Rasestumine

Suurenda oma võimalusi lapseootele jääda

Alljärgnevalt on kirja pandud mõned lihtsad soovitused, mida järgides saab suurendada rasedaks jäämise tõenäosust.

Suurenda oma võimalusi rasedaks jääda Foto: Tiina Luht/ www.fotograatsia.ee

Kaalukas probleem
Normaalse kehamassiindeksiga naistel on märkimisväärselt lihtsam loomulikul teel rasestuda kui üle- või alakaalus naistel. Miks ülekaalulisus ovulatsiooni ja viljakust mõjutab, pole täpselt teada, kuid tõenäoliselt on põhjuseks hormonaalne tasakaal ning probleemid insuliini ja glükoosi talumisega.
Kui soovid kaalus alla võtta, tuleks seda teha aeglaselt, sest järsk kaalulangus võib ohtu seada nii sinu kui su lapse tervise. Parima tulemuse tagab sihipärane ja stabiilne kaalulangus.
Maast lahti ja liikuma!
Viljakusele mõjub hästi ka regulaarne trenn. Sea eesmärgiks end iga päev vähemalt 30 minutit liigutada. Valitud tegevus peaks olema selline, mis paneks sind kergelt hingeldama ja higistama. Tugevalt ülekaalulistel soovitatakse alustada kõndimisega.
Käi kontrollis
Käi naistearstil ja laste kontrollida võimalikke suguhaigusi, sest mõned neist, näiteks klamüüdia, esinevad peaaegu ilma sümptomiteta, kuid võivad kaugele arenedes viljatust põhjustada. Laialt levinud bakteriaalne vaginoos võib suurendada nurisünnituse ja enneaegse sünnituse ohtu kuni viiekordselt.
Suitsetamine ja rasedus ei sobi kokku. Foto:www.feministe.us/Patrick Demanchelier

Loobu suitsetamisest
Suitsetajana võiksid teha kõik, et see halb harjumus maha jätta. Kui sa ei suuda kuidagi lõpetada, vähenda kogust. Päevas üle 10 sigareti suitsetaval naisel on viljakusprobleemide kojunemise tõenäosus kolm korda suurem kui mittesuitsetavatel naistel.

Ei alkoholile!

Püüa vältida alkoholi enne rasedaks jäämist või vähemasti esimesel trimestril, kui mitte kõik üheksa kuud. Alkohol koguneb tulevase ilmakodaniku kiiresti paljunevatesse rakkudesse ja võib seeläbi loodet kahjustada. Samuti on leitud, et nädalas alla viie ühiku alkoholi tarbinud naiste rasestumise tõenäosus oli kaks korda suurem kui nädalas üle kümne ühiku alkoholi tarvitanud naistel.
Puhka ja lõõgastu
Viljakusele mõjub halvasti ka üleliigne stress, mis pärsib suguhormoonide tootmist. Mõningadtel juhtudel võib tugeva stressi tagajärjel menstruatsioon ära jääda. Tugev stress ja ärevus võivad mõjutada ka viljakusravi tulemust. Võtke puhkuseks regulaarselt aega, isegi kui see on vaid laua tagant püsti tõusmine ja tassikese tee joomine, kiire lõunane jalutuskäik või õhtusöök sõbrannaga.
Vitamiinid appi
Söö foolhappelisandeid, tehes nendega algust kuu aega enne soovitud rasestumist. Foolhape on vajalik rakkude paljunemiseks, eriti varajases raseduses. Samuti kaittseb see last mitmete väärarendite eest. Mõnede teadlaste väitel suurendavad need ka viljakust, andes näiteks kaksikute puhul suurema lootuse, et mõlemad looted jäävad ellu ja arenevad. Ttoidulisandites ja rikastatud toiduainetes sisalduv sünteetiline foolhape on kergemini omastatav kui looduslik.

Ole ettevaatlik

Väldi mitte-vajalikke ravimeid, ravimtaimi ja teisi lisandeid, sest nende mõju ravimitele pole alati teada. Samas mõningaid ravimtaimi, näiteks mungapipart, kasutatakse viljakuse tõstmiseks, kuid enne nende tarvitamist tuleks alati konsulteerida arstiga.
Jälgi tsüklit
Naise kõige viljakamad päevad on ovulatsiooni ajal, mis peaks toimuma umbes 10-16 päeva pärast menstruatsiooni lõppu. Samas pole ovulatsiooni täpne toimumise aeg ennesutatav, isegi mitte regulaarse tsükliga naistel.
Teadlased uurisid 221 viljasutda sooviva naise menstruaaltsükleid ja leidsid, et tsükli kümnendal päeval algas ovulatsioon vaid 30 protsendil naistest. Enamikul algas ovulatsioon märkimisväärselt varem, teistel hiljem. Alla 10 protsendi naistest olid viljakad kogu tsükli vältel ja kuni kuus protsenti naistest olid viljakal ka sel päeval, mil pidi algama järgmine menstruatsioon.

Nõuandeid mehele:

  • Kanna laiu puuvillaseid boksereid, mitte kunstlikust materjalist valmistatud kitsast aluspesu. Need võivad sperma hulka vähendada kuni 20 protsendi võrra.
  • Söö antioksüdante, eriti C- ja E-vitamiini, betakaroteeni ja tsinki sisaldavaid toite ja toidulisandeid.
  • Loobu suitsetamisest. Suitsetavate meeste viljakus on mittesuitsetajate omast kuni poole võrra kehvem.
  • Vähenda alkoholi tarbimist. 40 protsenti viljakusprobleemidest on seotud mõõduka alkoholikoguse tarvitamisega.

Allikas: ivillage.com

Write A Comment