Sünnituse protsess

Sünnituse esilekutsumine – miks ja kuidas seda tehakse?

Sünnituse esilekutsumiseks on mitu põhjust, kuid ennekõike tehakse seda meditsiinilistel kaalutlustel, sest protseduuriga seonduvad teatud riskid.
Peamisteks põhjusteks on probleemid ema tervisega (kõrge vererõhk, diabeet, põletik, vms), mure loote pärast või üle 42. nädala kantud rasedus.
Mis on sotsiaalne sünnituse esilekutsumine? Sotsiaalne esilekutsumine tehakse vastavalt arsti, ämmaemanda või perekonna soovile. Põhjuseks võib olla soov sünnitada konkreetse arsti järelvalve all, saada lapsega maha enne teatud sündmust või lihtsalt soov sünnitada laps teatud kuupäeval. Esilekutsumisega seotud riskide tõttu sellistel põhjustel sekkumist ei pooldata.
Millised on sünnituse esilekutsumisega seotud riskid?
• Suurem risk sünnitada enneaegselt, isegi kui tähtaeg on käes
• Platsenta rebenemine
• Loote distress
• Emaka rebenemine
• Suurem keisrilõike oht
• Suurem sekkumise tõenäosus (valuvaigisti kasutamine, loote jälgimine monitorilt jms)
Kui esilekutsumine on tingitud meditsiinilistest põhjustest, kaalub selle vajadus riskid üles.
Kuidas sünnitust esile kutsutakse?
Variantideks on:
• Lootekoti avamine
• Oksütotsiini süst (Oksütotsiin on hormoon, mis tugevdab emakakontaktsioone viies seega sünnitust edasi. Sama hormoon paneb sünnitusjärgselt piima voolama ning on tuntud ka nn mõnuhormoonina, kuna tekib kehas vahekorra ajal)
• Prostaglandiini kasutamine (Prostaglandiin on hormoon, mis pehmendab emakakaela)
Sünnituse esilekutsumine meditsiiniliselt
Looteveepõie avamine ehk amniotoomia
Kasutades haaki meenutavat instrumenti, teeb arst lootekoti sisse väikese augu, kust looteveed välja tulevad. Kuna lootekotis pole närve, ei tohiks see protseduur olla valusam kui tavaline günekoloogiline läbivaatus. Mõte seisneb selles, et tavaliselt algavad pärast lootevete tulemist tuhud.
Plussid: Ei kasutata medikamente, lisaks oled võimeline veel ringi liikuma.
Miinused: Kui tuhud ei alga, tuleb sekkuda muid meetodeid kasutades. Näiteks oksütotsiini süsti puhul võib lootekotti tekkida põletik. Beebi turvavooder kaob ja harva võib isegi juhtuda, et nabanöör vajub ette ja tuleb teha erakorraline keisrilõige. Ühtlasi eeldab lootekoti lõhkumine lapse sündimist kindlaks määratud aja jooksul, sest laps ei tohi kaua veeta olla.
Pitocin ehk oksütotsiini süst

Oksütotsiini süstitakse veeni, et algaksid tuhud.

Pitocin on kunstlik variant keha poolt toodetavast oksütotsiini nimelisest hormoonist. Sõltuvalt sinu keha taluvusest süstitakse oksütotsiini veeni, et algaksid tuhud. Üldiselt suurendatakse ravimi kogust iga 30 minuti tagant, kuni tuhud muutuvad regulaarseks ja käivad kindla mustriga. Vahel aidatakse kaasa ka looteveepõie avamisega. Oksütokiini andmine ei tähenda, et sünnitus hakkab pihta samal päeval.
Plussid: Veidi lihtsam kontrollida kui näiteks lootekoti avamist, sest vajadusel saab ravimi manustamist lõpetada, kui ema näiteks puhata tahab.
Miinused: Võib põhjustada lootel stressi. Tuhud ei pruugi alata. Kui tuhud tekivad, võivad need kesta liiga kaua või neid võib olla liiga palju. Potentsiaalsete riskide tõttu ei kasutada oksütotsiini sünnituse esilekutsumiseks ilma konkreetsete meditsiiniliste näidustusteta.
Prostaglandiini geelid või küünlad
Kasutatakse üldiselt siis, kui emakas pole sünnitamiseks valmis ehk küps (näiteks on avanenud vähem kui 3 cm). Geeli võib kasutada ainsa esile kutsuva vahendina, ent tihti tehakse seda 6-12 tundi enne oksütotsiini manustamist. Sageli geelitatakse emakaela õhtu/öö jooksul rohkem kui ühel korra, üldiselt 4-6 tunnise intervalliga kuni kolm tundi päevas. Geeli kasutamine ei tähenda, et sünnitus kohe pihta hakkaks.
Küünal paigaldatakse emakakaela või selle lähedusse läbivaatuse käigus.
Plussid: Mida vastuvõtlikum emakakael, sest väiksema tõenäosusega esilekutsumine läbi kukub. Mõnikord piisab vaid geelist, teinekord viiakse ka oksütotsiini veeni. Protseduur ei nõua haiglasse jäämist.
Miinused: Sünnituse kujunemine aktiivseks võtab kauem aega, mis võib olla närvesööv, kui pead kogu selle aja haiglas veetma. Mõnedel naistel tekitab ravim iiveldust või peavalu. Veidi nõrgatoimelisem kui oksütotsiin, kuid raskemini kontrollitav. Mõni prostagaldiin on varustatud nööriga, nii et tuhude tekkimisel saab selle välja tõmmata.
Misoprostool (prostaglandiini analoogia)
Tablett, mis asetatakse emakaela lähedusse või manustatakse suu kaudu. Kasutatakse rohkem siis, kui emakas ei ole veel sünnitamiseks valmis. Ei tähenda, et sünnitus kohe pihta hakkaks.
Plussid: erinevalt oksütotsiinist ei pea sa voolikute otsas rippuma. Võib kasutada ka üksinda. Mida aktiivsem emakas, seda väiksema tõenäosusega meetod alt veab. Pole nii tülikas kui küünla või geeli kasutamine.
Miinused: Paljud vajavad lisaks ka oksütotsiini süsti või teiste meetodite kasutamist. Võib viia väga kiire sünnituseni ja võib põhjustada emaka liiga ägedaid kokkutõmbeid. Viimasel ajal on hakatud uskuma, et misoprostool ei sobi emadele, kes eelnevalt on sünnitanud keisrilõikega ja soovivad nüüd vaginaalset sünnitust. Täpsema info saamiseks räägi sellest oma arstiga.
Sünnituse esilekutsumine meditsiiniliste vahenditeta
Kodune esilekutsumine
Ka kodus on sünnituse esilekutsumiseks mitmeid võimalusi, mis varieeruvad nibude stimuleerimisest ja suguühtest kuni söödavate ravimtaimede ja toitudeni. Enne kui asud ise sünnitust esile kutsuma, aruta sulle huvi pakkuvad meetodid arstiga läbi.
Paljud naised proovivad neist ühte või kõiki, kuid kõikidel naistel ei hakka nende tulemusel sünnitustegevus:
Enne kui asud ise sünnitust esile kutsuma, aruta sulle huvi pakkuvad meetodid arstiga läbi.

• Kõndimine
• Seks
• Orgasmi saamine partneriga või ilma
• Nibude hellitamine
• Vürtsikad toidud, õliga tehtud salatid
• Pingutust nõudvad tegevused
• Visualiseerimine
• Kastoorõli
• Teatud ravimtaimed ja homöopaatia
• Massaaž
Plussid: Üldiselt on vähem sekkumist ja väiksem keisrilõike oht. Meetodid on erinevad, ent üldiselt need ei toimi, kui keha ega laps pole selleks valmis. Kergem teha ja ema ei pea nii palju muretsema.
Miinused: Tagajärjed võivad olla tõsised, eriti kui sünnitus pole täis kantud ja beebi pole veel valmis sündima. Paljud vananaiste soovitused, nagu näiteks kastoorõli tarvitamine, üldiselt ei tööta ja võivad tekitada võimalikke komplikatsioone, k.a mekooniumi sattumist lootevette, loote distressi, jne. Enne nende meetodite kasutamist konsulteeri alati arstiga.
Esilekutsumisest üldiselt
Paljudel puhkudel kutsutakse sünnitus esile, kui rasedus on üle kantud. Tihti on aga tegemist ebavajaliku esilekutsumisega, sest viimasel ajal läbiviidud uuringud on näidanud, et laps peaks tegelikult sündima pärast 40. rasedusnädalat. Eestis loetakse ülekantud raseduseks rasedust, mis on kestnud üle 42 nädala.
Vahel kasutatakse esilekutsumist siis, kui naine on varem keisrilõikega sünnitanud ja soovib nüüd vaginaalset sünnitust, või kui kardetakse, et laps on väga suur. Paljud uuringud on näidanud, et need pole esilekutsumiseks ilmtingimata head põhjused, eriti kui emakas pole veel küps.
Paljud üllatuvad, kui avastavad, et nii paljudest meetoditest ei pruugi mõne naise puhul toimida mitte ükski. Mõned naised kardavad esilekutsumist mitmetel põhjustel, näiteks peljatakse võimalikku keisrilõike ja valuvaigistite vajadust. Sageli kardetakse ka esilekutsumise põhjust, eriti kui see on seotud lapse tervisliku seisundiga.
Sünnituse esilekutsumine ei pruugi olla valusam kui loomulik sünnitus. Valu tugevus sõltub pigem esilekutsumise põhjusest, kasutatavast meetodist ja sellest, kas sinu liikuvus on piiratud. Mõni naine teeb esilekutsumise läbi ja sünnitab siiski ilma abita. Kui arst soovitab sulle esilekutsumist, uuri täpselt järgi, miks ta seda soovitab, kuidas seda tehakse, mis juhtub ebaõnnestumise korral ja kas oleks võimalus sellest loobuda.
Nagu näha, pole esilekutsumise kui küllaltki levinud protseduuri osas üht kindlat soovitust. Nagu iga meditsiiniliselt vajaliku sekkumise puhul, on ka esilekutsumise jaoks oma aeg ja koht. Isegi kui arstid pole alati ühel nõul, peaks esilekutsumine aset leidma siiski vaid meditsiinilistel põhjustel.
Allikas: www.pregnancy.about.com

1 Comment

  1. Mina hakkan varsti juba kolmandat sünnitama ja ausalt öelda ei oskagi öelda mida eelistaksin, aga kindlasti mitte keisrit 🙂 Minu esimene laps sündis ise ja just paar päeva enne seda kui pidin minema saatekirjale järgi, et esilekutsumine teha 🙂 Teine laps kutsutigi esile ja pean mainima, et võrreldes esimese sünnitusega, teisega neid valusid ei olnud mida ma mäletasin. Valud hakkasid ühtlaselt ja täisavatus tekkis kahe tunniga ja veel 25min hiljem sain juba vaadata kuidas isa ja tütar tutvust teevad 🙂 Ja minu valulävi on väga väike 🙂 Mul ei oleks mitte midagi selle vastu kui ka kolmas tuleb esilekutsumisega, sest praegu on Minul 38+ nädalaid ja käimine on kohutavalt raske ja valus ning lisaks ma kahtlen, et beebi üldse õiges asendis on – tunne on selline imelik nagu Ta oleks diagonaalselt ja viimased nädal aega on valud hooti…

Write A Comment