Sünnitusest räägitakse kui kolmes etapis protsessist, millest esimene ehk emaka avanemine on kõige pikem – esmasünnitajal võib väldata lausa 12-14 tundi.
Esimene etapp – emaka avanemine
Sünnituse esimene etapp algab tuhude ehk emakalihase kokkutõmmetega, mis alguses on nõrgad, kuid muutuvad emakakaela avanedes ja lühenedes järjest tugevamaks. Samal ajal vajub laps allapoole ning surub emakakaelale.
Sünnitustegevus kiireneb, kui emakas on umbes 7 cm avanenud. Tuhud muutuvad tugevamaks ning sagedamaks, nii et neid on raske eristada. Emakakaela avanemine on sünnituse kõige pikem etapp, milleks kulub esmasünnitajal keskmiselt 12-14 tundi.
Emakakaela avanemisele ise kaasa aidata ei saa, kuid valu võib leevendada liikumine, asendite vahetamine, jalutamine ja soe dušš. Abi võib olla ka masseerimisest. Ära unusta rütmilist hingamist, samuti proovi tuhude vahepeal puhata. Kui oled rahulik ja lõõgastunud, avaneb ka emakakael kiiremini.
Esimene etapp lõpeb sellega, kui emakael on täielikult avanenud (täielikuks avatuseks loetakse 10 cm) ning laps saab liikuda vaagnasse. Nüüd algab sünnituse kõige suuremat pingutust nõudev etapp ehk lapse väljutamine.
Teine etapp – väljutusperiood
Kui emakakael on täielikult avanenud ja beebi alla laskunud, algavad pressid. Laps liigub läbi sünnitusteede ning sa tunned üha tugevamat survet, mis võib panna sind hinge kinni hoidma. Üldiselt annab su keha märku, millal peaksid pressima, kuid vahest võib ämmaemand julgustada kõvemini pressima, selgitades, millal seda teha. See saab üsna ruttu selgeks.
Presside vahepeal katsu lõdvestuda ja puhata, et järgmiseks pingutuseks jõudu koguda. Laps võib sündida paari tuhuga, aga vahest võib see võtta ka mitu tundi. Seda protsessi on võimalik kiirendada, kui sisendad endale, et saad hakkama ja et peagi on laps käes. Sünnituse kõige valusam moment on beebi pea väljumine, kuid õnneks kestab see väga lühikest aega. Sellega on sünnituse raskeim osa möödas ning ämmaemand ütleb, millal viimast korda pressida, et ka lapse õlad ja ülejäänud keha välja aidata.
Kui lapsega on kõik korras, astetakse ta ema kõhule, mis on turvaline paik uue ümbrusega harjumiseks. Kehasoojus ja südamelöögid annavad lapsele kindla tunde ning esimene kontakt on loodud. Lapse nabanöör lõigatakse läbi ning ta viiakse mõõtma ja riietama.
Kolmas etapp – platsenta sünnitamine
Sünnituse viimane etapp, platsenta väljutamine, toimub 10 -30 minutit pärast lapse sündi. See on ebahuvitavam kui sünnituse eelnevad etapid, kuid kuulub siiski asja juurde. Emakas tõmbub kokku, mis tähendab, et sa pead platsenta väljutamiseks veel paar korda pressima. Vajaduse korral tehakse süst, mis aitab emakal kiiremini kokku tõmmata ja veritsust vähendada. Kui sünnituse käigus tuli teha lahklihalõige või tekkis muid rebendeid, õmmeldakse need kokku.
Erinevate allikate põhjal
Sünnitus
2 kommentaari
Pingback: 34. nädal | Perekool
Pingback: 37. nädal | Perekool