Rasedus

Rasedusdiabeet

raseda-toitumineRasedusdiabeet on haigus, mille korral veresuhkru tase on raseduse ajal ebanormaalselt kõrge. Kui keha ei tule toime topeltkoguse insuliini tootmisega ja glükoos ladestub verre, kujunebki rasedusdiabeet.
Arvatakse, et rasedusdiabeet on tingitud platsentas sisalduvatest hormoonidest, mis pärsivad ema keha poolt toodetud insuliini toimet. Erinevalt tavapärasest diabeedist peaks rasedusdiabeet tavaliselt pärast lapse sündi taanduma.
Kuidas diabeet rasedust mõjutab?
See sõltub paljuski sellest, kuidas enda eest hoolitseda. Hoolikalt diabeeti kontrolli all hoides teed lapse jaoks kõik endast sõltuva. Kõrge glükoosisisaldus kandub edasi ka lapsele ja kuna tema saab rohkem energiat, kui ära kulutab, ladestub see tema kehal rasvana. Seega on oht, et rasedusdiabeeti põdeval naisel sünnib eriti suur laps.
Mõned teadlased usuvad, et suured imikutel on hiljem kalduvus rasvumisele. Täiskasvanuna ohustab neid ka suurem risk haigestuda diabeeti.
Enne rasedust diabeedi all kannatanud naiste imikuid ohustavad suuremad terviseprobleemid – eriti, kui rasedus-eelset diabeeti jälgiti halvasti.
Keda rasedusdiabeet ohustab?
Peamiselt ohustab see naisi, kes on eelnevalt rasedusdiabeeti põdenud või kes on eelnevalt sünnitanud suurekaalulise lapse.
Lisaks ohustab rasedusdiabeet ka:
• Ülekaalulisi naisi (kelle kehamassiindeks on üle 30)
• Vanemaid naisi (vananedes suureneb kõigil oht diabeeti haigestuda)
• Naisi, kelle üks vanem või õde-vend on diabeetik
• Aasia-India, Aafrika-Kariibi või Lähis-Ida päritolu naisi
Kuidas rasedusdiabeeti ära tunda?
Probleem ei ilme tõenäoliselt enne, kui sulle vastavad analüüsid tehakse. Mõnedel üksikutel naistel esinevad sümptomitena tugev janu ja ebaharilik väsimus.
Kuidas rasedusdiabeeti ravitakse?
Ämmaemand või raviarst annab sulle nõu, kuidas kontrollida veresuhkrut vähema magusa tarbimise ja kofeiini sisaldavate jookide joomisega. Samuti peaksid koostama menüü, mis sisaldab sagedaid, kuid kergeid toidukordi, mis ei ole kehale koormavaks.
Mõnedel naistele, kelle diabeeti ei saa dieedi ja trenniga kontrolli all hoida, võidakse kirjutada välja insuliinisüstid. Hoolimata diabeedi raskusastmest jälgitakse sinu last tähelepanelikult ja võimalik, et sulle soovitatakse regulaarset ultraheli. Mõnede ekspertide meelest on selline jälgimine ebavajalik ja tekitab emas kindlustunde asemel pigem ärevust.
Kas trenn aitab?
Jah. Piisav füüsiline pingutus on väga oluline. Uuri arstilt soovitatava koormuse kohta. Trenn aitab hoida veresuhkru taseme kontrolli all ja väidetavalt aitab enne rasedust tehtud trenn ka raseduseaegset diabeeti ennetada.
Mida teha, kui olen eelnevalt diabeetik?
Kui põed diabeeti ja planeerid rasestumist, tee kindlaks, et enne rasedaks jäämist oleks sinu veresuhkru tase kindlalt kontrolli all. Kõrge veresuhkur raseduse esimesel kolmel kuul võib põhjustada probleeme loote arengus. Tõenäoliselt loetakse sind kõrge riskiga rasedaks, ent hoides oma veresuhkur kontrolli all, ei pruugi see veel ilmtingimata probleeme tähendada.
Kas diabeet püsib ka pärast lapse saamist?
Umbes kolm kuud pärast lapse sündi soovitatakse sulle glükoositaluvustesti ja väga tõenäoliselt on sinu veresuhkur selleks ajaks normaalne. Samas kui oled kord rasedusdiabeeti põdenud, ohustab sind risk haigestuda diabeedi ka hilisemas elus. Hilisem diabeedi kujunemine ohustab ka neid naisi, kes enne rasedust või raseduse ajal kannatasid ülekaalulisuse all.
Allikas: www.babycentre.co.uk / www.diabetes.org

Write A Comment