Väikelaps

Video: Kuidas lastele hügieeni õpetada?


Parim viis on alustada isikliku hügieeni põhitõdedega võimalikult vara, siis kui laps on alles väike ja õpialtis. Tõenäosus, et sinu kümneaastane rutiinselt kaks korda päevas hambaid peseks on suurem, kui oled seda õpetanud maast madalast. Luba lapsel vaadata näiteks kuidas sa ise hommikuti ja õhtuti hambaid ja käsi pesed, dushi all käid ja enda hügieeni eest hoolitsed. Lapsed õpivad ja jäljendavad oma pereliikmeid.
Võid teha värvilise postri, lisades sinna igapäevased tegevused, mida laps rutiinselt tegema peaks. Kasuta kleepse tehtud tegevuste premeerimiseks. Päevast päeva neid ülesandeid täites kinnitub selline mudel ning varsti teevad nad seda iseenesest mõistetavalt.
Õpeta lastele kätepesu, mis kestaks vähemalt 30 sekundit sooja jooksva vee all. Korralik kätepesu aitab ära hoida bakterite levikut ja ennetada nakkuseid. Võid osta koju meeldiva lõhnaga seepe, et seebipesu mõnusamalt sujuks. Eriti tähtis on käte pesemine enne söögi tegemist ja sööma hakkamist. Käsi tuleb kindlasti pesta ka pärast tualetis käimist, muidu kanname edasi kõik need bakterid, mis meil soolestikus elavad. Käsi tuleb pesta alati pärast õues käimist.
Seleta lapsele, kui oluline on suuhügieen. Lase tal valida endale sobiv hambapasta ja hambahari. Õpeta puhastama ka keelt ja regulaarselt puhastama hambaniiti.
Hoia asju lihtsatena. Võid ju oodata, et laps käiks vannis või dushi all, peseks hambaid ja kannaks puhtaid riideid, kuid ära eelda, et ta neid asju kogu aeg meeles peab. Sinu kohus on positiivselt juhendada ning tema oskusi lihvida.
Tee vanniskäimine lõbusaks. Laulge laule ja mängige vannis mänguasjadega. Õpeta lapsele puhtust läbi nalja ja rõõmu.
Imiku ja väiksema lapse vannitamist ära jäta liiga hilja peale. Laps on väsinud ja ta võib ainuüksi selle tõttu pesemisse trotslikult suhtuda.
Ära arvusta ega kritiseeri last. Pigem julgusta teda hügieeni eest paremini hoolt kandma.
Suhtu positiivselt. Ära karda lapsega rääkida isiklikust hügieenist nagu kehalõhn või halb hingeõhk. Ja ära unusta, sina oled eeskuju!

Write A Comment