseks? Kas see mõjutab lapse arengut? Kuidas ilma tülideta see periood üle elada?
Tihtipeale on tegemist mööduva faasiga ja muretsemiseks ei ole põhjust. Pidage meeles, et  te ei saa last sundida ära sööma. Oluline on see, et ta ise tahaks süüa. Kuid mida suurema pinge alla lapse panete, seda väiksem on tema isu. Ärge tülitsege. Säilita rahu ja tegutse läbimõeldult. Liigne tähelepanujuhtimine võib viia probleemi süvenemiseni, sest soovib sellega sinu tähelepanu saada.
Praktilised nõuanded
Lase lapsel valida. Ta vaimustub toidust ja söömisest rohkem kui on saanud ise ka valida. Lase valida väheste variantide vahel-see teeb otsustamise lihtsamaks.
Kaasa laps toiduvalmistamisse. Juba 2-aastane saab abiks olla kartulite ulatamisega, 5-aastane oskab muna katki lüüa või tainast segada. 6-aastane saab harjutada retsepti lugemist. Kaasates lapse sellesse protsessi, tekitad sellega huvi toidu söömise vastu.
Väikesed portsjonid. Liiga suured portsjonid on lapsele eemalepeletavad. Pane taldrikule alati pigem vähem kui rohkem.
Uued maitsed tasahaaval. Kui tahad katsetada uusi roogasid või koostisosi siis proovi peita neid juba harjunud toidu sisse. Järk-järgult suurenda uue koostisosa kogust. Kiida alati kui ta on nõus uusi maitseid proovima.
Ole loominguline. Kui sa tead, et lapsele ei meeldi teatud toiduained välimuse pärast siis püüa läheneda loominguliselt, mõtle välja vahvaid lähenemisi toidu serveerimisel. Näiteks, juurviljad võid püreestada kastme sisse või kartulipudrusse.
Toit atraktiivseks. Vaata toitu oma lapse vaatepunktist. Kui see pole meeldiv, siis ta ei ole nõus seda ka proovima. Alljärgnevalt on toodud mõned toiduomadused, mis võivad lapse isu pärssida:

  • Tekstuur. Kuiv või liiga rasvane toit võib lapsele kurgulakke kleepuda ning põhjustada iiveldust. Samuti osad lapsed ei suuda süüa püreestatud toitu.
  • Kogus. Liiga suur kogus võib olla eemaletõukav. Serveeri toit suurel taldrikul, väikeste portsjonitena.
  • Temperatuur.Lapsed eelistavad sooja, mitte tulikuuma toitu.
  • Maitse.  Liigselt soolatud või vürtsised road ei ole lastele meelepärased. Püüa maitsestada naturaalsete ürtide ja mahedate maitseainetega. Maitseaineid võid hakata tasapisi lisama, et anda lapsele aega harjumiseks.
NB! Kui laps keeldub pikka aega söögist ja nõuanded ei toimi, siis võta ühendust pere- või lastearstiga.

Allikas: “Miks lapsed nii käituvad”,Dr. Richard C. Woolfson; erinevad allikad

Write A Comment