Blogi

Ole ise parim fotograaf lapse sünnipäeval

Laste sünnipäevad on tegevust ja naeru täis üritused, kus jäädvustamisväärseid hetki leiab igal sammul. Siin mõned fotograafide soovitused, kuidas peost tõeline fotoreportaaž teha!

Soovitused on kokku pannud Tiina Luht Fotograatsia fotostuudiost.

ENNE SÜNNIPÄEVA
1. Tee nimekiri hetkedest, mida soovid kindlasti pildile püüda: sünnipäevalaps, perepildid, külaliste saabumine, tort, kaunistused, jne. Nii on kindel, et kõige olulisemad fotod tehtud saab! Tee sünnipäevalapsest pilti enne peo algust, samuti võiks võimalikult varakult ära teha perepildid.
2. Kontrolli tehnikat: Kontrolli, et aku oleks laetud ja mälukaardil piisavalt ruumi (tõmba varasemad pildid arvutisse) – nii väldid võimalust, et tordilõikamise ajaks pole enam midagi, millega seda jäädvustada.
3. Jäädvusta sünnipäeva reportaaži vormis, st püüa pildile päeva kõige olulisemad tipphetked – külaliste saabumine, mängud-tegevused, küünalde puhumine ja tordi lahtilõikamine. See võimaldab hiljem peo meeleolu ja kulgu terviklikult edasi anda.
4. Võimalusel leia inimene, kes vastutaks piltide eest. Võid küll lootma jääda, et igaüks pildistab ja kokku tuleb hulganisti materjali, aga enamasti lõpeb see kurvastusega, et midagi olulist jäi ikkagi pildile saamata. Kui tegemist on eriti olulise verstapostiga ja/või väga põhjalikult planeeritud teemapeoga, tasuks mõelda fotograafi palkamisele – nii on kindel, et põhjalikke ettevalmistusi jõudnud pidu ka vääriliselt piltidele saab! Väiksemate ürituste puhul palu teenet fotoarmastajast sõbralt/tuttavalt.
PILDISTAMISEL PEA MEELES:

Amatööride suurim viga on see, et pildile jäetakse liiga palju tühja ruumi ja segavaid asju.

5. Lasku lapse tasandile. Laste pildistamisel reegel number üks! Lapsed on pisikesed ja enda perspektiivist peanuppe pildistada ei ole eriti lahe. Vajadusel kükita/istu põrandale/viska kõhuli, et kaamera oleks lapse silmadega ühel kõrgusel.
6. Pildista! Kiiresti! Lapsed on väledad ja hetked ei anna oodata – enne kui sa aru saad, on nemad juba järgmises kohas järgmiste tegevuste juures. Kindel viis on päästikunuppu pooleldi all hoida ja pildistatav juba varakult ära teravustada, et lahe moment kaamera mõttetöö tõttu jäädvustamata ei jääks.
7. Külalised laua ääres. Selle hetke võiksid kindlasti jäädvustada – võimalusel kõrgemalt (nt tooli otsast). Saad korraga pildi kõigist külalistest ja ilusti kaetud lauast.
8. Arvesta, et perepildid ja sünnipäevalapse portreed võiksid ära teha enne külaliste saabumist või kohe peo alguses. Selle toreda päeva emotsioonid kurnavad väikesed lapsed päris ära ja nutva-väsinud-mossis pidulise pilt ei ole võrreldav naeratava ja ootusärevuses sünnipäevalapse omaga.
9. Jälgi tausta! Enne pildi tegemist vaata, et pildistatava taga olev taust oleks puhas, ilma häirivate objektideta. Vajadusel tõsta asju ümber!
10. Eelista varjatud võtteid poseeritud piltidele! Poseeritud pilte saad igal ajal, aga võimalusel püüa tabada lapsi tegevuses, olgu mängimine, söömine või kingituse avamine. Need on spontaansed hetked, mis tavaliselt toovad laste nägudele tuhandeid ilmeid – mida siis veel pildistada kui mitte neid!
11.Lähivõtted. Amatööride suurim viga on see, et pildile jäetakse liiga palju tühja ruumi ja segavaid asju. Kui soovid pilti lapsest, keskendu temale – see, mis taustal toimub, ei ole oluline – tähtis on pildil olev modell! Parimad hetked lähivõteteks on näiteks kingituste avamine, küünalde puhumine ja tordi lahtilõikamine.
12. Tee grupipilt! Inimeste ühispildile kamandamine võib tunduda tüütu, aga hiljem on väga tore meenutada, kes külas olid ja kui palju neid oli. Kui tegemist on teemapeoga, võiks seda kindlasti ka pildil jäävustada. Kaasaegsed mänguasjad ei pruugi hetkel tunduda olulised, aga vanemaks saades on tore meenutada, millega tol ajal mängiti.
13. Ära unusta külalisi. Sünnipäevalaps on küll tähelepanu keskmes, aga oluline on jäädvustada piltidele ka külalised, sh õed-vennad ja head sõbrad. Püüa tabada toredaid hetki ühistest tegemistest ja mängudest.
KUI SÜNNIPÄEV ON LÄBI

14. Tõmba pildid arvutisse! Kuigi lihtne, tundub fotode arvutisse laadimine äärmiselt tüütu. Siiski tasuks see enne ära teha, kui keegi need olulised hetked kogemata kaardilt ära kustutab!
15. Pane pildid albumisse! Jällegi on mugav hoida faile arvutis, aga ilma tagavarata võid ühel hetkel täiesti kogemata ilma olla. Paberfotod tagavad selle, et toredad mälestused ja üritused säilivad fotode näol perealbumis ka siis, kui arvuti peaks üles ütlema.

2 kommentaari

  1. Eile siis üritasin lapse sünnipäeval pilte teha. Üldiselt tulid väga head pildid. Kuigi keegi oli vahepeal programmi vahetanud ning siis ei olnud nii head. Aga parimad hetked jäädvustatud. 🙂

  2. Lapse sünnipäeva pildid oleme kõik ise teinud ja need kõige paremad hetked, külaliste vastuvõtt, õnnitlemine, tordi toomine, küünla puhumine, laste mängud jne on väga hästi jäädvustatud. Samuti on läinud pildid fotoalbumisse ja veebi 🙂 Pildid jäävad mäletuseks nii suurtele kui ka väikestele 🙂

Write A Comment