Rasedus

Mis on FAS/FASD ehk fetaalne alkoholisündroom?

Fetal Alcohol Syndrome (FAS) ehk fetaalne (loote) alkoholisündroom on kogum füüsilistest ja vaimsetest sünnidefektidest mis tulenevad rasedusaegsest alkoholi tarvitamise mõjust lootele.

Fetal Alcohol Syndrome (FAS) ehk fetaalne (loote) alkoholisündroom on kogum füüsilistest ja vaimsetest sünnidefektidest mis tulenevad rasedusaegsest alkoholi tarvitamise mõjust lootele.
FAS-i diagnoosimise kriteeriumideks on välised tunnused näos (väike pea ja silmad, omapärane silmade lõige, madal laup, õhuke  ülahuul, lamedad ülahuule kurrud, madalal asetsevad kõrvad jne.), sünnieelne või – järgne  kasvupeetus   ja  kesknärvisüsteemi kahjustus.
Fetal Alcohol Spectrum Disorder (FASD) ehk alkoholist põhjustatud sünnidefektid on üldtermin vigastustele, mis tulenevad rasedusaegsest alkoholi tarvitamise mõjust lootele. FASD korral võivad lapsel esineda vaid üksikud FAS-i nähud.
Alkoholist põhjustatud sünnidefektid (inglise keeles Fetal Alcohol Spectrum Disorder – FASD)  on pöördumatud ja kestavad eluaja. Kohase abi korral võivad inimesed FASD-ga kasvada ja areneda suhteliselt hästi. FASD-ga inimene võib vajada eluaegset erihoolt.
Alkoholi mõju raseduse erinevates staadiumites:
Raseduse esimesel trimestril mõjutab alkohol, doktorite Clarreni ning Streissguthi uurimuse kohaselt, aju rakkude liikumist ja rakuvaheliste ühenduste tekkimist. [Journal of Pediatrics, 92(1):64-67]
Inglismaal teostatud uurimuse kohaselt põhjustab alkoholi rohke tarvitamine raseduse teisel trimestril, eriti vahemikus 10-st kuni 20. nädalani peale eostumist, enam FAS-i kliinilisi vorme kui ühelgi teisel raseduse perioodil. [Early-Human-Development; 1983 Jul Vol. 8(2) 99-111]
Dr Claire D. Colesi kohaselt on kolmandal trimestril eriliselt mõjutatud hippocampus, mis võivad endaga kaasa tuua lugemise- ja nägemishäireid. [Neurotoxicology And Teratology, 13:357-367, 1991]
Alkoholi mõju erinevatele aju piirkondadele
Aju piirkonnad, mida alkohol lootel eriliselt mõjutab, on järgnevad:

Corpus Callosum
– edastab informatsiooni aju vasakust poolest (reeglid, loogika) paremasse poolde (impulsid, tunded) ja vastupidi. FAS-ga inimesel võib Corpus Callosum olla normaalselt väiksem ja mõnel juhtumil koguni peaaegu olematu. (Juurde pildid corpusnormal.jpg ja corpusfas.jpg
Esimese pildi juurde tekst – „Punane nool viitab normaalse inimese corpus callosumile.” ja teise pildi juurde „Punane nool viitab FAS-ga inimese corpus callosumile.”)
Hippocampus – Täidab fundamenaatselt rolli mälu, õppimisvõime ja emotsioonide juures.

Hüpotaalamus
– Kontrollib maitseid, emotsioone, temperatuuri ja valutundlikkust.

Cerebellum (Väikeaju)
– Kontrollib koordinatsiooni ja liikumist, käitumist ja mälu.

Aju Eessagar
– See piirkond kontrollib impulsse ja otsustusvõimet.
Kümme asja, mida sa peaksid FAS-i kohta teadma
1. Alkoholi tarvitamine raseduse ajal võib põhjustada jäädavat kahju arenevale lootele.
2. FAS on kõige sagedamini esinev vaimse taandarengu vorm ja see on ainus, mis on täielikult ennetatav.
3. Rahvusvaheliste uuringute kohaselt on 1000 sünni kohta 1-4 FAS juhtumit. 2006. aastal sündis Eestis umbes 14 000 last, mis tähendab, et kõige pessimistlikuma prognoosi kohaselt sündis 56 FAS-ga last – umbes kaks klassi täit õpilasi.
4. Raseduse aegne alkoholi tarvitamine võib põhjustada ajukahjustusi ning teisi püsivaid sünnidefekte.
5. Suutlikkusega määrata FAS-i diagnoos võib kasvada indiviidi võime funktsioneerida maailmas ning väheneda teisejärgulised kahjustused nagu depressioon ja kooliõppe ebaõnnestumine.
6. FASD esineb kõigi rasside ja inimrühmade seas. Kus naine joob alkoholi, esineb FASD.
7. Ei ole olemas lootele ohutut alkoholi kogust.
8. Naine peaks lõpetama joomise juba eostumise eelses ajal. Alkohol võib arenevale lootele põhjustada kahju enne kui naine teab oma rasedusest. 
9. FASD on 100% ennetatav. 
10. Õige diagnoosi, toetuse ja mõistmisega elavad paljud FASD-ga inimesed õnnelikku ja täisväärtuslikku elu.
 
Loe ka seda: Suitsetamine ja alkoholi tarvitamine raseduse ajal

Write A Comment