Jõulukuu võiks olla see aeg, mil hoolitseme endast nõrgemate eest. Tore oleks koos lastega mõtiskleda selle üle, kes kõik meie ümber abi ja kaitset vajavad ning mõni vahva projekt telekavaatamise ja arvuti taga istumise asemel ette võtta.
Külmad ilmad on taas kätte jõudnud ja nüüd on aeg hoolitseda suleliste eest meie ümber. Kui ehitada käepäraste vahenditega üks tore lindude toidulaud ja see akna taha riputada, on hiljem koos lapsega võimalik linde jälgida ja tundma õppida. Meeles tuleks pidada ainult seda, et kui kord oled linnukestele toitu jagama hakanud, peaksid seda tegema kevadeni.
9 lindude toidulauda taaskasutatavatest materjalidest
Linnusöökla 1
Üks lihtne linnusöökla variant on niisugune. Võta tühi WC-paberi või majapidamispaberi rull. Tee selle mõlemasse otsa augud ja pista aukudest läbi nöörijupp. Seo otsad kinni ja ongi valmis aas või silmus söökla ülesriputamiseks. Seejärel lase lapsel rulli pind katta ühtlaselt maapähklivõiga. Aseta lauale küpsetuspaber või mingi muu paber ja raputa sinna seemneid, mida linnukesed söövad. Veereta rulli nii kaua seemnete sees, kuni see on nendega kaetud. Nüüd võta veel pulk ja torka läbi alumise otsa aukude, nii et linnukestel oleks mõnus istuda ja oma einet nautida.
Linnusöökla 2
Pese korralikult puhtaks suure piima tetrapakend. Murra piimapakendi ülaserv kokku ja klammerda või kleebi see kinni. Tee ülemisest servast umbes sentimeetri kaugusele väike auk ja torka sellest läbi traat või nöör. Nüüd tõsta pakk püstiasendisse ja lõika vastaskülgedest ühele kõrgusele (umbes 4 cm) piimapakki auk – sealt pista läbi näiteks teritamata pliiats. See on linnukestele õrre eest.
Võid nüüd õrrest umbes 1,5 cm ülespoole lõigata suuremad avad umbes 5-sentimeetrise küljepikkusega. Kui soovid peenemalt disainitud linnumaja, saad näiteks lahtilõigatud lapatsid kinnitada traadiga üles, nii et neist moodustub õrre kohale varikatus.
Veidi vähem elegantne variant on selline, et lõikad need ruudukujulised augud lihtsalt pakile sisse ja mingit varju linnukestele ei paku.
Loomulikult võid söökla ära kujundada endale meeldivates toonides. Siin saab laps oma fantaasiat näidata.
Linnusöökla 3
Võta jällegi piimapakend ja toimi eelmise õpetuse kohaselt, aga jäta õrs ära ja lõika neljast küljest suuremad avad (jälgige, et nurgad liiga kitsad ei jääks) vähemalt 2 cm kõrguselt pakendi põhjast. Avade kujundamisel toimi oma maitse kohaselt – need võivad olla ruudukujulised, ristkülikukujulised, ümara ülaservaga või veel mingit sorti.
Kui tahad linnumaja otse akna taha riputada ja see tuules vastu akent laperdama jääb, võid kasutada kahepoolset teipi alaserva majakese ja aknaklaasi vahele, et majake kindlalt paigas püsiks.
Linnusöökla 4
Kui sealiha söögivalmistamise käigus millekski tarvitad, lõika tükike kamarat, aja sellest nöör või traat läbi ja riputa sobivasse kohta. Soolane ei tohiks see kamar olla.
Linnusöökla 5
Võta viieliitrine veepudel ja toimi samamoodi nagu tetrapakiga. Tulemus on üpris uhke, küllap ka sobiv koht leidub.
Linnusöökla 6
Võta liitrine kaanega plastmassämber (šašlõki või küüslauguleibade ämber) ja lõika alla äärde kahele poole augud (3cmx2cm). Siis võta suur mahlapakk ja lõika see pikkupidi pooleks. Kleebi mahlapakk ämbri põhja külge ja valmis. (Võib-olla on vaja ka klammerdada natuke.) Ülevalt paned terad sisse ja need tulevad alt välja ja jäävad mahlapaki sisse, kust linnud need kätte saavad. Kergesti saab täita (võta kaas lahti ja kalla sisse) ja palju mahutab.
Linnusöökla 7
Võta suur tühi kakaopurk – mitte klaasist loomulikult. Tee valmis augud õrrekese jaoks ja lõika avaused. Mõtle, kuidas üles paned – kas teed kuskilt ülesriputamiseks augud läbi või
proovid ümber purgikaela traadi keerata.
Linnusöökla 8
Kui raatsid ka mõned puulusikad söögimaja jaoks ohverdada, proovi midagi sellist valmis meisterdada, nagu on näha ülalpool – jällegi plastikpudelist!
Linnusöökla 9
Võta mõni sobivas suuruses pappkarp ja tee sedasama, mis tegid muude pakenditega. Et see lörtsis ja vihmas läbi ei liguneks, kata ta näiteks raamatutele kleebitava kilega või näiteks selle materjaliga, mis meenutab vakstut, aga mille ühte külge katab liimikiht. Nii valmib päris uhke lindude toidulaud.
Mida menüüsse pakkuda? Hirssi, päevalilleseemneid (eriti kooritud kujul), saiapuru, küpsisepuru, kaerahelbed ja muud sellist. Linnukesed on tänulikud, et neil üks mure jälle vähem on.
Allikad: FamilyFun, Sander Säde blogi
Kas oskad veel mõne toreda lindude toidumaja valmistamise kohta näpunäiteid anda?
Mäng
2 kommentaari
Meie andsime ka enda poolt sel aastal panuse ja ehitasime nii endale kui ka müügiks suures koguses linnumaju. Hea oli tõdeda , et need läksid nagu soojad saiad.Järelikult inimesed ikka hoolivad ümbritsevatest loomadest.
Pingback: Jõulukuu tegevused koos lastega | Perelood ja pereelu