Beebi

Elementaarsed ohutusnõuded

Ka lapse voodi peab olema ohutu. Foto: Dreamstime / Magdalena Sobczyk

Vanemlikud kohustused võivad esmakordseid lapsevanemaid heidutada. Peamiste ohutusnõuete järgimine kindlustab lapsele kasvamiseks turvalise ja tervisliku keskkonna ning vähendab ka sinu muret.
Lastetoa sisustamine
Ülejäänud kodu turvaliseks
Lastetoa temperatuur
Lapsega koos magamine
Selili magamine
Vee-ohutus
Palavik ja haigused
Teavita lapsehoidjat
Ole hädaolukordadeks valmis
Ohutu autosõit
Ameerika transpordiohutuse eest vastutava organisatsiooni (NTSB) kinnitusel kasutavad lapsevanemad enda arvates laste turvaistmeid ja turvavöösid õigesti, kuid nii see alati ei ole. Regulaarsed kontrollid on tuvastanud, et viiest lapsevanemast neli teevad turvatooli paigaldamisel tahtmatuid vigu, mis võivad avarii korral lapsele vigastusi või surma põhjustada.
Peamine koht, kus lapsed Ameerikas surma saavad, on kiirteed. Tavaliselt on siis põhjuseks autosse sobimatu turvatooli kasutamine, turvatooli või istmekõrgenduse ebakorrektne paigaldamine, turvavöö lõtv kinnitus või ei ole turvavöö üldse kinnitatud.
Laste turvatoolid peavad olema tagumisel istmel, mitte kunagi ees. Alla üheaastaste või kuni 13 kg kaaluvate laste turvahällid peavad olema seljaga sõidusuunas. NTSB soovitab turvatoole kasutada lapse 4-aastaseks saamiseni ja istmekõrgendusi vanuses 4-8 aastat. Ära osta kasutatud turvatooli, kui vajalikke lisasid pole kaasas (sh juhend istme paigaldamiseks) ning pole kindel, et see ei ole avariis käinud. Turvatoole, mis on vanemad kui kuus aastat, ei tohiks enam kasutada. Turvaistmed ja turvavöö suunajad on erinevate paigaldamisviisidega. Veendu, et paigaldad turvaistme autosse õigesti.
Lastetoa sisustamine
Lapsevoodi: kontrolli, et madrats oleks kindlalt paigal, et ei oleks lahtisi, puuduvaid või katkisi osakesi ega nikerdatud osasid päitsis ega jalutsis. Ameerika tarbijakaitseamet ei soovita lapsevoodisse panna patju, suletekke, lambanahku, padjataolisi võrekaitseid ega padjalaadseid pehmeid mänguasju. Teki asemel võiksid magamiskotti kasutada. Kui otsustad siiski teki kasuks, aseta laps voodisse jalgadega vastu jalutsit. Pane õhuke tekk kuni lapse rinnani ning keera teki otsad madratsi alla.
Voodimänguasjad: ära riputa mänguasju üle voodi ega voodi nurkadesse. Ära kunagi kasuta paelu (mobiili või mähkmekoti riputamiseks), kuna nendega võib beebi end kägistada.
Korvvoodid ja hällid: veendu, et neil on tugev põhi ning kiikumist fikseeriv alus ilma väljatungivate naelte, kruvide või muu taolisega, millega võib end vigastada. Madrats peab täpselt hälli sobima.
Mähkimisalused: oleks hea, kui mähkimisalust saaks laua vms külge kinnitada. Mähkimislaua juures peaks olema riiul või kummut, kus on käepärast kõik mähkmevahetuseks vajalik (pepulapid, puhtad mähkmed, beebikosmeetika).
Ülejäänud kodu turvaliseks

Enamik vanemaid arvab, et küll seda jõuab ka hiljem teha. Tegelikult võib laps muutuda liikuvaks arvatust palju varem. Lapseohutusest rääkiva raamatu autorid Lisa Carter ja Lori Marques soovitavad vanematel lapse tasandile laskuda, ehk neljakäpuli kodule ring peale teha ning võimalikud ohuallikad kõrvaldada. Majapidamisvahendid sulge lapsele kättesaamatusse kappi, tubadesse paigalda suitsuandurid, treppide ette pane piirdeaiad.
Lastetoatemperatuur
Vastsündinuid tuleb soojas hoida. Imiku väike keha suudab iseenda jaoks vajalikku temperatuuri reguleerida, kuid erinevalt täiskasvanuist ei suuda ta seda hoida ning keha jahtub sama kiiresti kui soojeneb. Dr Miriam Stoppard ütleb raamatus „Rasestumine, rasedus ja sünd“, et lapse tuba (kui laps on alguse sinu toas, siis sinu tuba) peab olema 16-20ºC. Võimalusel paigalda tuppa termostaatiliselt kontrollitav küttekeha. Ära mingil juhul jäta last radiaatori või tule lähedale või päikese kätte magama.
Lapsega koos magamine
Beebi vanemate voodis magamisse suhtutakse väga vastuoluliselt. Tänapäeva muutub see aga üha tavalisemaks. Ameerika lastearstide akadeemia hinnangul on samas voodis magamine imikule ohtlik, kõige turvalisem on beebile ikkagi oma voodi.
Suurbritannia ämmaemandate ühing aga seevastu soovitab voodi jagamist, sest see soodustab rinnaga toitmist ning lihtsustab vanema-lapse sideme loomist. Siiski peaksid vanemad olema teadlikud juhtudest, mil see ei ole soovitatav: kui üks vanematest kannatab epilepsia all, on ebastabiilse veresuhkru tasemega või kaasneva infektsiooniga diabeetik, vanem suitsetab või on tarbinud alkoholi või lõõgastusravimeid (unerohtu). Muidu on aga ämmaemandate ühingu kinnitusel beebiga ühes voodis magamine ohutu.
Selili magamine
1992. aastal hakkas Ameerika lastearstide akadeemia soovitama vastsündinud selili magama panna, et vältida imikute äkksurma sündroomi (SIDS). Sellest alates on hällisurmade arv 50 protsendi võrra vähenenud. Pane laps õhtul magama selili jalgadega vastu jalutsit. Kui laps õpib end ümber pöörama, võib ta ka kõhuli magada.
Vee-ohutus

Uppumine on peamine surma või vigastustega lõppev õnnetus laste hulgas. Lapsed võivad uppuda juba paari sentimeetri sügavuses vees. Väikesi lapsi ei tohi kunagi järelvalveta vee lähedusse jätta. Säti kuuma vee termostaat kuni umbes 56°C (120°F) peale, et vähendada põletuse riski. Juba kümme kraadi soojema veega kokku puutudes piisab kolmanda astme põletushaavade saamiseks kõigest kolmest sekundist.
Kui kodus on bassein, peaks see olema ümbritsetud vähemalt 150 sentimeetri kõrguse aiaga, kus on isesulguv ja –lukustuv värav. Või kontrolli alati, et basseinikate oleks kindlalt kinnitatud. Ära unusta, et laps võiks sobivas vanuses ujuma õppima. Ameerika lastearstide akadeemia kinnitusel on lapsed ujumistundideks üldiselt valmis neljandast eluaastast.
Palavik ja haigused
Beebid jäävad ikka palavikku (kui kehatemperatuur tõuseb üle 37 kraadi suust mõõdetuna). Kui alla kolme kuu vanusel imikul tõuseb palavik üle 37,5 kraadi, konsulteeri arstiga. Samuti talita, kui 3-6 kuusel lapsel palavik pärast ühte paratsetamooli doosi alla ei lähe või on palavik püsinud juba üle 24-28 tunni ning sellel puudub ilmne selgitus nagu köha või külmetus. Kui sa ei oska sümptomeid hinnata, helista samuti arstile.
Teavita lapsehoidjat
Kuigi sina lapsevanemana tead, et last ei tohi kõhuli magama panna, ei pruugi lapsehoidja seda teada. Vähestes riikides nõutakse litsentsiga lapsehoidjalt beebi selili magama panekut. Uuringute kohaselt suureneb hällisurma oht nende laste hulgas, kes küll kodus magavad selili, kuid lapsehoidja juures kõhuli. Alati tuleb lapsehoidjat lapse hoidmisega kaasnevatest olulistest aspektidest teavitada, näiteks allergiatest. Mõttekam on anda lapsehoidjale loetelu asjadest, mida tohib ja mida mitte.
Ole hädaolukordadeks valmis
Loomulikult on lapsega juhtuvad õnnetused hirmutavad, kuid parem on nendeks valmis olla ja teada, kuidas käituda. Käi esmaabi kursustel, kus õpetatakse ka kunstlikku hingamist, Heimlichi võtet (hingetorust toidutüki eemaldamiseks), põletuse ravimist ning õigesti käitumist, kui laps on midagi mürgist neelanud.
Allikas: www.babyzone.com

Write A Comment