Rasedus

Suitsetamine ja alkoholi tarvitamine rasedana

Suitsetamine pole kasulik ei rasedale ega mitterasedale, kuid eriti tähtis on, et raseduse ajal ei suitsetata. Sama kehtib nuusktubaka kohta.

Suitsetamine pole kasulik ei rasedale ega mitterasedale, kuid eriti tähtis on, et raseduse ajal ei suitsetata. Sama kehtib nuusktubaka kohta.
Suitsetamise ajal satuvad sinu organismi paljud kahjulikud ained, mis lähevad verre ja vere kaudu kogu organismi laiali. Need ained jõuavad läbi platsenta ja nabaväädi ka looteni. Teatud aineid koguneb loote organismi rohkem kui ema organismi. Need on süsinikmonooksiid ehk vingugaas ja nikotiin. Vingugaas vähendab veres olevat elutähtsat hapnikku.
Võrreldes suitsetava emaga koguneb loote organismi kaks korda nii palju vingugaasi. Suitsetava ema üks sigarett võrdub seega kahe sigaretiga loote jaoks. Lisaks sellele püsib vingugaas loote veres tunduvalt kauem kui ema veres.
Nikotiin tubakasuitsus ja nuusktubakas ahendab platsenta veresooni. Seetõttu väheneb verevool lootele ja loode saab vähem hapnikku. Nii pole raske mõista, miks suitsetavate emade lapsed on sündides väiksemad ja vastuvõtlikumad kõigile haigustekitajatele.
Suitsetamisest hoidumine pole tähtis mitte ainult raseduse ajal. See kehtib ka sünnitusjärgse perioodi kohta. Nikotiin imendub rinnapiima ja halvendab lapse enesetunnet. Lapsed on tubakasuitsu suhtes tunduvalt tundlikumad kui täiskasvanud. Suitsetavate vanemate lapsed ei ole mitte sagedamini haiged, vaid haiguse kulg on pikem ja raskem. Astmahaiged lapsed reageerivad ka riiete ja juuste külge jäänud suitsulõhnale. Seepärast pole kasu sellestki, kui suitsetate õues.
Oodatav laps võiks olla põhjuseks, et kogu pere lõpetaks suitsetamise. Paljud suitsetajad tahavad lõpetada ja on seda palju kordi proovinud. Rasedus on ebatavaliselt hea juhus, et ka isa võiks olla motiveeritud suitsetamist lõpetama. Ämmaemand naistenõuandlast võib sind toetada, kui omal käel suitsetamisest loobuda on raske.
Alkohol
Alkoholi kuritarvitamine raseduse ajal võib põhjustada lootekahjustusi.


Alkoholi kuritarvitamine raseduse ajal võib põhjustada lootekahjustusi. Tänapäeval teab enamus, et raseduse ajal on alkoholi tarvitamine kahjulik. On tõsi, et alkoholkahjustusega lapsi sünnib vähem kui muidu. Et normaalne areng saaks jätkuda, on tähtis, et kõik teaksid – alkohol ja rasedus ei kuulu kokku.
Kui rase naine tarbib alkoholi, mõjub see lapsele sama palju kui naisele endale. Alkoholis sisalduv etanool läheb vabalt läbi platsenta. Alkohol on eriti mürgine kasvavatele kudedele ja seepärast on loode tundlikum kui täiskasvanu. Alkohol mõjutab luude ainevahetust, häirib kasvu ja võib kahjustada närvikude ja ajurakke.
Risk on suurim pikaajalise tarbimise korral. Kuna pole täpselt teada, milline kogus alkoholi on kahjulik, on parem raseduse ajal alkoholi üldse mitte tarvitada.
Allikas: Elina Piirimäe, Eesti Ämmaemandate Ühing, Ämmaemanduskeskus

Write A Comment