Lapsevanem

Mis on aneemia?

Aneemia ohustab eelkõige neid naisi, kes söövad rauavaest toitu

Enne lapseootele jäämist vajas su keha ligi 15 milligrammi rauda päevas, mida enamik meist kätte ei saa. Raseduse ajal on lisakogus rauda vajalik nii sinu kui su lapse tervise jaoks.
Rauavaegus pärsib hemoglobiini tootmist ja võib põhjustada aneemiat.
Rauda sisaldavad toiduained
Nagu suurema osa vitamiinidest ja mineraalidest, saab ka vajaliku raua kätte toidust. Rauarikka dieedi korral pole lisandite võtmine vajalik. Soovitatav on süüa palju tumerohelisi lehttaimi, täisteraleiba, rauaga rikastatud maisihelbeid, kartuleid, punast liha, karpkala, rosinaid, kuivatatud ploome ja kaunvilju.
Pea meeles, et keha omastab kergemini loomsetest toiduainetest saadavaid rauaühendeid. Aneemiat aitab ennetada ka näiteks apelsinimahl – selles sisalduv C-vitamiin aitab raual paremini imenduda. Vastupidiselt mõjub tee ja kohvi joomine, mistõttu oleks parim nende tarbimist piirata või koguni vältida.
Aneemia diagnoosimine
Hemoglobiinitaset kontrollib arst regulaarselt koos muude analüüsidega. On tavaline, et hemoglobiinitase raseduse ajal veidi langeb – kehas on punaste vererakkude lahjendamiseks tavapärasest rohkem vedelikku. Ainult siis, kui tase langeb liiga madalale, kirjutab arst välja rauatabletid.
Riskigrupp
Aneemia ohustab eelkõige neid naisi, kes söövad rauavaest toitu. Lisaks on ohus need, keda vaevab raske hommikune iiveldus ja sagedane oksendamine. Rauavaegus võib kujuneda ka siis, kui kahe raseduse vahe on väga väike, kui sa ootad mitmikuid või kui su menstruatsioon oli enne rasedaks jäämist väga vererohke.
Sümptomid
Aneemia ei pruugi endast niisama märku anda, kuigi mõnikord võib see põhjustada väsimust ja energiapuudust. Samas tunnevad seda tihti ka aneemiat mitte põdevad rasedad.
Ravi
Sõltuvalt sinu toitumisharjumustest võib arst pidada vajalikuks kirjutada välja rauapreparaadid. Kuna raualisandid võivad põhjustada kõhukinnisust, tuleks nende võtmise ajal süüa võimalikult palju kiudainerikast toitu. Kui kõhukinnisus muutub tõsiseks, palu arstil kirjutada välja mõne teise firma tabletid – valik on üsna suur.
Aneemia mõju lapsele
Selles osas ei pea sa muret tundma, sest naise keha on loodud nii, et kõigepealt saab vajaliku rauakoguse kätte laps. Seega mõjutab rauapuudus vaid sinu tervist. Enim rauda vajab kasvav loode raseduse keskel, mistõttu peaksid sel perioodil enda tervisele eriti teraselt tähelepanu pöörama.
Allikas: www.babycentre.co.uk 

Write A Comment