Pärast sünnitust

Füüsilised ja emotsionaalsed muutused

Sünnitusele järgnevad nädalad toovad kaasa mitmeid füüsilisi ja emotsionaalseid muutusi. Pärast pikka üheksat kuud ja sellega lõppenud sünnitust on loomulik, et keha on kurnatud ning vaim ehk veidi väsinud.
Sinu keha

Pärast sünnitamisega kaasnenud rasket pingutust ja mõningaid unetuid öid on üleväsimus täiesti tavaline, mistõttu on eriti oluline perekonna ja sõprade toetus ja abi. Kasuta võimalust päeval puhata.
Sünnitusjärgsed tuhud ei ole tavaliselt probleemiks esmasünnitajale, nende sagedus suureneb hilisemate sünnitustega. Tuhud annavad märku, et emakas tõmbub kokku ja võtab normaalse suuruse.
Emakasisene limaskest irdub umbes nelja kuni kuue nädala jooksul. Esialgu on see verisem, siis õhem, roosakam ning lõpuks kollane. Lõhn ei tohiks olla ebameeldiv.
Raseduse ajal olid sinu juuksed lopsakamad, sest juuksefolliikulite kasv ühtlustus. Praegu võivad juuksed tunduda õhemad, sest lisakasv kaob ära. Kuna keha loobub liigsetest vedelikest, on normaalne ka tavalisest tugevam higieritus, isegi kui kehatemperatuur ja toa temperatuur on normaalsed.
3-4 päeva pärast sünnitust võib esineda rindade paistetust, mis on tingitud rindade suurenemisest ja sellest, et keha hakkab piima tootma. Imetavad emad saavad ebamugavust vähendada toetava rinnahoidja kandmise, lapse toitmise ja paratsetamooli abil. Hästiistuv rinnahoidja on abiks ka pudeliga toitvale emale, kuid nemad peaksid lisaks tegema külmkompressi.
Piima tootmisest tingitud madal östrogeeni tase võib põhjustada tupekuivust ja -tundlikust mitu nädalat pärast sünnitust. Seksuaalvahekorras võib ebamugavust leevenda veepõhise libesti või spermitsiidi kasutamine.

Pärast sünnitust on ülekaal normaalne nähtus.

Juurdevõetud kilodest peaks umbes viis kaduma kiiresti juba esimesel päeval pärast sünnitust. Ülejäänud kilod kaovad ajapikku, umbes 10 kilo järgmise kuue või rohkema nädalaga.
Pärast üheksat kuud ümarat vormi on hea tunne jälle taljet omada. Trenn aitab seda protsessi kiirendada ning tekitab lisaks heaolutunde.
Sinu tunded
Paarina peate te otsustama, kuidas on kõige parem suhelda perekonna ja sõpradega. Mõned värsked vanavanemad on suureks abiks; teised on kritiseerivad, nõudlikud või lihtsalt mitte kättesaadavad. Sama kehtib ka sõprade kohta. Kiusatus kutsuda sõpru oma uut ilmakodanikku vaatama võib olla suur, kuid kokkuvõttes kurnav.
Pärast sünnitust pole enam olulised gurmee toidud, moekad riided ja piinlik korraarmastus. Lase oma partneril või mõnel teisel tugiisikul hoolitseda majapidamise eest samal ajal kui sa ise puhkad.
Päevast ja öist unerahu segavad vastsündinu ebaregulaarsed ja ettearvamatud une- ja ärkamistsüklid, samuti ka uue beebi sünniga kaasnev ärevus.
Naisele võib tulla üllatusena imetamisega kaasnevad tugevad intiimsed tunded. Seetõttu on oluline, et lapse ja ka sinu enda eest hoolitsemisse oleks võimalikult palju kaasatud su lähedased – eriti partner.
Sind võib ehmatada õmbluste aeglane ja valus paranemine.
Seksielu jätkamine võib sulle algul tunduda ebahuvitav, isegi võimatu. Laps nutab, sina kannatad valude käes ja oled surmväsinud. Seetõttu on oluline, et mõlemad partnerid näitaksid üles kannatust. Seksihuvi taastub. Seda kinnitab kasvõi nooremate õdede-vendade olemasolu peredes.
Sel perioodil tunned arvatavasti, et sinu elu on lõplikult muutunud. See võib olla üheaegselt nii hirmutav kui ka paeluv. On täiesti mõistetav, et mõte lapsega kaasnevast suurest vastutuse koormast põhjustab vastakaid tundeid. Esimestel päevadel ja nädalatel on tujukus täiesti loomulik.
Ohumärgid
Sugugi kõik ohumärgid ei tähenda, et midagi on halvasti. Oma arstile peaksid teatama järgnevatest sümptomitest:
• Pidev tugev valu vaagnas, millega kaasneb palavik.
• Väga tugev veritsus või ebameeldiva lõhnaga eritis esimestel päevadel.
• Konkreetne punetav ja valutav osa rinnas, eriti kui sellega kaasneb palavik.
• Tupepiirkonna tugev valu või paistetus esimestel päevadel pärast sünnitust.
• Seksuaalse iha ja naudingu kadumine on probleem mõlema partneri puhul.
• Suutmatus beebi eest hoolitseda, kontrollimatu nutmine.
• Ebaterve muretsemine lapse pärast.
• Halvav suutmatus otsustada, mida töökohaga ette võtta.
• Kestev depression.
• Suutmatus magada, süüa või keskenduda igapäevatoimetuste tegemisele.
• Beebi vastu viha tundmine.
Allikas: www.ivillage.com

Write A Comment