Ohutus

Nõuanded kooliteed alustava lapse vanemale

 1. Võimalusel tutvuge kooliteega enne kooli algust, kõndige koos teekond läbi. Rääkige läbi võimalikud ohuallikad liikluses. Kuidas käituda, kui ta jääb bussist maha või on eksinud. Mis saab siis kui tulevad plaanivälised muutused. Tehke nii-öelda proovipäev, koos varajase ärkamisega ja hommikuste protseduuridega.
 2. Mobiili ostes olge veendunud lapsesõbralikkuses ning püüdke mitte koormata telefoni liigsete mängude ja meelelahutusega. Hea kui telefon ei oleks väga hinnaline. Siis ei paku see huvi pahalastele.
 3. Ärge pange last esimesel poolaastal liiga paljudesse treeningutesse. See väsitab last liigselt.
 4. Võimalda lapsele kodus üks rahulik ja vaikne nurgake, kus ta saab segamatult koolitükke teha. Kindlasti ei tohiks ruumis olla televiisorit ega muid elektroonilisi vidinaid.
 5. Taga lapsele 10-11 tunnine ööuni. See on väga tähtis koolilapse arengus.
 6. Esimesed aastad koolilapse elus on otsustava tähtsusega. Et lapsest kasvaks enesekindel ja õpihimuline laps on oluline, et õppimise ajal on tema kõrval täiskasvanu. Õpetage teda õppima, julgustage teda ebaõnnestumise korral ja kiitke saavutuste eest. Kui tunned, et oled hädas siis pöördu klassijuhataja, koolipedagoogi või logopeedi juurde.
 7. Seadke sisse kord, mis ajal peab olema laps külast kodus. Kui kauaks võivad klassikaaslased ja sõbrad külla tulla koolipäevadel. Liigne melu võib olla väsitav.
 8. Ole aktiivne suhtleja klassikaaslaste vanematega. Omavaheline lävimine lapsevanemate vahel aitab ka lastes ühtekuuluvustunnet tekitada.
 9. Aruta koos lapsega läbi tema päevakava. Leidke aeg, millal oleks kõige sobivam aeg koduseid ülesandeid teha. Tehke täpne päevakava, mida tal oleks kerge jälgida ja meeles pidada.
 10. Harjutage koos koolikoti lahtipakkimist ning kui kodutööd tehtud, pange järgmise päeva kooliasjad valmis. Nii saab laps harjumuse asjadel korda hoida ja mitte jätta asju viimasele minutile. Sama kehtib ka järgmiseks päevaks riiete valmispanekul. Harjumused saavad ju alguse meie lapsepõlvest.
 11. Tunne huvi, kuidas lapsel koolis läheb. Uurige, kuidas ta kirjeldab oma klassikaaslasi. Küsi õpetajalt, milline su laps on koolis. Innustage last murede korral õpetaja poole pöörduma.
 12. Õpetage lapsele raha väärtust ja õigeid valikuid tegema. Ahvatlused on kerged tulema koolipuhvetis või kodu lähedal asuvas poes.
  Ps.Hea idee on lapsele pakkuda võimalust hoitud raha pealt intressi teenida. Näiteks kui ta saab nädalas taskuraha 3 eurot, siis on tal võimalus järgmisel nädalal saada 0,50 eurosenti lisaks kui see tal veel alles on. Nii õpib laps oma raha hoidma ja vähem kulutama.
 13. Ärge unustage, et 1.klassi laps on veel LAPS ja tahab ka mänguaega. Võimaldage seda talle.

Allikas: Erinevate allikate põhjal

Write A Comment