Blogi

Imetamise efektiivsus sõltub asendist

Terje Arula istumas imetamiseks sobivas toolis. Foto. Tiina Luht

Imetamisnõustaja ja Tartu Tervishoiu kõrgkooli õppejõud Terje Arula tõttab appi naistele, kel on muresid rinnaga toitmisega ning teab seetõttu rääkida, et kõige olulisem on õige tehnika.
Selle tõestuseks Arula räägib loo naisest, kes vajas nõustaja abi, kuna oli hädas rinnapõletikuga. Naisel tekkis probleem kolmanda lapse imetamisel. „Enne seda ta kaebas juba, et rinnanibudes on lõhed,“ räägib Arula.
Imetamisnõustaja palus naisel näidata, kuidas ta last tavapäraselt rinnaga toidab. „Ja mis selgus: naisel, kes on üles kasvatanud kaks last, oli vale imetamisvõte ja sellest kõik probleemid algasidki!“
Nimelt ei olnud lapse pea näoga rinna poole, nii et beebi pidi imemiseks rinnanibu poole küünitama ja seda enda poole tirima. Arula ei suutnud ära imestada, kui selgus, et samamoodi olid rinnapiima saanud ka kaks vanemat last, enne kui probleem endast rinnapõletikuga märku andis.
Kui naine õige tehnika kätte sai, läks ka imetamine lihtsamalt, kuid tekkinud rinnapõletikku pidi siiski antibiootikumidega ravima ning nibulõhesid salviga määrima.
Ema õige imetamisasend
„Põhiline on see, et ema peaks tundma ennast mugavalt,“ ütleb imetamisnõustaja ning lisab, et see on väga individuaalne ning naisel tuleb leida endale sobivaim asend katse-eksitus-meetodil.
„Aga ma toon välja üldised põhimõtted: mugav asend, õlgades ega jalgades ei tohi pinget olla, selg kindlasti toetatult,“ räägib Arula. Kui panna jalg üle põlve, suletakse nii verevarustus, mis pole samuti hea.
Kui näiteks tugitool, kus tavaliselt imetatakse, on liiga kõrge, peaks jalgade alla panema väikese pingi. „Et põlved oleks ülespoole tõstetud, siis on ka laps üles tõstetud.“ Kui ema on õige asendi sisse võtnud, tuleb laps tuua rinna juurde. „Mitte ei kooguta lapse kohal,“ manitseb Arula.
Beebipoodides on saadaval ka erinevad imetamise abivahendid. „Kui ema näiteks tahab seistes imetada, miks mitte,“ ütleb Arula. Selleks on spetsiaalne padi, mis tuleb panna ümber keha, kinnitada traksidega ning laps on kindlalt padja peal.
Lapse õige imemistehnika

Lapse õige imemisasendi puhul on oluline, et tema pea ja keha oleks ühel tasapinnal. Teiseks peavad lapse lõug ja nina olema vastu ema rinda. Lapse suu peab olema hästi avatud ning ta peab suhu haarama mitte ainult rinnanibu, vaid ka seda ümbritseva pruuni ala.
„Muidu ta lutsutab niisama ja vigastab sellega ka nibu,“ märgib Arula ja rõhutab, et lutsutamise häälitsust ei tohiks kosta. Pigem võib kuulda lapse intensiivset imemist ja neelatamist, näha isegi kõrvade liikumist ja lõua alla tekkivat lotti.
Sigrid Sõerunurk 

Write A Comment