Et olla parem lapsevanem ja tunda võimalikult tugevat sidet oma perega, on vaja palju veeta koos laste ja abikaasaga kvaliteetaega. See kõlab väga lihtsalt, kuid seda võib olla äärmiselt keeruline teostada, eriti kui sa töötad täiskohaga, su lapsed teevad sporti ja suhtlevad oma sõpradega või suuremad neist käivad isegi osaajaga tööl. Kuigi ajastamine võib olla raskesti teostatav, on siiski vaja, et pere koosviibimised toimuksid regulaarselt. Võib-olla pead siin olema vägagi loominguline ning tegema äärmiselt suuri jõupingutusi, kuid kindlasti märkad peagi, et sinu pere on su tegevuse tulemusel kokkuhoidvam ja ühtsem.
Kas teadsid, et 2006. a tehtud uuring näitas, et nendel lastel, kes sagedamini söövad koos oma perega ühise laua ääres, on ka kõrgem enesehinnang, nad on sihikindlamad ja positiivsemad. Sagedased ühised pereõhtusöögid vähendavad laste riskikäitumist, sealhulgas uimastite kasutamist, kaklusi, tegelemist uimastikaubandusega.
Pere traditsioonid ei pea olema keerulised, selleks et olla meeldejäävad ja tähendusrikkad. Heida korraks peale pilk oma pere juba toimivatele tavadele, et näha, mis seal töötab ning mis mitte.
Rituaalidel on mitmeid erinevaid aspekte. Uute traditsioonide loomiseks võid kombineerida erinevaid aspekte, et vaadata, mis sinu pere jaoks kõige enam töötab. Kaalu mõttes järgnevaid põhipunkte:
1. KOHT – Kus toimuvad sinu pere üritused? Kellegi juures kodus? Restoranis? Kas pead laste sünnipäevasid mängutoas? Kas jõuluõhtud veedate alati vanavanemate juures? Kindlasti peaks iga pidustuse jaoks olema oma eriline koht, kus kõik tunnevad end turvaliselt ja mugavalt ning mis on kõigi jaoks tähendusrikas.
2. TOIT – Milline toit mingi pidustusega seostub? Millised toidud võiksid omada selle traditsiooni jaoks suuremat tähendust? Millised toidud võiks ära jätta ja millegi muuga asendada?
3. INIMESED – Millised inimesed tavaliselt sellest pidustusest osa võtavad? Kas oleks võimalik muuta seda tähendusrikkamaks uute inimeste kaasamisega pidustusse? Kas on võimalik selle traditsiooni läbi julgustada erinevaid generatsioone lähenema üksteisele, omavahel rohkem suhtlema?
4. KULTUUR – Milliseid esivanemate kombeid oleks võimalik pidustuste käigus lastele tutvustada? Kui peres on mitmest rahvusest liikmeid, kas on siis võimalik ka ühendada nende rahvuste traditsioone- valmistada erinevaid toite, kasutada eri kaunistusvõtteid vmt?
5. KAUNISTUSED – Kaunistused annavad pidustustele sügavama tähenduse, sest töötavad äärmiselt tugevate visuaalsete sümbolitena. Kas süütad jõulude ajal küünlad? Riputad uksele jõulupärja ja asetad nähtavale kohale suure jõulusoki? Kuidas kaunistad aknaid, millised kaunistused on seintel? Kõik see on tähtis ning muutub lahutamatuks osaks mälestustest, mis sinu lapsi saadavad kogu elu.
6. TEGEVUSED – Millised tegevused on sinu ja su laste jaoks erilise tähendusega? Mõni pere mängib pühade ajal lauamänge, mõni jalutab ümbruskonnas ringi. Mõned käivad naabritele, mõned metsa loomadele kingitusi viimas. Mõelge välja ühiseid tegevusi, mis teid kõiki rõõmustaksid ja paneksid hiljem neid pidustusi heldimusega meenutama.
Kombineeri erinevate tähtpäevade tarbeks neist kuuest aspektist lähtudes erinevaid uusi traditsioone. Vaata, millised neist omandavad sinu pere jaoks erilise tähenduse. Küsi kindlasti ka laste arvamust, sest neil võib olla väga toredaid mõtteid mingi päeva tähistamiseks. Pole vaja järgida pidustuste ajal aastast aastasse tavapärast rutiini, vaid võiks proovida erilised päevad aastas täita erineva ja uudse sisuga ja vaadata, mis just sinu peres toimib.
Vanemaharidus
1 Comment
Pingback: Sinu pere traditsioonid | Perelood ja pereelu