Beebi

Kui otsustad lähisugulase lapsehoidjaks võtta

Hea kui on olemas vanavanemad, kes saavad aidata.

Lapsehoidja leidmine võib osutuda parajaks väljakutseks. Mõned otsustavad paluda hoidjaks lähisugulase, näiteks ämma või äia. On see parim valik?
Sind võib ees oodata katsumuste rada. Sinu või sinu elukaaslane ema võis oma lapsi kasvatades küll autoriteet olla, ent sinu lapse puhul peate selleks olema teie. Suurte panustega mängus varitseb ka suur oht, et antud kolmnurgas kujunevad mingil hetkel konfliktid ja pinged.
Abi võib olla sellest, kui arutate parteriga põhjalikult oma ootusi ja olete mõlemad veendunud, et lähisugulase palumine lapsehoidjaks on parim valik. Väga palju sõltub teie hetkesuhetest ja sellest, kuidas olete minevikus suutnud tekkinud probleeme lahendada.
Jääge endile kindlaks
Enne, kui lõplikult otsustate, peaksite kaaluma kahte küsimust: 1) kas potentsiaalne lapsehoidja tunnistab sinu autoriteetsust ja 2) kas ta on valmis arvamuste lahknemisel järele andma ja sinu nõudmisi täitma?
Kui vastasite koos partneriga neile kahele küsimusele jaatavat, võiksite lähisugulast lapsehoidjana kindlasti proovida. Oluline on siinkohal aga koostööd teha ja ka tulevast lapsehoidjat koos küsitleda. Kui hoidjaks on plaanis paluda ämma, siis pea meeles, et tal on oma pojaga tugeva suhe kui sinuga suhe.
Seega võib ämm soovitusi ja palveid paremini kuulda võtta, kui esitate neid koos partneriga. Võimalikke murekohti arutades näita tema suhtes üles austust ja viisakust, jäädes samas siiski konkreetseks.
Anna mõista, et kuigi sa hindad seda hoolt ja armastust, mida tema oma lastele jagas, peab ta siiski jagama sinu arusaamu ja meetodeid lastekasvatamisest. Seadke ühiseks eesmärgiks lapse heaolu ja võimalikult probleemivaba üleminekuaeg. Olge üksteisega avameelsed ja hoidke teineteist eesmärgi täitmisel kursis. Kui arutelu kipub kujunema konfliktiks, tuletage meelde ühist eesmärki, milleks on lapse heaolu.
Tutvusta uusi meetodeid

Ära unusta arutelu käigus tunnustada tema kasvatusmeetodeid ja neid erilisi asju, mis teda lapsega seovad. Väljenda tänu tema lahkuse eest, kuid ära karda jagada juhtnööre. Selgita talle, millega sinu laps harjunud on.
Erinevatest kasvatusmeetoditest tulenevaid probleeme ei maksa karta, ent neisse ei maksa ka takerduda. Tee lapsehoidjale selgeks, et praegu on teine aeg ja teised valikud. Ära halvusta tema arusaamu, kuid anna mõista, mida sina enda lapse jaoks õigeks pead.
Sinu koht ja ülesanne vanemana on suhelda lapsehoidjaga nii, et see last ei kahjustaks. Oluline on jagada konkreetseid ja selgeid juhiseid. Anna oma lapsehoidjale sinu soovide täitmiseks n-ö vajalikud vahendid.
Näiteks kui laps on harjunud kandelinaga, aita tal seda selga proovida ja linaga harjuda, nii et ta saaks seda vajadusel kasutada Ta võib olla rohkem uutele asjadele avatud kui sa arvad, sest peagi mõistab ta ka ise iganenud arusaamadest loobumise kasulikkust.
Emadusega kaasnevad ürgsed tunded, mistõttu on võimalik, et lähisugulase kaasamine lapse kasvatamisse paneb sind ennast end kriitilise pilguga vaatama. Võid tunda end haavunu või solvatuna, kui pereliige sinu tõekspidamisi ei poolda ega austa. Oluline on endale seda võimalust teadvustada ja suhtluskanaleid avatuna hoida!
Allikas: parenting.ivillage.com

1 Comment

  1. Minul on ka lähisugulane lapsehoidjaks, aga hoopis ONU. Jah, MINU ONU. 🙂 Esialgu keegi ei taha uskuda seda, aga meie usaldame teda täielikult, sest tal on ka omajagu kogemusi. Endal tal lapsi pole, kuid ta on maal elades hoidnud mu teise onu 3 last kuni koolini. Onu ise on ka rahul, ütles, et ilma meie tibuta on lausa igav, kui ta kodus on.

Write A Comment