Lisaks sellistele plussidele nagu paksud juuksed ja õitsev jume kaasnevad rasedusega ka siseelundite nihkumine ja hormoonide tulv.
Ebamugavustunne, mida põhjustavad rindkeresse surutud magu ja muud harjumuspäratutes kohtades paiknevad siseelundid, tekib enamasti alles raseduse lõppjärgus, kui laps on suurem, kuid hormonaalsed muutused võivad avalduda juba ka raseduse algstaadiumis, põhjustades meeleolu kõikumist ning tekitades ohvris tunde, et ta ei valitse oma emotsioone.
Mitmeid rasedusega kaasnevaid väiksemaid probleeme saab leevendada tervisliku toitumisega – viis puu- ja köögiviljaportsjonit päevas – ning kehalise aktiivsusega. Sageli on nende näol tegemist esimeste märkidega selle kohta, et naine on rase.
Selliste märkide hulka kuuluvad järgmised:
- iiveldus või vastumeelsus toidu suhtes, mida naine varem nautis
- metalne maitse suus
- kõhukinnisus
- kurnatus
- hellad ja paisunud rinnad
Paljud neist probleemidest püsivad kogu raseduse jooksul ning nendele lisandub teisigi.Vaid vähesed naised pääsevad kõigist alljärgnevatest vaevustest.
Hommikune iiveldus:
Leidub mitmeid teooriaid selle kohta, miks mõned naised kannatavad hommikuse kohutava iivelduse all ning teised sellest suures osas pääsevad, kuid üks olulisi tegureid on tõenäoliselt organismi reaktsioon hormonaalsetele muutustele.
Seda vaevust, mis varieerub südamepööritusest pideva oksendamiseni, võib esineda kellaajast hoolimata ning ka kogu päeva vältel.
Mõnda naist kimbutab hommikune iiveldus kogu raseduse ajal, kuid üldjuhul kestab see esimesed kolm raseduskuud.
Arvatakse, et oma osa on stressil ja toitumisel, iseäranis rasvasel või vürtsikal toidul.
Paljud naised kardavad, et kui nad ei suuda iivelduse tõttu süüa, kahjustab see loodet, kuid uuringud näitavad, et see hirm on alusetu.Kannatab ainult ema ise.Nagu üks arst ütles: “Laps elab selle üle.”Vaevust on võimalik leevendada, süües regulaarselt ja väikeste koguste kaupa, tarbides ohtralt vedelikke, vähendades kehalist koormust ja vältides iiveldust tekitavaid toiduaineidArstid soovitavad hommikuse iivelduse all kannatavatel naistel enne voodist tõusmist midagi juua, näiteks magusat teed, ning süüa kuiva röstsaia.
Kui naine ei suuda toitu üldse sees hoida, peaks ta rääkima oma perearstiga.
Kõhukinnisus ja hemorroidid:
Raseduse ajal imendub soolestikku rohkem vedelikke ning toit liigub sisikonnas aeglasemalt edasi.See võib viia kõhukinnisuseni, mis omakorda võib põhjustada hemorroide ehk pärakust väljaulatuvaid mügarikke, mis veritsevad ning tekitavad valu ja sügelust.Hemorroidide teket võivad soodustada ka rasedusaegsed hormoonid, mis lõdvendavad veene.
Naised, kes peavad võtma rauatablette, võivad avastada, et see süvendab probleemi.Rasedatel naistel, keda vaevab kõhukinnisus, ei soovitata kasutada lahtisteid.Selle asemel tuleks arstide sõnul süüa palju puu- ja köögivilju, tegeleda regulaarselt füüsilise treeninguga, vältida pikka aega ühe koha peal seismist ning tarbida ohtralt vedelikke.Apteekides on müügil ka kreeme ja ravimküünlaid hemorroididest põhjustatud ärritusnähtude leevendamiseks.
Allikas: Meelespea.net
1 Comment
Õnneks on need hädad tita sünniga kõik unustatud…vaid hemorroidid võivad veel hullemaks minna.