Beebi

Beebi seatud elurütmiga harjumine

Lapsed kasvavad kiiresti. Naudi hetke. Foto: Dreamstime / Jill Lang

Mu elu on kaks kuud tagasi sündinud lapse pärast tundmatuseni muutunud. Ma otsustasin töölt ära tulla ja lapsega esimese aasta kodus olla, kuid nüüd olen hakanud kahtlema, kas tegin õigesti.
Meie päevad mööduvad ainult imetamise, mähkmete vahetamise ja niisama koos olemisega. Mul on küll lapse üle hea meel, kuid vahel tundub, et kõik kasvab üle pea. Ma usun, et ema peaks vastsündinuga palju koos olema, kuid kuidas ma saaks end vahel lõdvaks lasta ja võtta aega uue rütmiga harjumiseks?
Väga hea otsus on olla lapsega tema esimese eluaasta jooksul kodus, kuid tuleb oma soovidega ettevaatlik olla. Kui olid seni harjunud, et päevad veerevad õhtusse täiskasvanute seltskonnas ja töises õhkkonnas, siis on lapsega koju jäämine järsk elustiili muutus. Pole ime, et oma otsuses kahtlema hakkad. Kuid see ei tähenda, et oleksid valesti otsustanud. Kuidas järsu elurütmi muutusega toime tulla:
1. Suhtle teiste emadega
Ära jää uue kogemusega üksi. Otsi üles emade toetusgrupp, kust lapse kasvatamisel julgust saada. Sarnaste muredega emad aitavad sul suunata oma energia lapse kasvatamise olulisele tööle. Beebiga koosolemine muutub kergemini nauditavamaks, kui ümbritsed end sarnaseid valikuid teinud emadega.
2. Puhka
Kõik vajavad tööst puhkust ning emaks olemine ei ole mingi erand. Varu ka aega iseendale, mil saad tegeleda sind huvitavate asjadega. Näiteks, kuigi ilmselt saad trennis harvem käia, ei tähenda, et pead sportimisest üldse loobuma. Ära loobu lapse esimesel eluaastal oma senistest huvidest, vaid kohanda need uue elurütmiga.
Koosta selline päevaplaan, mis toetab lapse arengut, kuid laseb ka sul oma huvidega tegeleda. Astu raamatuklubisse, kui oled kirglik lugeja, käi laupäeva hommikuti uisutamas, kui see sind paelub või võta kokandustunde, millest oled alati unistanud. Titadele meeldib jälgida, kuidas sa küpsetad, õmbled või tegeled muu taolisega.
3. Sea sisse sind rahuldav rutiin
Kohandu lapse toitmise ja magamise režiimiga, kuid samas lase beebil kohanduda ka sinu vajadustega. Kui tahad näiteks end veidi liigutada ja päikest saada, siis muuda lapsega õues jalutamine igapäevaseks tegevuseks. Beebi saab magada või ümbrust uudistada. Muuda jalutuskäigud lõõgastavateks ja iga kord erinevateks. Jaluta pargis, laste mänguväljakul või pane beebi kandelinase ja käi poes.
Beebid kohanevad erinevates kohtades käimise ja erinevate asjade tegemisega. Kui see on su esiklaps, on sul rohkem vabadust ringi käia, seega kasuta võimalust. Otsi võimalusi, kuidas enda vajadusi beebi omadega sobitada.
4. Vaata olukorda laiemalt
Beebid muutuvad esimese aastaga väga palju. Iga kuu möödudes õpid hindama ja ootama üha uusi saavutusi, millega laps hakkama saab. Naeratamine, ümber pööramine, roomamine, kõndimine ja loomulikult rääkimine on vaid väike osa neist saavutustest, mille tunnistajaks sa lapse esimesel eluaastal oled. Miks mitte neid hetki jäädvustada? Seda tehes säilitad mingigi ajalise perspektiivi ilma, et elurütmi muutuses end ära kaotaksid. Lapse arengu jäädvustamine annab sulle tegevuse, milleks on tarvis sinu kui täiskasvanu teadmisi, samas saad tegeleda ka lapsega. Seega tabad kaks kärbest ühe hoobiga.
Kui teete terve perega pesamuna kohta tema esimesel eluaastal märkmeid, valmib nii päevik, mida tulevikus kindlasti kalliks pead. Mõned vanemad võtavad lapse sünnipäevad videolindile. Millisena sina oma lapse esimest sünnipäeva ette kujutad, kui näitad külalistele videod „beebi esimene eluaasta“? Võibolla nimetad selle hoopis „emme esimeseks eluaastaks“?
Mõnikord tundub esimene aasta hiiglama pikana. Kui see mööda saab, suudad vaevu uskuda, kui kiiresti aeg lendab. Võta aeg maha ning vaatle hetki, mida oma lapsega veedad, distantsilt. Naudi seda erilist aega praegu.
Beebi kasvades muutub ka vajadus enda tegemisi tema järgi sättida. Perekondliku suhtluse edukus sõltub enda ja lapse vajaduste rahuldamises üksteist tunnustaval moel. Leia endale ning lapse sobivaimad tegevused. Ära unusta, et beebi aeg on ka emme aeg.
Allikas:iVillage

Write A Comment