Rasedus

Kui ohutu on päevitada raseduse ajal?

Kas päevitamine on rasedusele kahjulik?

Senini pole tehtud ühtegi kindlat uuringut, mis tõestaks, et teadlik päevitamine kuidagi kahjulikult kõhubeebile mõjuks.
UV-kiirgus ei pääse otseselt sinu kõhubeebini. Siiski, erakordselt kõrge kuumus võib teoreetiliselt kahjustada lapse või sinu tervist, eriti viimasel trimestril.
Murelikkust tekitab päevitamisel see, et nahk on tundlikum just lapseootuse ajal ja seetõttu võib eriti aldis olla päikesepõletusele. Kindlasti tuleks vältida otsest päikest ajavahemikul 11.00-15.00. Sellel ajal on päike kõige intensiivsem ja seetõttu võib tekitada ka päikesepõletuse ohtu.
See on ka põhjuseks, miks olla tähelepanelikum ning mitte liialdada päikese võtmisega, vältimaks põletust ja nahavähi teket. Samuti võib päikesega liialdamine sind vastuvõtlikumaks teha melasma tekkele.
Mis on melasma?
Melasmat iseloomustavad sümmeetriliselt asetsevad pruunikad pigmendilaigud näol. Melasma tekib 90% juhtudel 20-40a. naistel ja vaid 10% meestel. Probleemi täpset põhjust ei teata, kuid see on naistel tavaliselt seotud hormonaalsete muutustega. Teatavasti tekib laike kõige sagedamini raseduse (50-70% naistel) või rasedusvastaste tablettide võtmise (5%–34% naistel) ajal. Raseduse ajal tuntakse neid ka nn. “raseduse maski” nime all. Täiendavalt on suurimaks pigmentlaikude esilekutsujaks päiksekiirgus, mistõttu laigud ilmuvad või väljenduvad rohkem kevadel ja suvel. Melasma tekkeks peab olema ka eelsoodumus.
Raseduse ajal peaksid olema informeeritud dehüdratsiooni riskist. Kui sa võtad päikest, ole kindel et sul on piisavalt vett, kasuta päikesekaitsekreemi vähemalt SPF 30 ja kanna peakatet. Kui tunned pearinglust, iiveldust või oled väsinud, mine kindlasti tuppa end värskendama.
Mis on dehüdratsioon?
Dehüdratsioon ehk vedelikupuudus on seisund, kus kehas ei ole vajalikus koguses vett ja vedelikke ning seetõttu on häiritud organismi normaalne talitus. See tähendab, et mingil põhjusel on organism kaotanud rohkem vedelikke, kui ta neid juurde on saanud.
Vedelikupuuduse sümptomid avalduvad siis, kui kaotatud on juba 2% normaalsest veehulgast organismis. Sellisel juhul tunneb inimene esialgu lihtsalt janu. Meeles peaks pidama tõsiasja, et juua tuleb ka siis, kui otsest soovi pole, sest janu ongi juba selge märk organismi vaevavast vedelikupuudusest.
Kindlasti tasub konsulteerida oma perearsti või ämmaemandaga enne kui plaanid puhkust päikese käes. Sinu arst oskab kindlasti anda nõu ning täpsema hinnangu sinu tervislikule seisundile.
Erinevate allikate põhjal

Write A Comment