Rasedus

Rasedaks jääda soovides jälgi oma menstruaaltsüklit

Oma menstruaaltsükli jälgimine ja keha tunnetamine võimaldab ennustada järgmise menstruatsiooni algust, tunda ära võimalikku rasedust ja hoiatada võimalike probleemide eest.
Tsükli jälgimine tähendab kolme näitaja jälgimist: keha basaaltemperatuuri, emaka asetuse ja tupeeritise muutusi.
Menstruaaltsükkel
Menstruatsioon tähendab seda, et emaka limaskest irdub ning eritub koos verega, kui rasestumist ei toimu. Menstruatsiooni esimesel ehk ühtlasi ka sinu tsükli esimesel päeval on östrogeeni ja progesterooni tase kehas väga madal. Raseduseks valmistudes hakkab emaka seesmine kiht paksenema ja sellega koos tõuseb ka östrogeeni tase. Vahetult enne ovulatsioon ehk umbes tsükli 14. päeval saavutab östrogeeni tase kõrgpunkti ja põhjustab munaraku vallandumise.
Munasarjast väljunud, püsib munarakk viljastumisvõimelisena umbes 12-24 tundi. Rasestumissoovi korral on see parim aeg suguühteks. Progesteroon aitab emaka limaskestal küpseda, muutes selle tihedamaks, et viljastunud munarakk saaks emakaseinal pesastuda. Kui munaraku viljastumist ja pesastumist ei toimu, siis progesterooni tase langeb ja 48 tunni jooksul on oodata menstruatsiooni algust.
Kuidas mõõta keha basaaltemperatuuri?
Basaaltemperatuuri mõõtmisega saab aimu ovulatsiooni toimumisajast ja seda tehakse hommikuti enne voodist tõusmist kas tupest, pärasoolest või keele alt. Alati aga samast kohast.
• Basaaltemperatuuri mõõtmiseks on parim spetsiaalselt selleks otstarbeks mõeldud termomeeter, kuid võib kasutada ka tavalist digitaalset või elavhõbedatermomeetrit.
• Elavhõbeda termomeetrit kasutades võiksid seda enne magamaminekut loksutada.
• Hoia termomeeter voodi kõrval käeulatuses.
• Temperatuuri üles märkimiseks hoia enda lähedal ka päevikut ja pastakat.
• Temperatuuri mõõda hommikul kohe enne üles ärkamist ja vannituppa minekut.
• Oluline on temperatuuri mõõta igal hommikul samal ajal.
• Hoia termomeetrit paigal umbes viis minutit.
Kuidas basaaltemperatuur tsükli jooksul muutub?
Basaaltemperatuur on tsükli esimesel kahel nädalal ehk enne ovulatsiooni kõige madalam. Selle põhjuseks on östrogeeni madal tase. Tavaliselt on kehatemperatuur 36,1-36,6 kraadi. Vahetult pärast ovulatsiooni tõuseb kehatemperatuuri progesterooni mõjul umbes 0,4-0,6 kraadi võrra. Kui basaaltemperatuur ei lange ja jääb samale tasemele ka järgmise menstruaaltsükli alguseks, võib see tähendada rasedust. Kuid basaaltemperatuuri võivad mõjutada ka palavik, stress, magamatus, alkoholi tarvitamine või soojaveekoti kasutamine.
Basaaltemperatuuri ülesmärkimine
Märgi oma igapäevased mõõtmised üles spetsiaalsesse vihikusse või märkmikusse alustades tsükli esimest päevast. Mõõda temperatuuri iga päev ja märgi juurde ka võimaliku temperatuurimuutuse põhjus (vahekord, menstruatsioon jne). Neist märkmetest on palju abi su arstile, kes saab sealt infot su tervise kohta ja oskab anda soovitusi, kui soovid rasestumist soodustada või seda vältida.
Tupeeritise kontrollimine
Tupeeritis kaitseb emakat. Eritise koostis muutub vastavalt hormooni tasemele. Menstruatsioonile järgneb tavaliselt paar kuivemat päeva. Tsükli esimesel nädalal võib tupeeritis olla mõnevõrra kleepuv, muutudes ovulatsiooni lähenedes aga pigem kreemjaks ja libedaks eritiseks, mida annab sõrmede vahel venitada. See on sinu viljakuse haripunkt, mil sperma liikumine emakas tehakse võimalikult lihtsaks.
Jälgides muutusi tupeeritises, tuleks tähelepanu pöörata selle koostisele, kogusele ja värvusele. Seda võid kontrollida igal ajal. Kuigi muutused on jälgitavad ka väliselt (näiteks WC paberiga pühkides), on tulemus täpsem, kui sisestad ühe või kaks sõrme tuppe. Pea meeles, et tupeeritise koostist võivad mõjutada ka seksuaalne erutatus, sperma, libestid või tupepõletik.
Mida annab välja lugeda emakakaela paiknemisest?
Emakal eristatakse kahte osa: emakakael ja emakas. Emakakael paikneb emaka allosas. Menstruaaltsükli esimeses pooles, vahetult enne ovulatsiooni oma emakakael pingul, suletud ja kuiv ja asub tupe alumises osas. Ovulatsiooni paiku emakakael pehmeneb, avaneb, tõuseb kõrgemale ja muutub spermale vastuvõtlikuks. Mõne päeva jooksul pärast ovulatsiooni lõppu muutub emakakael taas kõvaks ja sulgub.

Menstruaaltsükkel

Meelespea emakakaela asendi kontrollimiseks:
• Enne emakakaela kontrollimist pese käed
• Kontrolli emakakaela asetust iga päeva umbes samal ajal
• Paljudel naistel on emakakaela lihtsam katsuda WC potil istudes
• Vii üks või kaks sõrme õrnalt tuppe.
• Kas emakakaela on kerge tunda (asub madalal) või raske (kõrgel)?
• Kas emakakael on pehme (nagu huuled) või kõva (nagu nina)?
• Kas emakakael tundub kergelt avanenud või kinni?
• Kas emakakael on kuiv, niiske või väga märg?
• Pane kõik oma tähelepanekud kirja.
Allikas: www.ivillage.com 

Write A Comment