Blogi

10 viisi kuidas oma lapsega lähedast sidet luua

Lapsevanemana võid teinekord sattuda segadusse, kui jutuks tuleb sinu suhe oma lapsega. Mõni võib öelda, et sa hellitad teda liigselt, teine võib teha negatiivse märkuse, kuidas laps su seelikusaba külge on kasvanud.
Üks on kindel – kui lisaks armastusele järgid sa teatud põhimõtteid ja leiad aega ka enda vajaduste rahuldamiseks, intellektuaalseks vestluseks ja teiste täiskasvanutega suhtlemiks, kasvab sinu lapsest iseseisev ja tugev isiksus. See vundament rajatakse esimestel eluaastatel ning tugev ja terve suhe vanematega on selle oluline alus.
 
Kanna last kaasas
Olgem ausad – lapsevanemana pead sa päeva jooksul väga palju asju jõudma ära teha. Pead pesema pesu, tegema süüa. Kui sul on veel lapsi, pead ka nende tähelepanuvajadusega arvestama. Päeva lõpuks võid tunda, et sul pole isegi jõudu hambaid pesta. Kanderätik pole küll imevahend, kuid teatud määral see siiski aitab. Kõige rohkem kasu on sellest sinu beebil. Samal ajal kui sina saad rahulikult toimetada, on beebi otseses kontaktis sinuga kehaga. Eriti rahustav on see vastsündinutele, kelle jaoks sarnaneb see peaaegu kõhus olemisega.
Loe lapsele ja räägi temaga

Loe lapsele!

Eriti oluline on see siis, kui te enamuse ajast lapsega kahekesi olete. Kui sina oled tema esmane hooldaja, on oluline, et beebi õpiks sind täielikult mõistma ja usaldama. Väga suur osa sellest mõistmisest tekib verbaalsel teel. Imikutele sobivad ettelugemiseks hästi pildiraamatud, mille igal leheküljel on üks igapäevane ese ja all selle nimetus. Ära nüüd järeldada, et peaksid lapsega päevad läbi lobisema. See on koormav ning ta võib õppida sind lihtsalt ära blokeerima. Kasvades ta mõistab, et teatud aeg on mõeldud rääkimiseks, naermiseks ja lugemiseks ning teatud aeg vaikselt olemiseks. Kui sa seda jälgid, on su laps hiljem võimeline paremini mõistma, millal on oluline kuulata.
Mängi lapsega
Erinevad mängud arendavad last ning ühtlasi lähendavad teid. Samuti on see heaks eeskujuks, kui ta peale töötegemise sind ka puhkamas ja mängimas näeb.
Masseeri beebit
Västsündinute massaažist on viimastel aastatel üha enam räägitud kui olulisest võimalusest lapsega sidet luua ja teda rahustada. Eriti palju abi on sellest kergesti ärrituvate laste ning beebide puhul, kes ei suuda ise rahuneda. Olles näinud lapse kiindumust lutti, tead täpselt, kui kiiresti ta lutti saades rahuneb. Beebidele, keda väiksena masseeritakse, mõjub massaaž samamoodi. Hiljem piisab nende rahustamiseks vaid hetkelisest puudutusest. Samas ei tohiks massaažiga oodata kuni laps juba närviliseks muutub. Varu selleks iga päev aega, näiteks enne ja pärast vanniskäiku või mähkmevahetuse ajal.
Toitmise ajal vaata lapsele otsa
Lapsele otsa vaatamine loob tugevama sideme ning aitab tal kujundada oma minapilti. Kui sa toitmise ajal talle silma vaatad, on see pikaajaline intiimne kontakt, mis kaasneb muidu kaisutamise ja muu kehalise kontaktiga. Kui vahetad poolt, pakud talle vaadet teise nurga alt ja aitad arendada tema aju ja keha mõlemat poolt.
Musita oma beebit
Musitamine on intiimne tegevus ning kiindumuse märk, mis aitab teievahelist sidet tugevdada. Enamike lapsevanemate musil on võime “ravida” tervet rida haigusi ja “ai-ai”-sid.
Räägi oma lapsega ka eemalt
Üsna pea ununeb beebil see “mis silmist, see südamest” ettekujutus. Mõistes, et nende hooldaja on toast lahkunud, tekib paljudel beebidel hirm ning see hakkab tunda andma iga kord kui pead telefonile vastama või WC-sse minema. Varakult alustades saad seda hirmu vähendada. Kui toast lahkud, räägi temaga edasi ja nii annad teada, kuhu sa lähed või mida teed. Sa ei pea kõva häälega või energiliselt rääkima, talle piisab täiesti sinu hääle kuulmisest, mis kinnitab, oled ikkagi tema lähedal.
Ole kohal, kui laps ärkab
Sa ei pea elama äratuskella järgi või valvama lapse kõrval, millal ta üles ärkab. Kui tead, et su laps ärkab päeval umbes ühel ja samal ajab, tee see harjumuseks, et oled tema lähedal ja valmis teda kallistama kui ta ärkab. See on eriti tähtis lapse puhul, kes ärkab tihti nuttes või näib ärgates hirmunud. Kui ta teab, et sa oled lähedal, võib see teda rahustada.
Käige koos vannis
Siin on jällegi oluline kehaline kontakt, mis aitab tugevdada teievahelist sidet ja loob stabiilsuse ja usalduse sinu ja su lapse vahel. Sa ei pea temaga igapäev vannis käima, kuid see on lõbus toiming, mida ühiselt jagada.
Õpi mõistma lapse märguandeid ja neile reageerima
Igal beebil on oma märguanded, kuid mõned neist on universaalsed. Nad häälitsevad, matsutavad ja topivad näppe suhu, kui nad on näljased või hakkavad lõpuks nutma. Ajapikku õpid sa lapse märguannete tähendust mõistma kui pöörad tähelepanu, kuidas ta enne mähkmete vahetust, toitmist või magaminekut käitub. Kui oled kellegagi seotud, oled sa talle lähedane ja tunned teda. Sa tead, millal su parim sõber pahas tujus on, ja tead, kuidas tema tuju parandada. Sa tead, mis su partneri lemmiktoit on, ja tead aimata, millal ta seda tahta võiks. Sama kehtib su lapse puhul. Kui tunned oma last ja vastad tema märguannetele, lood usalduse ja turvatunde, et tema vajadustele reageeritakse ja tema ärevusseisundile leitakse leevendust. Sa ei pea end segaseks rabelema ja sekundi pealt lapse tuju järgi jooksma, kuid see on hea hetk verbaalse sideme loomiseks ja mõista andmiseks, et hakkad teda peagi toitma. Vastus annab talle mõista, et sa oled tema vajadusest teadlik ja et “abi on tulemas”. See annab sulle aega enne imetama hakkamist juua klaas vett või panna pudel valmis, enne kui tema märguanne muutub meeleheitlikuks nõudmiseks.
Ja viimane nõuanne – ignoreeri igaüht, kes süüdistab sind lapse ärahellitamises. Vastupidist tõestab see, kui laps on sinu armastuses piisavalt veendunud, et minna omapäi maailma avastama.
Allikas: IVillage.co.uk

Write A Comment