Blogi

Sünnituse valutustamine meditsiiniliste valuvaigistitega

Lihtsamad valuvaigistid nagu Analgiin või Ibuprofeen on liiga nõrga toimega ja tavaliselt neid sünnituse puhul ei kasutata, rohkem on kasu tugevamatoimelistest meditsiinilistest valuvaigistitest.
Paracetamoli ja Aspiriini kasutamisel tuleb olla ettevaatlik, kuna need preparaadid võivad põhjustada vere hüübimatust. Mõnikord kasutatakse sünnitusel ka No-Spa või Baralgiini süste, et vähendada lihaspingeid.
Petidiin
Petidiin on narkootiline valuvaigisti, mida süstitakse kas musklisse või pannakse pärasoolde küünal. Lisaks valuvaigistavale toimele võib Petidiin põhjustada iiveldust ja oksendamist, unisust ja kuivustunnet suus. Kuna see ravim läbib platsenta ja mõjub ka titale, ei kasutata Petidiini sünnituse oletataval kolmel viimasel tunnil, sest ravim võib pärssida beebi hingama hakkamist pärast sündi.
Mõnedes sünnitusmajades kasutatakse tugeva valu leevendamiseks ka tugevatoimelist valuvaigistit Tramadooli. Tramadooli toime ja kõrvalnähud on sarnased petidiinile. Veidi väiksem on südametegevust ja hingamist pärssiv toime.

Seljasüst ehk epiduraalanalgeesia

Epiduraalanalgeesia puhul viib narkoosiarst seljaaju ümbritsevate membraanide vahele kanüüli, mis jääb sinna kogu sünnituse ajaks. Peenike plastikkanüül kinnitatakse plaastriga seljale ja läbi selle manustatakse valuvaigistit vastavalt vajadusele. Sama meetodit kasutades on võimalik anesteesiat süvendades teha ka keisrilõiget.
Epiduraalanalgeesia puhul tuimestatakse kõhu allosasse ja jalgadesse viivad närvid. Valu kaob ning jalad muutuvad tuimaks ja võivad olla „nõrgad”. Sünnitaja ei tunne pissi- ega kakahäda ning võib tekkida vajadus tühjendada põit kateetriga. Ettevaatlik tuleb olla pesemisel! Kuna nahk ei tunne kuuma ega külma, katsu alati enne käega, kui suunad veejoa alakehale.
Epiduraali plussid: ema ei tunne valu, saab puhata, rahulikumalt ja sügavamalt hingata. Emal on vähem sünnitusteede traumasid. Vähem traumaatiline on sünniteede läbimine ka lapsele ja sellest johtuvalt on vastsündinule antav apgari hinne kõrgem.
Epiduraali miinused: sünnitaja piiratud liikumisvabadus. Mõnikord võib jalgade tundlikkus kaduda täiesti, nii et sünnitaja ei suuda seista ega käia ning vajab ka külje keeramisel ja istuma tõusmisel abi. Kõige enam sõltub see kasutatavast ravimist, aga ka sünnitaja individuaalsest reaktsioonist.
Epiduraalanesteesia juhend näeb ette tilguti kasutamist, sest epiduraalanesteesia võib oluliselt alandada vererõhku või põhjustada allergilist reaktsiooni. Vajalik on vedeliku ülekanne ja veenitee olemasolu, et vajadusel kiiresti ravimeid veeni süstida. Nii et isegi siis, kui jalgade liikuvus ei ole pärsitud, on liikumise võimalused piiratud tilgutivooliku pikkusega.
Epiduraal katkestab energeetilise ja tunnetusliku sideme ema ja lapse vahel. Ühelt poolt ei võta ema enam vaistlikult lapse jaoks sobivamaid asendeid ja vajalik on tita seisundi sagedasem monitooring (KTG). Teisalt aga ei saa ema takistada vastsündinu liikumist sünnitusteedes, nagu see mõnikord valustressist tingituna tahtmatult juhtub.
Kuna valul on sünnituse edenemisel oma roll, on sageli pärast epiduraalsüsti tegemist vaja sünnitustegevust toetada, tilgutades veeni Oxytocini. Statistikast tuleb välja tõsiasi, et epiduraalanalgeesiat kasutades on tõusnud ka vaakumpumba kasutamise ja keisrilõigete sagedus. Epiduraali sagedasemate tüsistustena on nimetatud pea-ja seljavalu.
Naerugaas
Naerugaasi hingatakse sisse läbi narkoosimaski, mida sünnitaja hoiab nii, et see katab suu ja nina. Naerugaas teeb uniseks, uimaseks ja leevendab valu, aga võib põhjustada ka peapööritust. Valude vahel tuleks mask näo eest ära võtta ja hingata tavalist toaõhku. Kui tuleb uus valuhoog, hingata läbi maski hapniku ja naerugaasi segu. Pidevalt naerugaasi hingates võib end päris narkoosi hingata, nii et pärast ei mäleta sellest perioodist midagi.

Paratservikaalne blokaad

See on süst, mis tehakse emakakaela, tupe ja lahkliha tuimestamiseks. Süstitakse lokaalanesteetikumi (nagu hambaarstil) otse valutatavasse kohta – emakakaela lähedusse. Puuduseks on see, et kuna kaob sünnitusteede tundlikkus, kaob ka pressitunne ja väljutusperiood võib venida pikemaks.
Steriilse vee paapulid ehk aquablokaad
See ei ole tegelikult meditsiiniline valu vaigistamise viis, kuna naha alla nimmepiirkonda või kõhu allaossa süstitakse tavalist destilleeritud vett. Süstide toime on reflektoorne. Süstekohas tekib terav kirvendav valu ja kuumatunne, mis hajutab umbes 60-90 minutiks oma teravuse tõttu sünnitusvalud.
Allikas: Ingrid Kaoküla, Eesti Ämmaemandate Ühing, Ämmaemanduskeskus

Write A Comment