Beebi

Kui hambad tulevad

Hammaste tulekust annab märku vajadus närida. Foto: Dreamstime

Hammaste tulek on pikk protsess: võib alata kolmandast elukuust, kesta kolmanda eluaastani ning sellega võivad kaasneda erinevad vaevused. Esimese kiku nähtavale ilmumine on aga kindlasti tähtis sündmus.
Millises järjekorras hambad tulevad?
Tavaliselt lõikub esimene hammas neljanda ja seitsmenda elukuu vahel. Kiire arenguga lapse esimene kiku võib juba kolmekuuselt välja ilmuda. Aeglasema arenguga lapsel võib see alles esimese eluaasta lõpul tulla.
Üldjuhul ilmuvad kaks esimesed hammast alla keskele (alumised lõikehambad). Neile järgnevad 4-8 nädala pärast neli ülemist lõikehammast (eesmised ja külgmised). Umbes ühe kuu pärast ilmuvad alumised külgmised lõikehambad (mõlemal pool kaht kõige eesmist lõikehammast). Seejärel lõikuvad esimesed purihambad ja kõige lõpuks silmhambad. Kolmandaks eluaastaks peaks lapsel kõik 20 piimahammast suus olema.

Lapse hambad Ilmuvad Vahetuvad
Keskmised lõikehambad 8.-12. kuul 6.-7. aastal
Külgmised lõikehambad 9.-13. kuul 7.-8. aastal
Silmhambad 16.-22. kuul 10.-12. aastal
Eesmised purihambad 13.-19. kuul  9.-11. aastal
Tagumised purihambad 25.-33. kuul  10.-12. aastal

Hammaste tüübid

Joonis:
1.Silmahammas
2. Purihambad
3. Eespurihambad
4. Lõikehambad 

Harvadel juhtudel on lapsel juba sündides üks-kaks hammast suus või ilmuvad need esimese paari elunädala jooksul. Nn lisahambad kinnituvad vaid igeme külge, sest juur ei ole veel moodustunud. Selline hammas on kergesti liikuv, segab beebit söömise ajal ning võib beebi kurku sattuda. Tavaliselt tõmmatakse sünnihambad välja. Piimahambad hakkavad jäävhammaste vastu kuuenda eluaasta paiku vahetuma.
 
 
 
Sümptomid
Kui osadel beebidel tulevad hambad märkamatult suhu, siis teistel vaevaliselt ja valuliselt. Hammaste tuleku sümptomiteks võivad olla:

  • Ilastamine
  • Paistes ja tundlikud igemed
  • Ärrituvus
  • Beebi vajadus närida
  • Toidust keeldumine
  • Sage öine ärkamine
  • Kõrvade sikutamine, põskede nühkimine (igemete valu võib kulgeda kõrvadesse ja põskedesse mööda ühiseid närvikanaleid)

Kuidas valu leevendada?
Sa ei saa küll hammaste tulekut takistada, kuid saad sellega kaasnevat valu leevendada. Anna lapsele midagi närida, näiteks närimisrõngas või külmutuskapis jahutatud märg rätik. Paistetavaid igemeid võib leevendada ka millegi külma söömine, näiteks õunapüree või jogurti. Või pese käed ning masseeri oma sõrmega beebi igemeid. Igemetest välja pressivate hammastega kaasnevat valu mahendab piisav vastusurve.
Kui millestki muust abi ei ole, peab lapsele paratsetamooli andma. Igemetele võib kanda ka spetsiaalset jahutavat geeli, mis rahustab. Osa lastearste seda siiski ei soovita, sest kui geeli liiga palju kasutada, võib kurgu ümbrus tundetuks muutuda ning neelamisrefleksi nõrgeneda (neelamisrefleks ennetab iseenda sülje kätte lämbumast). Pühi beebi nägu aeg-ajalt puhta riidetükiga, et vältida suurenenud ilastamisest tulenevat löövet ja naha kuivamist suu ümber.
Hammaste puhastamine

Hambapesuga tuleb alustada varakult.

Kui lapsel on hambad suus, on sinu ülesanne nende eest hoolitseda. Esimesel eluaastal ei pea neid otseselt harjaga pesema, kuid peaksid vähemalt kaks korda päevas märja marli- või muu puhta riidelapiga puhastama. Beebidele on olemas ka spetsiaalsed hambapastad.
Ära kunagi anna lapsele voodisse lutipudelit kaasa (v.a siis, kui selles on puhas vesi). Rinnapiimas või piimasegus olevad suhkrud ladestuvad lapse hammastele ning võivad põhjustada kaariest või nn lutipudelisuud.
Teine võimalus kaariese ja hambaaukude vältimiseks on laps tema esimese sünnipäeva paiku lutipudelist võõrutada ja tassist jooma harjutada. Selleks ajaks on ta piisavalt suur ning koordinatsioon samuti hea. Kui laps joob lonksutassist, saab ta janu kiiremini kustutatud ja puutub magusainetega vähem kokku, kui päev läbi lutipudelit imedes.
Kuuekuuse beebiga regulaarsele arstivisiidile minnes tasub küsida, kas laps vajab lisaks fluori. Seda on lisaks vaja siis, kui sinu kodukoha vesi ei sisalda piisavalt fluori *. Tõenäoliselt kontrollib arst ka, kas tital on juba hambad ilmunud. Lapse esimene visiit hambaarsti juurde peaks toimuma tema esimese sünnipäeva paiku. Kui selleks ajaks ei ole lapsel veel hambad tulnud, konsulteeri lastearstiga, kas tuleks minna hambaarsti juurde kontrolli.
18. elukuu paiku on laps valmis ise oma hambaid harjama. Alguses tuleb Sul teda aidata, sest väikesed käed ei ole veel nii osavad, et hambaharjaga oskuslikult ümber käia. Lapse hambahari peaks olema pehmete harjastega. Võid harjale panna ka hästi natuke (herneterasuuruselt) fluorivaba hambapastat.
Hambaid ei pea harjama teatud kindlas suunas, peamine, et toiduosakesed hammastelt eemaldatud saavad. Kui lapsele ühe hambapasta maitse ei meeldi, proovi teist või ära kasuta seda üldse. Hambapastat ei pea kasutama, kui lapse menüüs ei ole palju suhkrurikkaid toite (mida peaksid nii või naa vältima). Kui laps sööbki magusat (näiteks sünnipäeval) pese ta hambaid varsti peale söömist.
Millal peaks muretsema?
Kui esimese eluaasta lõpuks ei ole ikka hambaid tulnud, räägi sellest kindlasti lastearstile (enneaegsetel lastel võivadki hambad tavapärasest paar kuud hiljem ilmuda). Kui lapsel on olemas kõik hammaste tuleku sümptomid (suur süljeeritus, paistes igemed), kuid tundub, et ta vaevleb pidevalt valu käes (nutab lohutamatult), helista lastearstile. Hammastetulek ei tohiks lapse jaoks piinarikas olla.

Write A Comment