Sünnitus

Pärast sünnitust taas saledaks

Raseduse ajal kogunenud kilod on visad kaduma. Foto: Dreamstime

Millal noore ema kaal taas normi läheb? Kõik sõltub sellest, kui palju ta raseduse ajal juurde on võtnud. Aasta pärast lapse sündi soovivad naised kaalust alla võtta keskmiselt 1,5 — 4 kilo.
10-15% noortest emadest on aga kogunud raseduse ajal 7-10 liigset kilogrammi. Järgides mõningaid reegleid, võib üpris kiiresti oma endise vormi tagasi saada.
Nälgimiseks on vale aeg
Rinnaga toitev ema peab unustama igasugused dieedid, nälgimise ning koormusvabad päevad. Tema toit peab tingimata sisaldama valke, rauda ja kaltsiumit. Valgud peavad olema nii taimset kui ka loomset päritolu. Rauda leidub rikkalikult madalakalorilises tatras.
Muide, rauadefitsiidi puhul ei ole peaaegu üldse võimalik alla võtta. Ka ilma kaltsiumita ei saa hakkama. Kõige enam võib seda leida piimasaadustest, juustust ja kalast.
Väga tähtis on ka kinni pidada õigest päevarežiimist. Ebaregulaarse söömise puhul püüab organism varuda tagavara rasvaladestuste näol. Palju kasulikum on süüa sageli — vähemalt 4-5 korda päevas, väikeste portsjonite kaupa. Õhtusöök peab lõppema vähemalt 4 tundi enne magamaheitmist.
Ning otse loomulikult peab saledust ihkav ema hoolitsema selle eest, et saaks end korralikult välja magada.
Vähem kaloreid!
Igapäevase toidu kalorsus ei tohi ületada 1500 — 2000 kcal. See ei tähenda aga, et tuleb täielikult loobuda maitsvast ja meeldivast toidust. Keelatud sööki ei ole olemas, on olemas vaid ajutised piirangud.

  •  Rasvu ei tohi noore ema igapäevases kalorihulgas rohkem olla kui 1⁄4.
  •  Liha on soovitav süüa vaid kord päevas, kuid värsked ja hautatud või keedetud köögiviljad peaksid laual olema iga söögikorra ajal.
  •  Kasuks tulevad rasvatud või väherasvased piimatooted.
  •  Väga kasulikud on teraviljatooted, mis soodustavad organismi puhastumist šlakkidest — veega keedetud pudrud, pruun riis, täisteraleib jms.
  •  Magusat oleks parem vältida, kuid väga suure magusanälja võib kustutada sefiiri, marmelaadi või pastilaa abil. Täielikult tuleb loobuda pähklitest ja igasugustest seemnetest — neid süües ei märkagi kogust, samas leidub neis hulgaliselt rasva.
  •  Poes müügil olevate mahlade asemel sööge värskeid puuvilju (1 liiter apelsinimahla sisaldab tervelt 900 kcal, üks kilo apelsine aga kõigest 400) . Vahe on üsnagi märgatav.. Rinnaga toitev ema peab täielikult loobuma alkoholist — see on enesestmõistetav. Kui ta aga mingil põhjusel ei toida rinnaga, siis tuleb meeles pidada, et piiritusjoogid on väga kaloririkkad ning tõstavad ka isu.

Sportima!
Sünnitusjärgne füüsiline koormus, eriti kui naine tahab kiiresti endist vormi taastada, on hädavajalik. Aktiivse liikumisega võib alustada juba kaks nädalat pärast sünnitust.
Selle asemel, et istuda pargis pingil, ajakiri käes, või lobiseda teiste emadega, võib aktiivselt käia, kusjuures vähemalt tund aega päevas. On emasid, kes teevad pargijooksu lapsega jalutamise ajal. Miks ka mitte?
Piisav kogus kaloreid põletatakse ka koduseid töid tehes — koristades, toitu valmistades.
Umbes kuu aega pärast sünnitust võib alustada tõsisema sportimisega. Spordisaalides leidub kindlasti just noortele emadele sobivaid rühmi. Väga kasulik on võimlemine palliga. Sellega võib harjutusi teha ka koos lapsega.
Esimesed sportimise tulemused annavad endast märku umbes pooleteise kuu pärast. Kõhnuda ei tohi liiga kiiresti — optimaalne kaalukaotus nädalas on 250 — 500 grammi.
Allikas: DELFI Naisteleht

Write A Comment